אישמפלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שכונות ברצלונה. רובע האישמפלה מסומן בצבע ורוד.
התוכניות להקמת השכונה.
תוכנית גוש בניינים אופייני בשכונה.

אישמפלהקטלאנית: Eixample או "הרחבה") היא שכונה של העיר ברצלונה המצויה בין העיר העתיקה של ברצלונה, הסיאוטט ולה (Ciutat Vella), לבין הכפרים שבעבר הקיפו את ברצלונה, וכיום מהווים שכונות שלה (סנטס, גרסיה וסנט אנדרו).

הקמת השכונה ומבנים בעלי חשיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שכונת אישמפלה הוקמה בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 על ידי קבוצות של תעשיינים וסוחרים מהעיר ברצלונה בתקופת הפריחה של המעמד הבינוני בספרד. שכונה זו מאופיינת בבניינים רבים הבנויים בסגנון המודרניסטה. הידועים שבהם תוכננו על ידי האדריכל אנטוני גאודי ובין עבודותיו המצויות בשכונה ניתן למנות את קאזה מילה (המכונה "לה פדררה") ובית באליו ואת כנסיית הסגרדה פמיליה שהוכרזו כאתרי מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו.

גוש בניינים ידוע נוסף הוא תפוח המריבה.

השכונה מאופיינת ברחובותיה הישרים והארוכים המסודרים בצורת שתי וערב, כאשר שתי שדרות רחבות חוצות אותה. מבנה רחובות השכונה תוכנן על ידי מהנדס הערים אילדפונס סרדה (Ildefons Cerdà), אשר האמין בחשיבות רחובות רחבים המאפשרים מעבר להולכי רגל לצד מעברים רחבים לכלי רכב. גושי הבניינים בשכונה הם בצורת מתומנים, כאשר מפגש כל רחובות מהווה כיכר מתומנת המאפשרת צפייה לעבר הרחובות, הכנסת יותר אור לבתים, וכיום גם מאפשרת מקומות חנייה לתושבי העיר.

על פי התכנון המקורי, במרכז כל גוש בניינים הייתה צריכה להיות גינה לתושבי גוש הבניינים, אולם במהלך השנים השטחים הפנימיים נבנו אך עדיין ישנם גושי בניינים בהם נשמרה ה"גינה" כמו ב "פלאו רוברט" (Palau Robert) שמשמש גם כתחנת מידע לתיירים.

הרחובות העיקריים בשכונה הם שדרת גרסיה (Passeig de Gràcia) המקשרת בין כיכר העיר הראשית, כיכר קטלוניה, לבין העיר העתיקה של גרסיה שהפכה להיות חלק מברצלונה, ושדרת הדיאגונל - השדרה החוצה את העיר באלכסון (Avinguda Diagonal) .

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור אישמפלה מהווה מרכז לקהילה ההומוסקסואלית של העיר, ולעיתים מכונה בשל כך gaixample. האישאמפלה הוא אזור תוסס (בעיקר בלילות) ומהווה את אחד מאזורי הבילוי המרכזיים של העיר ברצלונה.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]