אלכסנדר ניקולאייביץ' אוסטרובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלכסנדר ניקולאייביץ' אוסטרובסקי, דיוקן מאת ואסילי פרוב
פסלו של אוסטרובסקי, מאת ניקולאי אנדרייב (Андреев), מחוץ לתיאטרון מאלי

אלכסנדר ניקולאייביץ' אוסטרובסקירוסית: Александр Николаевич Островский;‏ 12 באפריל 182314 ביוני 1886) היה סופר ומחזאי רוסי, חבר בהתכתבות באקדמיה הרוסית למדעים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו של אוסטרובסקי שירת במערכת המשפטית, ואמו הייתה ממשפחת כמורה. היא נפטרה במהלך לידה כאשר אוסטרובסקי היה בן 4 בלבד. בשנת 1840 החל אוסטרובסקי ללמוד באוניברסיטת מוסקבה, אך לא סיים את לימודיו כי לא ניגש לבחינות ועזב את הלימודים בשנת 1843. עד לשנת 1851 הוא שירת במערכת המשפטית. במקביל, בסוף שנות ה-40 של המאה ה-18, החלה הקריירה הספרותית שלו. בשנת 1849 הוא פרסם את המחזה הראשון שלו – הקומדיה "פושט רגל" (Банкрот). לצורך עלילת המחזה הוא השתמש באירועים שהיה להם עד במהלך עבודתו במערכת המשפטית. בהמשך, במשך תקופה של כ-40 שנים כתב אוסטרובסקי כ-50 מחזות, שהפכו לבסיס התיאטרון הרוסי. בשנת 1850 החל לעבוד במערכת של מגזין "מוסקביטיאנין" ("המוסקבאי"). בשנת 1859 הוא עבר לעבוד ב"סוברמניק".

בשנת 1859 יצאה לאור אוסף היצירות שלו. האוסף התקבל בברכה בציבור, וקיבל ביקורות טובות. באותה שנה הוא סיים לעבוד על אחד המחוזות המפורסמים שלו – "סערה" (Гроза, "גְרוֹזָה").

בשנת 1873 הועלה המחזה "סנגורוצ'קה". באותה שנה היה בניין תיאטרון מאלי המוסקבאי, שבו הועלו רוב מחזותיו, בשיפוצים. לכן הוא התבקש לכתוב מחזה מוזיקלי שבו השתתפו שחקני התיאטרון ושחקני האופרה של תיאטרון בולשוי. המוזיקה למחזה נכתבה של ידי פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי הצעיר.

רק בסוף חייו זכה אוסטרובסקי לרווחה כלכלית; הוא התחיל לקבל תמלוגים מהמדינה, ובשנת 1884 הוא התמנה למנהל בתחום רפרטואר התיאטראות של מוסקבה. ואולם אז כבר סבל מבעיות בריאות, והוא נפטר ממחלת לב בשנת 1886.

מורשתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזותיו של אוסטרובסקי מועלים על בימות התיאטרון ברוסיה עד היום. הם גם הוסרטו מעל 30 פעמים, כאשר הסרט הראשון על בסיס מחזה של אוסטרובסקי צולם כבר בשנת 1911.

כתביו שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • משרה ושכרה בצדה: קומדיה בחמש מערכות / א"נ אוסטרובסקי (עברית: א’ שלונסקי), מרחביה: הקיבוץ הארצי השומר הצעיר, 1958.
  • היער; משרה ושכרה בצדה; חכמים, היזהרו בטיפשותכם, תל אביב: ספרית פועלים, תשמ"ו-1986.
  • חסרת נדוניה: מחזה בארבע מערכות (1879) / אלכסנדר ניקולאיביץ’ אוסטרובסקי (מרוסית: רינה ליטוין; אחרית דבר: רינה ליטוין), תל אביב: י’ גולן, תשנ"ז-1997.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]