אלברט מאאכן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אלברט מאאכן (לטינית: Albericus Aquensis) היה כרוניקן והיסטוריון של מסע הצלב הראשון, נולד בשלהי המאה ה-11, ולאחר מכן הפך לקנון והקוסטוס של כנסיית אאכן. דבר לא ידוע עליו פרט לכך שחיבר את "Historia Hierosolymitanae expeditionis" ובשמה הנוסף "Chronicon Hierosolymitanum de bello sacro". כרוניקה שנרשמה בלטינית בספר של 12 כרכים בין השנים 1125 עד 1150. העבודה חלה בתקופת ועידת קלרמון שדנה על האיום שמרחף על האימפריה הביזנטית עקב הסלג'וקים (וגרמה מסע הצלב הראשון לצאת לדרך) ומסתיים בפתאומיות בשנת 1121. הספר היה ידוע במהלך ימי הביניים, ויליאם מצור, הארכיבישוף של העיר צור השתמש בו באופן נרחב עבור החיבור בששת הכרכים ההיסטוריים שכתב "Belli sacri". בתקופת העת החדשה, למשך תקופה ארוכה, התקבל החיבור ללא סיג בידי היסטוריונים, כולל בידי אדוארד גיבון, אולם בשנים מאוחרות יותר, החלו היסטריונים לפקפק בעבודה והוסכם כי היא מכילה בתוכה תוכן אמיתי לגבי מסע הצלב הראשון, אם כי משלבת גם מספר פרטים בדויים.

אלברט מאאכן מעולם לא ביקר בארץ הקודש, אולם נראה כי היה בשיח מרובה עם הצלבנים שחזרו מהמסע והוא מהווה מקור לחומר יקר. בניגוד לשאר הכרוניקות על מסע הצלב, אלברט לא הסתמך על עלילות הפרנקים, אלא על הראיונות שלו. המהדורה הראשונה פורסמה בהלמשטדט בשנת 1584 ומהדורה טובה יותר יצאה בכרך ד' של הספר Recueil des Historiens des Croisades (פריז, 1841-1887).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Susan B. Edgington, "Albert of Aachen and the Chansons de Geste" in The Crusades and their sources: essays presented to Bernard Hamilton ed. John France, William G. Zajac (Aldershot: Ashgate, 1998) pp. 23–37
  • Albert of Aachen, Historia Ierosolimitana, ed. and trans. S. Edgington (Oxford: Oxford Medieval Texts, 2007).