לדלג לתוכן

אמירספסלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אמירספָּסלַרגאורגית: ამირსპასალარი; בפרסית: امیر سپه سالار) היה תוארו של המפקד העליון בצבא הגאורגי בימי הביניים ואחד מנושאי המשרה הבכירים בממלכת גאורגיה. מתואר בדרך כלל כ"לורד הניצב העליון" (אנ') באנגליה ובסקוטלנד. (ולפעמים גם לתואר גנרליסימו). המילה מורכבת אמיר שמשמעותה בערבית: 'מפקד', 'מושל' או 'נסיך'. ו'סיפאהסלר' (אנ') שמשמעותה בפרסית 'מפקד הצבא' (מילה דומה היא ספאהבד (אנ') בפרסית עתיקה - ראש האבירים/פרשים).

אמירספסלר היה המפקד העליון של הצבא המלכותי בתקופת מלחמה ונושא דגל הממלכה. בתקופת שלטונה של תמר, מלכת גאורגיה היה התואר השלישי בחשיבותו לאחר התואר אטבג. תקנות חצר המלכות, קודקס החוקים הגאורגי מתקופת שלטונו של גאורגי החמישי המזהיר (אנ') (1314-1346), הגדיר את התואר "הווזיר (وزير) המכובד וראש הצבא".

התואר אמירספסלר נזכר לראשונה בתקופת שלטונו של גיאורגי השלישי (1156-1184), אולם הוכנס לראשונה לשימוש על ידי סבו דוד הבנאי (1089-1125), שהנהיג רפורמות מרחיקות לכת בצבא הגאורגי ובמנהל האזרחי של הממלכה הגאורגית המאוחדת. בתחילת המאה ה-12, נבחר האמירספסלר מבית אורבליאני; אולם בשנת 1155, מרד דוד, בנו של דמטרה הראשון באביו, וניסה לרסן את השפעת האורבליאנים על ידי הדחתם והעברת תפקידם לטירקש אבולטיסדזה. לאחר שדמטרה חזר לשלטון חזרו האורבליאנים להחזיק בתפקיד עד למרידתם כנגד גיאורגי השלישי בשנת 7/‏1176, והתפקיד הועבר לקובאסאר שהיה ממוצא קיפצ'קי. בשנת 1184 העבירה תמר, מלכת גאורגיה את קובאסאר מתפקידו ומינתה במקומו נציג ממשפחת גמרקלי. מאז עבר התפקיד בירושה במשפחת זקרידיס שאותה ירשה משפחת ג'קלי.

התפקיד למעשה בוטל עם התפוררותה של הממלכה הגאורגית בסוף המאה ה-15.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]