אפיקים (תוכנית לימודים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תוכנית אפיקים היא תוכנית להעצמה דתית וערכית, ברוח הציונות הדתית, של בתי ספר בחינוך הממלכתי-דתי. התוכנית מתמקדת בתלמידי כיתות ט' ו-י'. בשנה הראשונה לפעולתה השתתפו בה שמונה בתי ספר, בשנה השנייה צורפו שישה נוספים, ובשנת הלימודים תשע"ח היא מופעלת בארבעים ושלושה בתי ספר, רובם תיכונים מקיפים דתיים בפריפריה. מפעילים את התוכנית האגף לחינוך ממלכתי-דתי במשרד החינוך, וקרן חרו"ת (חברה רווחה ותרבות) מייסודו של הרב ד"ר דניאל טרופר. המנכ"ל הוא הרב יהודה פולישוק מנהלת התוכנית היא רוחמה ווגל (בעבר הקימה ונהלה את התוכנית יונית יעקובוביץ )

חזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת התוכנית לחזק את בתי הספר מבחינה דתית, ולהעצים את התהליך החינוכי, באמצעות הסתכלות חינוכית כוללת ופיתוח תלמיד בעל עמוד שידרה דתי ערכי ולימודי. היא מחזקת את העשייה החינוכית הלא פורמלית, בכיתה כקבוצה ולכל תלמיד כפרט. באמצעות העצמת האווירה הערכית בבית הספר, שואפת התוכנית לשפר גם את ההישגים בלימודים. היא מעודדת את התלמידים להציב יעדים שאפתניים ולפעול להשגת חלומותיהם.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליך השינוי מושג בעבודה מול כלל מרכיבי בית הספר - המנהל, צוות המורים, והתלמידים.

פיתוח מנהיגות בית ספרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורה אחד בכל בית ספר ממונה לרכז התוכנית. הרכז והמנהל משתתפים בימי לימודים מטעם התוכנית - 12 מפגשים בשנה הראשונה, ושישה מפגשים בשנה החל מן השנייה השנייה. המפגשים נועדו להענקת כלים להובלת השינוי, והם מספקים חוויה רוחנית, ויוצרים שותפות עם מנהלים אחרים כקבוצת תמיכה והזדהות. מנחה מטעם אפיקים מלווה את המנהל והרכז ומסייע להם לבנות תוכנית ייחודית לבית הספר, לפיתוח הצוות החינוכי ודרכי הפעולה מול התלמידים.

הכשרת הצוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגש מיוחד ניתן להעצמת צוות בית הספר, ולהכשרתו להובלת תהליך חינוכי של קידום ערכי ודתי לתלמידים, ולבנית "גאוות יחידה" למוסד. הכשרת המורים נעשית באמצעות השתלמויות, פעילויות ומפגשים. הלימוד הוא עיוני וחווייתי, ומטרתו רענון אישי, החזרת האמון בכוחם וביכולתם של המורים, והעמקת מחויבותם האישית לבית הספר ולתלמידים גם בתחום הדתי

מדריכי אפיקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכיתות ט' ו-י' בבתי הספר פועלים מדריכי אפיקים, רובם סטודנטים, המציגים לתלמידים מודל להזדהות ויוצרים איתם קשרים אישיים. המדריך מקדיש לכיתה מספר שעות בשבוע. שעה אחת היא שיעור לכל הכיתה בנושא העצמת הזהות הדתית, הערכית, היהודית והישראלית, תוך שימוש בחוברת הדרכה ובה מערכי שיעור, ושאר השעות מוקדשות לשיחות אישיות עם התלמידים. בנוסף, המדריכים שותפים בפעילויות בית הספר, ובהן שבתות סמינריון, ערב שירי לוחמים, ערבי כיתה, וטקסים. הם מקבלים הדרכה צמודה ממלווי אפיקים, ומשתתפים בימי הכשרה שנועדו לתת להם כלים לשיחות אישיות, לעמידה מול כיתה ולהבין את האתגר הנדרש בבניית זהות .

אמונתך בלילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גולת הכותרת של התוכנית הן חבורות לימוד תלמידים ותלמידות שמגיעים בשעות הערב ללימוד ל"שמה" - עבודה על המידות, לימוד תורה, פרשת שבוע ועוד', הכח של הקבוצה, התמיכה והמדריך מסייעים לתלמידים להתחבר לעולם הדתי ממקום בריא ונורמלי- כיום פועלות יותר מ70 קבוצות ברחבי הארץ .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]