אנציקלופדיה של הרעיונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנציקלופדיה של הרעיונות
אנציקלופדיה כריכה.jpg
מידע כללי
מאת דוד גורביץ' ודן ערב
סוגה אנציקלופדיה
הוצאה
הוצאה הוצאת בבל
שנת הוצאה 2012
מספר עמודים 1,326
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003432639

אנציקלופדיה של הרעיונות היא אנציקלופדיה בת כ-600 ערכים פרי עטם של ד"ר דוד גורביץ' וד"ר דן ערב, שראתה אור בדפוס בכרך אחד בן 1,326 עמודים בהוצאת בבל בשנת 2012, ובמהדורה מקוונת בשנת 2016.

אודות האנציקלופדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכי האנציקלופדיה מקשרים רעיונות פילוסופיים עם יישום אקטיבי בחיי היומיום, בסוגיות הנוגעות לפילוסופיה, חברה ותקשורת. ערכים לדוגמה: אוריינטליזם, אקסטרים, ארבע על ארבע (ג'יפ), באוהאוס, גבריות חדשה, גוף נטול איברים, טכנו, טקסטואליות, לאומיות/פוסט-לאומיות, לאס וגאס, מאזוכיזם, פאניקה מוסרית, סאונדבייט, קומיקס, קפיטליזם, ראפ, שיבוש תרבות.

מטרות ואופן כתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחברים פרשו את מטרותיהם ואופן הכתיבה בפתח הדבר של האנציקלופדיה:

"בעידן של טכנולוגיה מואצת ומסחור שיטתי היה המידע לחזות הכול; זמינותו עלתה בחשיבותה לעיתים על איכותו, היקפו – על מקורו. בספר זה אנו מבקשים להתמודד עם סוגיית המידע והידע בימינו. הידע, בניגוד למידע, הוא תמיד משימה פרשנית. אנו מתמקדים אפוא בפרשנות של טקסטים מרכזיים בתרבות, טקסטים המשפיעים על חיינו ועל אופני חשיבתנו בעת הזאת." [1]

האנציקלופדיה מציגה כתיבה מרובת הקשרים עם דגש על ההקשר הישראלי, תוך נקיטת עמדה בקשר לסוגיות שונות שקיים לגביהן פולמוס תרבותי.

המחברים מספרים על המבדיל לדעתם בין מפעלם לאנציקלופדיות אחרות:

"ידע לדידנו הוא הליך יותר מאשר תוצאה; זהו משא ומתן על אופיו של הריבוי הנחשף בתרבות... ואולם בעוד המבט האנציקלופדי מציע בדרך כלל תמצית של הידע המקובל בתחום מסוים, רק לעתים נדירות מתקיים דיון באופני ההפקה וההתקבלות של הידע ובאופני הפעולה ההיסטוריים שלו בתוך פרקטיקות של התרבות."[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 עמ' 8.
Books-aj.svg aj ashton 01.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.