פריפריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פריפריהיוונית - περιφέρεια, "היקף") היא מונח המשמש בישראל לציון אזורים מרוחקים גאוגרפית מהמטרופולינים ו/או במדרג סוציו-אקונומי נמוך יחסית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעשה שימוש במילה בהקשר של מעמדות חברתיים על ידי כלכלנים כבר ב-1902.[1] מדינות העולם השלישי כונו פריפריה שכן הן עומדות בשולי הפעילות הכלכלית העולמית.

עליות לאחר קום המדינה הופנו בחלקן למעברות וליישובים מרוחקים מציאות שדרדרה את מעמדה של הפריפריה הגאוגרפית מערש ההתיישבות החלוצית הנערצת לאזור עוני, מצוקה ונחשלות.[2]

תושבי הפריפריה, שלעתים קרובות זוהו או זיהו עצמם כ"שולי המדינה", לא התגאו במעמדם כאותם חלוצים שפנו אל הסְפר בטרם קום המדינה כדי ליישבו מבחירה אידאולוגית. הם חשו אי-צדק כלפי הניכור המתקיים, מעצם הגדרת הפריפריה, בינם ובין מה שכיום נתפס כ"מרכז" - הן מבחינת תשתית חומרית והן מבחינת הון סימבולי. בהתאם לכך, המדינה מעדיפה לכנות את הפריפריה כ"אזור עדיפות לאומית" - כמשל על התקופה המכוננת של העלייה השנייה שבה הליכה להתיישבות באזורים המרוחקים העידה על בחירה לאומית ערכית ורווחה בקרב האליטה. ביזור לעומת ריכוזיות, פרט מול כלל, וחדש מול ותיק, יקחו מעתה חלק פעיל חיוני בהבנת ההקשרים שבהם מתקיימת הפריפריה בישראל. בישראל חלו שינויים שמהותם במעבר לחשיבה המתבוננת יותר בפריפריה ובצרכיה. המתכננים ביקשו להרים את נס הייחוד הפרטי של היישובים החלשים, וקראו לעידוד מקורות תעסוקה בהם שיצמצמו את האי-שוויון הכלכלי, תוך שאיפה לבלום את מגמת העזיבה של תושביהם אל גוש דן ואל ירושלים. התיאור של פריפריה כמושג חי ומשתנה, שאינו תָחום על ידי גדרים סטטיים, מודגש ועולה שוב ושוב כשרואים איך יישוב מרכזי או עטור-מורשת יכול עם אירועי הזמן ותהפוכות דמוגרפיות להידחק ולקבל מעמד חדש של שוליים, כך נצפה בחדרה בשנות השישים ובחיפה בשנות התשעים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ורנר זומברט, Der moderne Kapitalismus.
  2. ^ זאב צחור, על יחסי מרכז ופריפריה בישראל במהלך תקופות שונות, באתר הספרייה הווירטואלית של מט"ח. פורסם במקור בספר "ישראל 2000", הוצאת מקסם, 2000