אסירים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אסירים
Prisoners2013Poster.jpg
כרזת הסרט
שם במקור: Prisoners
בימוי: דניס וילנב
הפקה: מארק וולברג
תסריט: אהרון גוזיקווסקי
שחקנים ראשיים: יו ג'קמן
ג'ייק ג'ילנהול
ויולה דייוויס
מריה בלו
טרנס הווארד
מליסה לאו
פול דנו
הקרנת בכורה: 30 באוגוסט 2013
משך הקרנה: 153 דקות‏[1]
תקציב: $46,000,000‏‏[2]
הכנסות: $122,126,687
פרסים: זכייה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו
דף הסרט ב-IMDb

אסירים הוא מותחן פשע אמריקאי משנת 2013 בבימויו של דניס וילנב, על פי תסריט שנכתב על ידי אהרון גוזיקווסקי, ושהופק על ידי מארק וולברג.‏[3] בסרט מככבים יו ג'קמן, ג'ייק ג'ילנהול, ויולה דייוויס, מריה בלו, טרנס הווארד, מליסה לאו ופול דנו.‏[4] הסרט הוקרן בהקרנת בכורה בפסטיבל סרטים בקולורדו בשנת 2013.

עיקרי העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת בעיירה הנמצאת באזור הצפוני של פנסילבניה.

הסרט נפתח בציטוט מ"קריאת שמע" עם עיבוד נוצרי, הנאמר על ידי קלר דובר בזמן שהוא ובנו, ראלף, צדים צבי.

כעבור שעה, משפחת דובר מגיעה, עם הצבי הניצוד, למשפחת בירץ' לסעודת חג ההודיה. הבת הקטנה של קלר, אנה, יוצאת עם הבת הקטנה של פרנקלין בירץ' לשחק בחוץ כשראלף משגיח עליהן. הם ניגשות למכונית קראוון ומתחילות לטפס עליה אך ראלף עוצר אותן ומחזירן לבית בירץ', בזמן שהאיש בתוך הקראוון צופה בהן. כעבור כמה שעות, קלר מגלה שהבנות לא נמצאות בבית. הוא יוצא עם ראלף ופרנקלין לסרוק את כל הדרך לביתו ולא מוצא דבר. הוא מגיע לביתו וסורק את כל הבית ושוב לא מוצא דבר, חוץ ממברשת שיניים שמעידה על כך שהן עברו בביתו בטרם נחטפו, כנראה לשם חיפוש המשרוקית היקרה של אנה.

ראלף מספר על הקראוון, והם יוצאים לחפשו, אך הוא אינו חונה שם יותר; החשד מיד נופל עליו. קלר מודיע למשטרה וזו מוציאה הודעה לכל השוטרים לחפש את הקראוון. גם לוקי, בלש המשטרה החרוץ, מקבל את ההודעה ויוצא לחיפוש. הוא מצטרף לשתי ניידות שמצאו את הקראוון ליד תחנת דלק ומתקרבים אליו, אך בעל הקראוון מניע את הרכב ונוסע ישר לתוך עץ. לוקי עוצר את אלכס ג'ונס, שהיה בתוך הרכב, אך לא מוצא כלום בתוך הרכב.

אלכס מובא לחקירה, אך הוא מתנהג כמו ילד בן 10, ולא אומר דבר. גם בקראוון לא נמצאו שום ראיות. כעבור יומיים, לוקי נאלץ לשחרר את אלכס, וקלר שהשתתף בחיפושים עם השוטרים בחורשה הסמוכה לתחנת הדלק, מיד רץ לתחנת המשטרה ומנסה למנוע את השחרור ומתעמת עם אלכס. אלכס אומר לו בלחש "הן לא בכו עד שעזבתי אותן" וקלר בטוח שכך הוא השיג עדות מרשיעה, אבל לרוע מזלו, הוא היה היחיד ששמע את המשפט, ואלכס יצא לחופשי וחזר לבית דודתו, הולי.

קלר, מאוכזב מאוזלת ידה של המשטרה, מחליט לקחת את הדברים לידיו ואורב לאלכס מחוץ לבית דודתו. אחרי ששמע ממנו עוד משפט מפליל בדמות השיר שאנה אהבה לשיר-הוא עוצר אותו וכולא אותו בבית הנטוש שהיה שייך לאביו. הוא מביא לשם את פרנקלין והם, ברגשות מעורבים, מתחילים לענות את אלכס במכות. הדבר נמשך כמה ימים. פרנקלין לא עומד בזה ומגלה לאשתו וגם היא מובאת לבית ומנסה לדובב אותו אך הוא כמעט רוצח אותה. בשלב זה, אלכס חבול לחלוטין וקלר עבר לשיטת עינויים חדשה: כליאה בתא מקלחת קטן של מים קפואים או לוהטים. הוא גם מנסה לדבר עם הולי אך לא מגלה רמז.

בינתיים, לוקי ממשיך בחקירה ומגיע לבית שמנו נחטף ילד 26 שנה קודם לכן בנסיבות זהות ומאז נעלמו עקבותיו. אמו השבורה של הילד בטוחה שאותו החוטף אחראי גם לחטיפה הנוכחית. לוקי חוקר גם כמה פדופילים משוקמים וביניהם כומר. הוא מגלה גופה במרתפו של הכומר אך לא נמצא שום קשר בין הגופה או הכומר לחטיפה. לוקי מגיע לעצרת התייחדות קטנה של אזרחים עם הילדות החטופות. הוא מגלה שם אדם חשוד ורוצה לעוצרו, אך החשוד נמלט. לוקי מוציא הודעה לתקשורת ומבקש את עזרת הציבור במציאת החשוד.

בינתיים, הוא מתחיל לחשוד בקלר שאולי הוא חטף את אלכס ומתחיל לעקוב אחריו ואף נכנס לבית בו מוחזק אלכס, ומתקרב למקלחת שבה הוא כלוא. בדיוק אז לוקי מקבל הודעה שהחשוד נצפה בחנות, והוא מיד רץ לבית החשוד ועוצר אותו. לוקי מגלה בביתו ציורי מבוכים, נחשים, ובגדים ספוגים בדם שמזוהים על ידי דובר ובירץ', אבל חוץ מזה-לא מצאו רמז לבנות. לוקי מנסה לחקור את החשוד ואומר לו לצייר מפה אך הוא מצייר מבוך כמו בקירות ביתו. לוקי מאבד את סבלנותו ומתחיל להתעמת עם החשוד אך זה חוטף אקדח ויורה בעצמו.

בינתיים, ג'וי נמצאת פצועה אבל חיה ומובהלת לבית החולים. הסרט מציג קטעים מזכרונה שבהם נרמז שהשובה שלה ושל אנה התנה להן שהן יוכלו לצאת לחופשי אם יצליחו לפתור את המבוך-ג'וי כנראה פתרה אותו. קלר מנסה לברר ממנה פרטים אך נדהם לשמוע ממנה את המשפט "אתה היית שם". קלר יוצא מהחדר ורואה את לוקי. הוא בורח ממנו ונוסע לכיוון ביתה של הולי. לוקי משער שקלר נסע בית אביו, והוא נוסע לשם, ומוצא את אלכס.

קלר נוסע אל ביתו של אלכס, שם הוא מוצא הולי. קלר מבקש להיכנס על מנת לתקן את דלת הכניסה, בזמן שכוונתו לחטוף ולחקור גם אותה. אך הולי, מקדימה את קלר ומאיימת עליו באקדח שיאזוק את עצמו. הולי מוליכה אותו לחצר ותוך כדי היא מגלה לו שהיא החוטפת והיא עשתה זאת כבר עשרות שנים. היא חטפה את אלכס לפני 26 שנים וגידלה אותו כאחיינה. היא גם חטפה את החשוד, אך הוא פתר את המבוך, השתחרר, ומאז היא הספיקה לשכוח ממנו עד שקראה בעיתון שהוא התאבד בחקירה. עוד היא מגלה שאלכס אכן לקח את הבנות לביתו אך רק למטרת משחק קצר, והיא החליטה שהבנות יישארו לזמן בלתי מוגבל. את החטיפות היא מבצעת מתוך אידאולוגיה אנטי-דתית ו"מלחמה באלוהים" על ידי שבירת רוחם של הורים דתיים (כמו קלר) וייאושם. הולי מוליכה את קלר למכונית ישנה מאד ששימשה אותה כהסוואה לפתח הצינוק שבחצרה. קלר פותח את הפתח והולי מורה לו לקפוץ פנימה, הוא מסרב, והולי יורה ברגלו וכך הוא נופל לצינוק וננעל שם. הוא מוצא שם את המשרוקית של אנה.

לוקי נוסע לבדו לביתה של הולי כדי לבשר לה שהוא מצא את "אחיינה" אלכס. הוא מוצא אותה עומדת להזריק חומר הרדמה רעיל לאנה. הוא מאיים עליה באקדחו אך היא מזריקה את החומר תוך כדי שהיא מבקשת שיישרפו את גופתה, ולוקי יורה בה, קצת אחרי שהיא ירתה בראשו. לוקי, נשרט מהכדור בראשו, אך תופס את אנה הגוססת ודוהר לבית החולים ומציל את חייה.

הסרט נגמר בחזרה של אלכס לחיק משפחתו, ובביקור של לוקי בחפירות של החוקרים מסביב לביתה של הולי למציאת גופות. החוקרים סיימו את החפירות לאותו יום ולוקי נשאר לבדו סמוך לצינוק של קלר. רק בעשר השניות האחרונות של הסרט, לוקי פתאום שומע קול משרוקית, המשרוקית שקלר מצא בצינוק, וכך נרמז שהוא מצא בסוף את קלר.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן/ית שם הדמות הערות
יו ג'קמן קלר דובר בעלה של גרייס, אביהם של ראלף ואנה
ג'ייק ג'ילנהול לוקי בלש משטרה
ויולה דייוויס ננסי בירץ' שכנתו של דובר, אשתו של פרנקלין, אמם של אלייזה וג'וי
מריה בלו גרייס דובר אשתו של קלר, אמם של ראלף ואנה
טרנס הווארד פרנקלין בירץ' שכנו של דובר, בעלה של ננסי, אביהם של אלייזה וג'וי
מליסה לאו הולי ג'ונס דודתו של אלכס
פול דנו אלכס ג'ונס אחיינה של הולי
דילן מינט ראלף דובר בנם הבכור של קלר וגרייס, אחיה הגדול של אנה
זואי בורדה אלייזה בירץ' בתם הבכורה של ננסי ופרנקלין, אחותה הגדולה של ג'וי
ארין גרסימוביץ' אנה דובר בתם הקטנה של קלר וגרייס, אחותו הקטנה של ראלף
קיילה דרו סימונס ג'וי בירץ' בתם הקטנה של ננסי ופרנקלין, אחותה הקטנה של אלייזה
וויין דובל ריצ'רד או'מאלי מפקד המשטרה
לן קריו פאטריק דאן כומר
דייוויד דסטמלצ'יאן בוב טיילור
ג'ף פופ אליוט מילאנד

ביקורות ותגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט היה מועמד לפרס האוסקר של שנת 2014 בקטגוריית הצילום הטוב ביותר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "PRISONERS (15)". E1 Films. British Board of Film Classification. September 13, 2013. Retrieved September 13, 2013. 
  2. ^ http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=prisoners.htm
  3. ^ "Prisoners, 2013 film". ComingSoon.net. Retrieved March 4, 2013. 
  4. ^ "Hugh Jackman to Star in Vigilante Thriller PRISONERS for November 2013 Release". Collider.com. March 15, 2012. Retrieved March 4, 2013.