אליטרציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אָלִיטֵרַצְיָה (בעברית: הִשָּׁנוּת צְלִילִים[1]) היא אמצעי ספרותי לשוני אמנותי קדום, המאופיין בחזרה על צליל, או על צירוף של צלילים, במספר מילים קרובות. הצליל החוזר הוא בדרך-כלל עיצור או מספר עיצורים בתחילת המילה.

האליטרציה שימשה בשירה הקדומה עוד טרם החריזה והמשקל, ולאותן מטרות: להקל על זכירת הנאמר ולגרום הנאה אמנותית לשונית. בשירה האנגלו-סקסית הקדומה הייתה האליטרציה שיטה קבועה ששימשה כיסוד מבני המארגן את השורות. אליטרציה נפוצה מאוד גם בשירת המקרא.

הצליל הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצורה הנפוצה ביותר של אליטרציה היא חזרה על הצליל הראשון במילים סמוכות, בדרך כלל על מנת ליצור הדגשה או לחזק את הקשר בתוך סדרת המילים. הצהרתו הידועה של יוליוס קיסר, "אוּאֶנִי, אוּאִידִי, אוּאִיקִי" (eni idi iki) היא דוגמה קלאסית לאליטרציה מסוג זה.

בעברית מופיעים צירופים רבים מסוג זה בתנ"ך, בשתי מילים: "חן וחסד", "דת ודין", "שוד ושבר". בשלוש מילים: "צ֥וֹד צָד֛וּנִי כַּצִּפּ֖וֹר" (מגילת איכה) ו"פַּחַד וָפַחַת וָפָח" (ישעיהו).

בשמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות הפופולרית ישנן דמויות ששמן הפרטי ושם המשפחה שלהן מתחילים באותו צליל. דוגמאות: מיקי מאוס ודונלד דאק; פיטר פארקר; דמויות ראשיות ומשניות בסדרת ספרי "הארי פוטר"; בסדרה "בנות" הדמות הראשית נקראת האנה הורבאת' ושלוש מחברותיה הן מארני מייקלס, ג'סה ג'והנסון ושושנה שפירו.

צלילים חוזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליטרציה יכולה להיות גם חזרה על צלילים שאינם מופיעים דווקא בתחילת המילה. לדוגמה, הפסוק "אמת מארץ תצמח וצדק משמים נשקף" (תהילים, פ"ה; האותיות המודגשות הן העיצורים החוזרים), או הצירופים "נשימת שמייך", "רחש חשדות ודבר אשם" ו"עוד אבוא אל ספך בשפתיים כבות" המופיעים בשירי נתן אלתרמן.

במונולוג שבשיר "לונדון", המבוסס על דבריה של בלה מן המחזה "אורזי מזוודות", מופיעה אליטרציה ארכנית של צלילי השי"ן והלמ"ד: "לא שיש לי אשליות בקשר ללונדון, לונדון לא מחכה לי, גם שם אהיה לבד".

בשיר "Mother Nature's Son" של הביטלס מופיעה אליטרציה של העיצורים השיניים S ו-Z: "Swaying daisies sing a lazy song beneath the sun."

גם חזרה על צלילים בתחילת הברות קרובות ("קניתי קורקבן") נחשבת אליטרציה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]