אנונימיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוטיב האנונימיות מתבטא חזותית באדם מכוסה ברדס, לעיתים עוטה מסכה אשר אינה מסגירה פרט על זהותו

אנונימיות (מן המילה היוונית: ἀνωνυμία - אנונימיה) הוא מונח שמשמעותו "בלי שם" או "ללא שם" והוא בדרך כלל מתייחס למצב של עשיית דבר מה ללא הזדהות בפני הזולת.

סיבות לאנונימיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות סיבות רבות לכך שאדם בוחר להסתיר את זהותו ולהישאר אנונימי.

כמה מסיבות אלו הן חוקיות, לגיטימיות ומקובלות מבחינה חברתית. למשל מעשי צדקה רבים מתבצעים באופן אנונימי, כאשר התורם אינו מעוניין, מסיבה כלשהי, לזכות בהכרה על פעולתו. כמו כן, אדם החש מאוים מידי מישהו אחר עלול לנסות להסתתר מאחורי אמצעים שונים של אנונימיות, למשל עד לפשע יכול לבקש להישאר אנונימי כשהוא מתלונן למשטרה ובכך נמנע ממעשה של נקמה, עיתונאי או פעיל חברתי החושף שחיטות ועוד.

ישנן גם סיבות לא חוקיות רבות להסתתר מאחורי אנונימיות. פושעים בדרך כלל מנסים לשמור על עצמם אנונימיים כדי להסתיר את העובדה שבוצע פשע או כדי לא להיתפס. האנונימיות יכולה גם להיווצר בשוגג, באמצעות אובדן של מידע מזהה עקב חלוף הזמן או אירוע הרסני.

עם התפתחות אתרי הפורומים ברשת האינטרנט, רבים מהגולשים בחרו להישאר אנונימיים ובכך לאפשר לעצמם ביטחון שלא יזוהו במסגרת כתיבתם ותרומתם לשיח. בתוך כך, בשנים האחרונות החלו פלטפורמות שונות שלא לאפשר עוד אנונימיות ברשת ואסרו על פתיחת פרופילים אנונימיים.

אנונימיות בסייבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "הודעה אנונימית" בדרך כלל מתייחס להודעה (המועברת למשל במרשתת), שאינה מזהה את השולח, לכן לא ניתן לדעת אם הודעות שונות מסוג זה נשלחו על ידי אותו השולח. חברות פרסום מסוימות יכולות לנצל לטובתן את המצב כדי להפיץ פרסומות ברבים, בתצורת ספאם.

באבטחת מידע, אימות היא הדרך לזהות את המשתמש ממנו מגיע מסר למערכת ממוחשבת, כך שתימנע אפשרות של התחזות ותסכל התקפת אדם שבתווך.

אנונימיות במתמטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתמטיקה, ביחס לאלמנט שרירותי (למשל, אדם, אובייקט, מחשב), בתוך קבוצה מוגדרת היטב (המכונה "קבוצת אנונימיות"), "אנונימיות" של האלמנט הזה מתייחסת לרכוש של האלמנט שלא מזוהה בתוך קבוצה זו. אם זה לא מזוהה, אז האלמנט מכונה "אנונימי".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנונימיות בוויקישיתוף
Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.