סטודנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סטודנט לומד לקראת מבחן
סטודנטיות באוקספורד מחזור 1907

סטודנט הוא אדם הלומד במוסד להשכלה גבוהה, כגון אוניברסיטה ומכללה, במטרה לרכוש ידע ותואר אקדמי.

הישגים אקדמיים הם התוצר של תפקודו של הסטודנט בתחומי הדעת שהוא לומד[1].

התנהגות וניהול עצמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטודנטים לומדים לקראת בחינה

לאורך שנות הלימוד האחריות על תהליך הלמידה עוברת בהדרגה מהמורים וההורים אל הלומד עצמו, כך שבאקדמיה כבר מצופה ממנו להתנהל באופן עצמאי[2].

הדחיינות היא תופעה נפוצה במוסדות להשכלה גבוהה, אשר משפיעה על סטודנטים רבים. זאת במיוחד כאשר הסטודנט חסר מוטיבציה וכשהוא אינו חש שליטה על תהליך הלמידה. עם זאת, סטודנטים המפיקים הנאה מתהליך הלמידה וסטודנטים אשר בחרו את מסלול הלימוד מיוזמתם ומתוך רצון לקידום עצמי נוטים פחות לדחיינות[2].

השפעת הסטודנטים בחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרים רבים מהווים סטודנטים גורם משמעותי בפוליטיקה, כיוון שהם מהווים כוח אידאולוגי ובעל דעות מוצקות, שיכול לפעול ללא מגבלות רבות של משפחה או פרנסה. לדוגמה: המרד בהונגריה בשנת 1956 החל בעקבות מחאות לא-אלימות של סטודנטים שדוכאו.

אגודות הסטודנטים הן מסגרות פעילות מקובלות לאקטיביזם סטודנטיאלי ובדרך כלל מרכזות חלק מהפעילות החברתית והקהילתית של הסטודנטים. חלק מהאגודות הסטודנטים מפיקות מגזינים שונים המיועדים לסטודנטים, לדוגמה פי האתון, צ'ופציק, ו-תזה.

בישראל פועלים תאי סטודנטים בחלק מהקמפוסים, כדי לקדם מגוון רחב של דעות ופעולות. חלקם פועלים תחת מטריה מפלגתית לדוגמה: הדור החדש, תא אופק, תא כתום, מרצ סטודנטים, שינוי בקמפוס, רוח חדשה, או תל"ם וחלקם באמצעות גיבוי של אגודות הסטודנטים למשל: קואליציית הסטודנטים וגופים עצמאיים כדוגמת מגמה ירוקה.

שומע חופשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שומע חופשי הוא תלמיד שלא מן המניין במוסד להשכלה גבוהה.

שומע חופשי אינו זכאי לקבלת תואר אקדמי על לימודיו, הוא לומד קורסים אשר לא נכללים לבסוף לכדי תואר. מדובר בדרך כלל באנשים שיש להם עניין מיוחד במספר קורסים מצומצם, ואינם מעוניינים בהשכלה אקדמית מלאה.

חוק זכויות הסטודנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חוק זכויות הסטודנט

בישראל עוסק חוק זכויות הסטודנט, התשס"ז-2007, בהסדרת זכויותיהם של הסטודנטים. החוק קובע: "לכל אזרח ישראלי או תושב ישראל הזכות לשוויון הזדמנויות בקבלה ללימודים במוסד לצורך רכישת השכלה גבוהה והשכלה על תיכונית, בכפוף להוראות חוק זה".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ V. S. Ramachandran, ed. (2012) Encyclopedia of Human Behavior, 2nd ed. Academic Press.
  2. ^ 1 2 Eunju Lee, (2005). The Relationship of Motivation and Flow Experience to Academic Procrastination in University Students. The Journal of Genetic Psychology: Research and Theory on Human Development, 166:1, 5-15.