אפי זיו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אפי זיו

אפי (אפרים) זיו (נולד ב-8 באפריל 1947) הוא סופר, מרצה ומדריך טיולי אמנות בחו"ל. עוסק בהוראה ובכתיבה של תולדות האמנות, הנצרות והמיתולוגיה היוונית.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיו נולד בברטיסלבה, צ'כוסלובקיה ובגיל שנתיים עלה עם הוריו ארצה והתיישבו בעיר חיפה. אביו, שמחה זיו, עבד כמנהל חשבונות בבית חולים רמב"ם ואמו, חנה זיו, עסקה בהוראה שנים רבות והייתה מנהלת בית ספר.

את לימודיו התיכוניים סיים בישיבה התיכונית, מדרשיית נעם בפרדס חנה, ובשנת 1965 התגייס לחיל השריון וסיים את חוק שירותו הצבאי בתפקיד סמ"פ בדרגת סרן. במלחמת יום הכיפורים, בעת שירותו במילואים, נפצע קשה באזור תעלת סואץ.

לזיו תואר ראשון ביחסים בינלאומיים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר ראשון נוסף, חד חוגי מורחב ותואר שני בתולדות האמנות מאוניברסיטת תל אביב. עבודת הדוקטורט שלו הייתה על הגנאלוגיה של כל הדמויות במיתולוגיה היוונית, את התואר קיבל מאוניברסיטת American Coastline בלואיזיאנה, ארצות הברית.

זיו עבד כמה שנים במשרד הביטחון, פנה לעסקי הביטוח וכיהן שנתיים כנשיא לשכת אביב של הבונים החופשיים.

משנות התשעים הוא עוסק במתן הרצאות בכל רחבי הארץ בנושאים: היסטוריה של האמנות, המיתולוגיה היוונית, האמנות הנוצרית ותרבות המערב. מרצה במכללות וקתדרות, מוזיאונים, במוסדות תרבות שונים ובקורסים להכשרת מדריכי טיולים בארץ ובחו"ל, מטעם משרד התיירות וחברות נסיעות. זיו מרצה בהתנדבות בפני חיילי צה"ל בבסיסים השונים. במקביל לעיסוקו ברחבי הארץ, מדריך ומרצה זיו בחו"ל לקהל שוחר אמנות: במוזיאונים, כנסיות ואתרי ארכאולוגיה ותרבות ברחבי אירופה.

נשוי ואב לארבעה.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיתולוגיה עכשיו, הוצאת דניאלה די-נור מוציאים לאור והוצאת עם עובד, 2003.

הספר "מיתולוגיה עכשיו" הוא לקסיקון. הספר מאגד בתוכו כ-200 מונחים ומושגים מהמיתולוגיה היוונית אשר נמצאים בשימוש בשפה היומיומית. השפה העברית המתחדשת הושפעה אף היא מאוצרות התרבות המיתולוגית ואימצה לחיקה עשרות מושגים ומונחים מעולמה. הספר משבץ צילומי יצירות אמנות מתקופות שונות.

הספר משלב את הרבדים האטימולוגיים של השמות והמונחים, בשימושים העכשוויים שלהם ובסיפורי המיתולוגיה עצמם. בין המושגים: פאניקה, נרקיסיזם, אולימפוס, אהבה עיוורת, תיבת פנדורה, עקב אכילס, מוזה, קשר גורדי ועוד

"מיתולוגיה עכשיו" נכלל ברשימת רבי המכר של העיתון הארץ. [1]

  • משחקי האלים, דניאלה די-נור מוציאים לאור, 2008.

הספר היחידי בעברית, הסוקר את המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה והאולימפיאדות, שהתקיימו מדי שנה לאורך כ-1200 שנה ומשבץ בהם את סיפורי המיתולוגיה היוונית הקשורים לתחרויות. בספר מובאים תצלומי יצירות אמנות שיצרו גדולי האמנים לאורך ההיסטוריה, בהשראת התחרויות והספורטאים שהתחרו במשחקים. מובא תיאור ענפי הספורט השונים, הספורטאים הידועים, הפרסים שהוענקו למנצחים, משחקי הנשים והמשחקים שהתקיימו מחוץ לאולימפיה. יש בספר גם התייחסות למשחקים האולימפיים היום ועל הדומה והשונה בין העבר למשחקים כיום.

בספר פרק שלם לכל אל והוא משלב בין יצירות האמנות לסיפורי המיתולוגיה. הספר מציג מאות יצירות אמנות שנוצרו בהשראת המיתולוגיה. בספר ניתנים כללים פשוטים אשר על פיהם ניתן לזהות את הדמויות ואת הסיפור המיתולוגי עצמו בתוך היצירה. כמו כן הספר משלב את המיתולוגיה הרומית ומבאר כיצד ניתן להבדיל ביניהן, תוך כדי הסברים על הפולחן והדת.

  • הצופן הנוצרי באמנות, כנרת, זמורה-ביתן, דביר – מוציאים לאור בע"מ, 2015.

הספר עוסק בנושא - כיצד לפענח יצירות אמנות העוסקות בתנ"ך ובנצרות. מטרתו לאפשר לצופה לזהות ולהבין את יצירת האמנות שהוא ניצב מולה במוזיאון או בכנסייה. הספר סוקר את התפתחות האמנות הנוצרית, הכוללת יצירות על התנ"ך, תוך כדי הצגת הדמויות החשובות ותיאורן ביצירות אמנות. הספר מתאר את האירועים והדמויות מהיבט אחד - יצירות האמנות העוסקות בהם. בספר כללים פשוטים אשר על פיהם אפשר ללמוד לזהות את הדמויות ואת הסיפור בכל יצירה העוסקת בנושא.

הספר ערוך לפי נושאים, עם אינדקס אטריבוטים, ובו למעלה מ-600 תמונות.

לקט ממאמריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

תערוכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רבי-מכר, הארץ, 28 במאי 2003.