אכיפת החוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קצין במשטרת ניו יורק מתדרך את שוטריו

אכיפת החוק היא פעילות של גורמי שלטון הפועלים באופן מסודר ומאורגן על מנת לאכוף את הציות לחוק באמצעות ענישת והרתעת אנשים, אשר מפרים את החוק[1].

על אף שהמושג כולל אכיפה מצד כל זרועות המשטרה ובתי המשפט הוא מתייחס במרבית המקרים לגורמים שעוסקים באכיפה באופן ישיר, כגון יחידות משטרה שעוסקות אך ורק בסיורים, חקירת עבריינים ומעקב אחריהם[2].

קודים ומושגים משפטיים מודרניים מכנים את אנשי אכיפת החוק בכינויים כגון "קצין אכיפת חוק", "פקח", אך הוא יכול לכלול כל אדם שעובד ברשויות אכיפת החוק של המדינה וביכולתו לעצור, לחקור אנשים בגין הפרה של חוקי המדינה.

כלי אכיפת החוק כוללים חקירה, מעצר, העמדה לדין וענישה מסוגים שונים (קנס, מאסר, הורדה בדרגה ועוד).

גופי אכיפת חוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמעט בכל מדינות העולם אכיפת החוק מבוצעת על ידי סוכנויות מיוחדות שהוקמו לשם כך, כאשר הסוכנות שממלאת תפקיד זה ברוב המקרים היא המשטרה המקומית, אך קיימים מקרים בהן יש ארגונים צבאיים שאוכפים את החוק, ארגונים צבאיים שעוסקים באכיפת החוק נקראים "משטרה צבאית" או "משמר גבול" והם עוסקים בעיקר באכיפת החוק בצבא או בזרועותיו.

בנוסף לסמכויות האכיפה הכלליות הנתונות למשטרה, נתונות סמכויות אכיפה לגופי ממשל שונים בתחומי התמחותם. בישראל נתונות סמכויות אכיפה לרשות המסים בישראל (בנושאי גביית מסים), לרשות ניירות ערך (בנושאי ניירות ערך), לרשויות מקומיות ולרשויות התכנון והבנייה.

במקרים רבים הממשלה מאצילה סמכויות אכיפה לגוף ממשלתי או לגורם פרטי. למשל, שמירה על מוסדות ציבור יכולה להתבצע על ידי חברת שמירה פרטית, וגביית תשלום בכביש אגרה יכולה להתבצע על ידי החברה שסללה את הכביש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אכיפת החוק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ New Law Journal - Volume 123, Part 1 - Page 358, 1974
  2. ^ Kären M. Hess, Christine Hess Orthmann, Introduction to Law Enforcement and Criminal Justice (2008), p. 1.
ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.