אקטיביזם חברתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פעיל חברתי)
Merge-arrows-3.svg
מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך אקטיביזם.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים שבוע לאחר הצבת התבנית.

אקטיביזם חברתי הוא נקיטת פעולה כדי ליצור שינוי חברתי לטובת הכלל ולטובת הקבוצות שמרכיבות אותו, בחתירה לצדק חברתי[1].

הפגנה של יוצאי אתיופיה, תל אביב 2015

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקטיביזם לשינוי חברתי יוצא מתוך הנחה שהליקויים והעיוותים הקיימים בחברה נובעים מהסדר החברתי הקיים, ופועל נגד תופעות של אי-צדק כגון הפרת זכויות עובדים, אפליה על רקע מוצא ותרבות, פגיעה בזכויות נשים, הריסת בתים ונישול קרקעות, וכדומה. בתחום השוויון והצדק החלוקתי מוצגת דרישה לאזן את אי-השוויון המתקיים בהכנסה ובבעלות על רכוש, בנגישות לעבודה, להשכלה, לשירותי בריאות ופנאי, ולמשאבים אחרים[2].

אקטיביזם חברתי יכול להיות מקומי, כלל ארצי, לגלוש למדינות שכנות או להיות גלובלי. הפעילים צומחים מתוך הקבוצה המוחלשת או מתוך שכבת הרוב, ויוצרים "נוכחות בשטח" ברחוב וברשתות החברתיות במטרה ליצור מודעות. המטרה היא לגייס דעת קהל, לצרף פעילים נוספים, ולהשפיע על מקבלי ההחלטות בחברה[3]. האקטיביזם לובש צורה של הפגנות, אירועי מחאה, ניצול התקשורת, והפעלת לחץ על מקבלי החלטות דרך מכתבים, עצומות ולובינג.

מאחר שמאבקים לשינוי חברתי מבקשים לשנות את הסדר הקיים, עימותים עם הרשויות ועם ארגונים קטנים וגדולים הם כמעט בלתי נמנעים. לעיתים האקטיביסטים החברתיים מוצגים בתקשורת כאויבי הציבור שפוגעים בערכים ובנורמות המקובלית. מסיבה זו פעילים חברתיים מתקשים לפעול לבד, וזקוקים להצטרפות פעילים נוספים[1].

אקטיביזם יכול להיעשות על ידי יחידים או בקבוצה. כאשר קבוצת הפעילים והתומכים בהם היא גדולה, היא הופכת להיות 'תנועה חברתית'.

מעורבות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקטיביזם חברתי עשוי להתבטא גם בפעולה ישירה, שיכולה להיות עזרה לחלשים על ידי תרומות חומריות כדוגמת כסף או מזון, או סיוע פיזי בלימוד, בעבודה בבית או בתעבורה - למשל עמותת בדרך להחלמה שמסיעה חולים ומלווים מעזה לבתי חולים בישראל. מעורבות חברתית היא תהליך בו אנשים נוקטים פעולה כדי לסייע לבני אדם ולסביבה. היא שונה מאקטיביזם חברתי בכך שאינה בהכרח חותרת ליצירת שינוי, אלא לטיפול בנושאים נקודתיים במסגרת הערכים הקיימת, כגון ניקיון חוף הים, שיעורי עזר לתלמידים מתקשים וכן הלאה. משרד החינוך בישראל שואף לעודד מעורבות חברתית בתלמידים ולטפח בהם את ערכי כבוד האדם, הצדק החברתי, הסולידריות והאחריות חברתית[4].

דוגמאות לאקטיביזם חברתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקטיביזם חברתי נוגע לכל תחומי החברה, דוגמאות:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

צדק חברתי

צדק חלוקתי

אקטיביזם

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]