אנדרטת צי ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנדרטת צי ארצות הברית

אנדרטת צי ארצות הברית היא אנדרטה הממוקמת בעיר וושינגטון בירת ארצות הברית, ברחוב 7, בין שדרת אינדיאנה ושדרת פנסילבניה. האנדרטה מנציחה את לוחמי צי ארצות הברית, חיל הנחתים של ארצות הברית, משמר החופים של ארצות הברית וצי הסוחר של ארצות הברית. האנדרטה מנוהלת על ידי רשות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית. בסמוך לאנדרטה נבנה מבנה מוזיאון ההנצחה של הצי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית להקמת אנדרטה עבור צי ארצות הברית מקורה בתוכנית האב של האדריכל פייר שארל ל'אנפן לעיר וושינגטון (תוכנית שהוכנה קודם להקמת העיר), אולם האנדרטה הוקמה כ-200 שנה לאחר מכן. ל'אנפנט לא ציין בתוכניתו היכן תהא האנדרטה ממוקמת, וכשהוחלט להקימה, היא מוקמה בשדרת פנסילבניה - "השדרה הראשית" של וושינגטון.

באביב 1977 התארגנה קבוצה של יוצאי צי והוקמה הקרן להקמת אנדרטת הצי. בשנת 1978 החלו בהליכי החקיקה הנדרשים לצורך הקמת האנדרטה. בשנת 1980 נחקק בקונגרס חוק המתיר את הקמת האנדרטה (ממימון פרטי).

בעקבות חקיקת החוק נבחר אתר כיכר מרקט (Market Square) כאתר מתאים להקמת האנדרטה, והאדריכל קונקלין רוסאנט מניו יורק נבחר לתכננה.

עבודות הבנייה לא החלו עד שנת 1986 בשל קשיים בהשגת התרומות שנדרשו.

פסל "המלח הבודד" הושלם על ידי הפסל סטנלי בלייפלד באוגוסט 1987 והפסל הוצב בסמוך לאנדרטה שהייתה בשלבי בנייה סופיים. האנדרטה נחנכה ב-13 באוקטובר 1987. הפסל צופה לעבר ים עשוי גרניט, שמשני צידיון שתי מזרקות. סביב ים הגרניט 27 תבליטי ברונזה המתארים אירועים הקשורים בצי ארצות הברית

בין השנים 1987 -1995 נבנו שני בניינים בחלקו הצפוני של הכיכר - הבניין המזרחי הוא מרכז המבקרים של האנדרטה אשר נפתח ביוני 1991, ונחנך רשמית ב-12 באוקטובר 1991. המבנה השני הוא מרכז ההנצחה של הצי, הכולל את תיאטרון אלין בורק, מוזיאון ובו תערוכות אודות ההיסטוריה של הצי, וכן אולם הקרנה המציג סרטים היסטוריים, מרכז מידע וספריה.

על קיר בסמוך לאנדרטה חקוקים ציטוטים מפורסמים שנאמרו על ידי אנשי צי, כדוגמת אימרתו של רב החובל ג'ון פול ג'ונס בשנת 1779: "טרם התחלתי להילחם‏[1]".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ I have not yet begun to fight


אנדרטאות בוושינגטון
אי תאודור רוזוולטאנדרטת אדמסאנדרטת אוסקר שטראוסאנדרטת אלברט איינשטייןאנדרטת ג'ון אריקסוןאנדרטת ג'ורג' מייסוןאנדרטת ג'יימס א. גרפילדאנדרטת ג'פרסוןאנדרטת הטיטניקאנדרטת הזיכרון של מחוז קולומביהאנדרטת הצי - צי הסוחראנדרטת הלוחמים השחורים במלחמת האזרחיםאנדרטת השלוםאנדרטת וושינגטוןאנדרטת כוחות השיטור הלאומיתאנדרטת יוליסס ס. גרנטאנדרטת לינדון ביינס ג'ונסוןאנדרטת לינקולןאנדרטת הפטריוטיות היפנית-אמריקאית במלחמת העולם השנייהאנדרטת מלחמת העולם השנייהאנדרטת מלחמת וייטנאםאנדרטת מלחמת קוריאהאנדרטת נשות וייטנאםאנדרטת פרנקלין דלאנו רוזוולטאנדרטת צי ארצות הבריתאנדרטת קורבנות הקומוניזםאנדרטת רוברט א. טאפטאנדרטת שלושת החייליםאנדרטת חיל המשלוח האמריקניאנדרטת מרטין לותר קינגאנדרטת ג'ון פול ג'ונס Washington Monument Dusk Jan 2006.jpg