אנומיה (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משחק הקופסה אנומיה
קלף משחק פשוט
קלף משחק מסוג "ג'וקר"

אנומיה הוא משחק קלפים המתאים לשלושה שחקנים לפחות מגילאי 10 ומעלה. המשחק הומצא על ידי אנדרו אינס (Andrew Innes) ויצא בהוצאת אנומיה[1] (Anomia Press). בגרסה העברית, המשחק יצא תחת יצרנית המשחקים "הקוביה".

המילה אנומיה לקוחה מתורת הפסיכולוגיה החברתית ומתארת מצב של בלבול רחב בקרב האוכלוסייה שגורם לאובדן של מוסריות.

המשחק זוכה פרס Mensa[2][3] של הארגון העולמי[4] שמאגד בעלי מנת משכל גבוהה, ודורש זריזות מחשבה וידע כללי ברמה בסיסית. סימון "Mensa Select" שהוענק בשנת 2010 למשחק "אנומיה" מוענק מדי שנה על ידי ארגון Mensa האמריקאי[5], לאחר שחברים ממנו מתאספים אחת לשנה, משחקים במשחקים שונים, ומתוכן בוחרים חמישה המקבלים סימון "Mensa Select" אותו הם רשאים להציג על גבי אריזת המשחק. הסימון מעיד על מקוריות המשחק, יצירתיות וטיב העיצוב[2].

בארצות הברית, זכתה גרסת המשחק לילדים בפרסים נוספים ובהם פרס ארגון "Parents’ Choice Foundation" (ארגון ללא מטרות רווח המעניק פרס שנתי למשחקים וצעצועים לילדים)[6], וכן זכה בשנת 2010 בפרס "National Parenting Product Awards" למשחקים לילדים[7].

קלפי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק כולל שני סוגי קלפים עיקריים:

  • קלף רגיל - קלף רגיל מורכב מצורה (גאומטריה) צבעונית פשוטה וממילה יחידה שכתובה עליה בשני הכיוונים, כדי שלכל המשתתפים יהיה נוח לקרוא אותה.
  • קלף ג'וקר - קלף שמסומן במילה "ג'וקר" ומכיל שתי צורות צבעוניות. ברגע שהקלף מורם מהקופה, חוקי המשחק משתנים בהתאם אליו.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתחיל כאשר השחקנים יושבים במעגל וקופת הקלפים ממוקמת על משטח ישר במרכזו.

כל משתתף מרים בתורו קלף מהקופה ומניח אותה מולו כך שהסימן והמילה גלויים לכולם.

משתתפים אשר הקלפים שגלויים לפניהם מכילים את אותה צורה צבעונית נכנסים למצב "מלחמה" הדדית - מטרתו של כל משתתף היא לומר מילה שתתאים לקטגוריה הרשומה על הקלף של היריב. הראשון שאומר את המילה המתאימה לקטגוריה של קלף היריב זוכה באותו קלף ומניח אותו לצדו כקופה אישית, בנפרד מהקלפים שמונחים גלויים לפניו.

לדוגמה: לשני מתמודדים הופיעו קלפים עם שני קווים סגולים עליהם, כאשר הקלף של מתמודד 1 מציג את המילה "אי", והקלף של מתמודד 2 מציג את המילה "כלי תחבורה". במצב זה מתמודד 1 צריך לחשוב על מילה שמתאימה לקטגוריה של אי, כמו כרתים שהוא אי באגן הים התיכון או קובה שהיא אי במרכז אמריקה, ומתמודד 2 צריך לחשוב על מילה שמתאימה לקטגוריה של כלי תחבורה, כמו מכונית או מטוס.

שינוי תנאי המשחק על ידי קלף הג'וקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, קלף ג'וקר מציג שתי צורות צבעוניות בקלף אחד, ולמעשה מכתיב אילו צורות מתייחסות זו אל זו כצורה יחידה. כאשר משתתף שולף מהקופה המרכזית קלף ג'וקר הוא לא מציג אותו כשלו, אלא מניח אותו במרכז סמוך לקופה המרכזית באופן שכל המשתתפים יוכלו לראות אותו. כל עוד קלף הג'וקר מוצג ולא הוחלף באחר, הוא מכתיב את השינוי בתנאי המשחק.

מהרגע שמופיע קלף ג'וקר ראשון, לא רק שני קלפים שמציגים את אותה צורה צבעונית יכולים לפתוח ב"מלחמה", אלא גם שני קלפים שמציגים את שתי הצורות הצבעוניות שמופיעות בקלף הג'וקר.

לדוגמה: קלף ג'וקר אשר מציג ארבע נקודות אדומות וסמל מפוספס כחול מאפשר לשני משתתפים עם הקלפים הללו לפתוח גם הם ב"מלחמה". מצב זה יכול לגרום ל"מלחמה משולשת", למשל אם יש בנמצא שני משתתפים שמחזיקים בקלפים עם נקודות אדומות ומשתתף נוסף שמחזיק בקלף עם סמל מפוספס כחול. כך שלושת השחקנים רשאים להילחם על הקלפים של המתמודדים האחרים ולומר במהירות האפשרית מילה שמתאימה לקטגוריות של שני הקלפים של יריביהם. מתמודד שיהיה זריז מספיק יוכל אף לזכות בשני הקלפים של יריביו אם לא יהיו מוכנים לכך.

כיצד מנצחים במשחק?[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר קופת הקלפים נגמרת, כל משתתף סופר את הקלפים שבהם זכה ב"מלחמות" המילים מול יריביו ואחסן בקופה האישית לאורך המשחק.

אם רוצים להאריך מעט את המשחק טרם ההכרזה על המנצח, ניתן להחליף את הקופה המרכזית בקלפים הגלויים שהצטברו אצל השחקנים בסבבים שבהם לא נערכו "מלחמות" מילים על קלפים, לא לפני שמערבבים אותם היטב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Andrew Innes, About Anomia Press, ‏2018
  2. ^ 1 2 Mensa Select Games, Mensa Mind Games
  3. ^ Jenny Williams, Mensa Selects Its Favorite Brainy Games of 2010, Wired, ‏2010
  4. ^ אנומיה כחול, אתר הקוביה משחקים
  5. ^ The Mensa Select® Seal, Mensa Mind Games
  6. ^ Anomia Kids, Parents' Choice Foundation
  7. ^ Anomia Kids - Best kids card games, National Parenting Product Award