אנכסימנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנכסימנס

אנכסימנסיוונית: Άναξιμένης) היה פילוסוף יווני שחי בין 570 ל-500 לפנה"ס לערך, השתייך לאסכולה המילטית - מתוך זרם הפילוסופים הקדם-סוקרטיים, והיה תלמידו של אנכסימנדרוס. הראשון שהחל לכתוב בלשון פרוזאית.

תורתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לדעת מורהו, טען אנכסימנס כי הראשית - היסוד ההיולי מתוכו נובעים הדברים כולם - הוא האוויר. לדבריו, פרטי המציאות הם אופנים שונים של הארכי עצמה, בדרגות שונות של קלישות ודחיסות. כלומר, כל הדברים בעולם מורכבים מאוויר בדרגות שונות של צפיפות. כך, למשל, המים הם למעשה תוצאה של דחיסת האוויר, האש תוצאה של דילול האוויר והרוח היא תוצאה של תנועת האוויר. (מי שפירש שיש כאן ניסיון להעמיד הבדלים איכותיים (אש, מים וכיוצא בזה), על הבדלים כמותיים (דחיסות), מכניס הבחנות מאוחרות לדבריו).

התכונות השונות הן עצמים, אולם ישנה כאן הכשרת הקרקע לחידוד ההבחנה בין מצע ובין תכונה. אנכסימניס מדבר על האוויר המקיף את הכול ועל האוויר הנמצא בכל. יש שראו בכך אבחנה ראשונית בין מיקרו ומאקרו.

עד אנכסימנס המילה אוויר מציינת דבר ערפילי ומסתיר שניתן לחוש אותו. מכאן ואילך היא מציינת דבר שאינו נראה.

לבחירה באוויר שני טעמים:

  1. סיבה רציונלית - האוויר יכול להימצא במצבי דחיסות שונים.
  2. סיבה מיתית - העולם נתפס כיצור אורגני, והאוויר הנע מסמל את החיים. האוויר תנאי לחיים והנפש מזוהה עם הנשימה. האוויר הוא נפש העולם.

אנכסימנס מדגיש את אספקט האימננטיות, בבחירתו בארכי האימננטי לטבע. העובדה שכל הדברים טבעם הוא אוויר מאפשרת לאנכסימנס לקבוע שהאדם קרוב לטבע, ובשל העובדה שהם חולקים "חומר" משותף, יש לאדם אפשרות להכיר את הטבע.

יש אצלו הסבר להתהוות בעולם התופעות, וליחס בין הראשית ובין הדברים, בעזרת מצבי דחיסות שונים של חומר אחד.

ההסבר של אנכסימנס מאחד שוב כאצל תלס, את הקוסמוגניה והקוסמולוגיה (אם נפרש שכבר הייתה הבחנה בין השנים אצל אנכסימנדרוס).

אנכסימנס היה הראשון להבדיל בין כוכבים לבין פלנטות ואולי התקרב בכך לתורת האסכולה האטומיסטית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]