אירופה (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אירופה והפר - גוסטב מורו

אירופהיוונית: Ευρώπη) היא שמה של דמות במיתולוגיה היוונית.

לפי האגדה המקובלת זאוס שהיה בדמות פר (שתושבי הלבנט סגדו לו באותה תקופה) פיתה אותה ולקחה לכרתים על גבו. לפי הרודוטוס היא נחטפה על ידי המינואים (בני כרתים בעת העתיקה) כנקמה על חטיפת נסיכתם איו מארגוס והם אלה שהביאוה לכרתים.

משמעות המילה אירופה ביוונית - "פנים רחבות" - ייתכן שהכוונה לפרה. הדעות חלוקות בקשר למוצאה של אירופה, כל המקורות האגדיים מודים שהיא הייתה פיניקית ואחת מצאצאיה של איו - הנסיכה שזאוס הפך לעגלה (פרה). לרוב הדעות היא בתו של המלך הפיניקי אגנור ושל המלכה טלפסה מצור. לפי מקורות אחרים (כמו האיליאדה) היא הייתה הבת של פניקס - הבן של אגנור. על פי רוב הדעות היו לה שני אחים - קדמוס וסיליקס (ופניקס - אם הוא לא היה אביה) שנשלחו על ידי אביהם לחפש אותה אחרי שנחטפה, אך הם העלו חרס בידם.

לפי רוב הגרסאות זאוס הוקסם ממנה והחליט לפתות אותה או לאנוס אותה, הוא הפך את עצמו לפר לבן והתערב בעדרים של אביה. כאשר אירופה והמשרתות שלה לקטו פרחים, היא ראתה את הפר, החלה ללטף אותו וכשראתה שהוא צייתן טיפסה על גבו. זאוס ניצל את ההזדמנות, דהר אל הים וכשהיא על גבו, שחה אל האי כרתים. שם הוא התגלה בדמותו האמיתי ועשה את אירופה למלכה הראשונה של כרתים. מסיפור זה נטבע הפתגם מה שמותר ליופיטר אסור לפר.

אירופה והפר - פרסקו מפומפיי

וכך מתאר זאת אובידיוס:

אט אט פחדה התפוגג, והוא הציע את חזהו ללטיפותיה הבתוליות,

את קרניו כדי שתכרוך עליהם זרי פרחים,

עד שהנסיכה העיזה לטפס על גבו,

היא ליטפה את גב הפר, בלי להיות מודעת על מי היא רוכבת,

אז לאט לאט במורד החוף הרחב והיבש,

בתחילה האל האדיר הציב את פרסותיו המדומות בגלים הרדודים,

ואז התנהל הלאה - עד שהגיע לים הפתוח - עם השלל שנשא,

פחד מילא את ליבה, כאשר בהביטה לאחור, היא ראתה את החולות המתרחקים במהירות,

היא לפתה בימינה קרן, ידה השנייה נחה על גבו,

הטוניקה שלה מתנופפת ברוח הקלה.

תיאורו של אובידיוס תואם לציורים בהם רואים את אירופה אוחזת בקרן אחת כדי לייצב את עצמה ורוכבת בשלווה ובלא מורא. בחלק מציורי האגרטלים העתיקים ועתיקות אחרות רואים אותה רוכבת רכיבה "גברית" עם רגלים פשוקות, ובחלקם ברכיבה על הצד. כמה מגדולי הציירים ציירו את אירופה והפר - האיטלקים פאולו ורונזה וטיציאן, הצרפתים גוסטב מורו ופרנסואה בושה ועוד.

זאוס נתן לה שלוש מתנות: טלוס - (איש הברונזה שיצר הפייסטוס) שנעשה השומר של כרתים, ללפס - הכלב שהצליח לצוד כל מה שנתבקש, וכידון שאף פעם לא מחטיא. לאחר מכן, עיצב זאוס צורת פר לבן בשמים, הוא המזל וקבוצת הכוכבים טאורוס. יש טוענים שזהו הפר בו נתקל הרקולס וכן שפר זה היה אביו של המינוטאור.

בכרתים נולדו לה מזאוס שלושה ילדים: מינוס (לימים מלך כרתים האגדי), רדמנתיס וסרפדון. לאחר מכן היא נישאה לאסטריון ומאוחר יותר לאסטריוס מלך כרתים.

על שמה נקראת ברוב השפות היבשת אירופה, הירח אירופה, אחד הירחים של צדק, והאסטרואיד 52 Europa (אנ').

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אירופה (מיתולוגיה) בוויקישיתוף