ארגוס (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איו (כעגלה) וארגוס. צד אחד מאמפורה יוונית. מתוארכת ל-530-540 לפנה"ס. נמצאה באיטליה ומוצגת במוזאון העתיקות במינכן.
ארגוס שומר על איו בפרסקו מהמאה ה-1 מפומפיי במוזיאון הלאומי לארכאולוגיה של נאפולי

ארגוס, או ארגוס פנופטסיוונית: Ἄργος Πανόπτης), הוא ענק מהמיתולוגיה היוונית. ארגוס ידוע במאה עיניו (לעיתים אלף) שישנות לסירוגין, כך חלק מעיניו תמיד נותרות פקוחות. כפועל יוצא מכך הוצמד לו הכינוי פנופטס, שמשמעותו "רואה-כול".

ארגוס מצוין כבנו של ארסטור ועל כן, ככל הנראה, גם של אשתו מיקנה.[1]

מיתוס איו והרמס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרקוריוס וארגוס. רובנס 1636-1638.

המיתוס המוכר ביותר על ארגוס הוא שמירתו על איו מפני זאוס, שחיזר אחריה. הרה ירדה לארץ כדי למצוא את בעלה ומתוך חשש מהאלה הקנאית הפך זאוס את איו לעגלה לבנה. הרה ידעה שמדובר בנימפה, אך היא היתממה, ומכיוון שהחיה המקודשת לה היא פרה ביקשה שבעלה יעניק לה את העגלה במתנה. הרה לקחה את איו בדמות העגלה ומינתה את הענק ארגוס לשמור עליה, ציוותה עליו לקשור את העגלה לעץ זית.

כדי לשחרר את איו, זאוס שלח את הרמס, שליח האלים. הרמס התחפש לרועה צאן שפגש בארגוס במקרה בדרכו. הרמס הרדים את כל עיניו של ארגוס, קיימות גרסאות רבות לאופן בו עשה זאת: על ידי סיפור סיפורים, נגינה בחליל או בעזרת המטה שלו. לאחר שנרדם ארגוס הרמס הרג אותו והציל כך את איו משומרה.

בעקבות מיתוס זה זכה הרמס לכינוי "ארגיפונטס" שפירושו 'קוטלו של ארגוס'.

מקורותיו של המיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזכור הראשון למיתוס על ארגוס מופיע בפרגמנט שמיוחס להסיודוס.[2] ארגוס מתואר בעדות זו כבעל ארבע עיניים הצופות לארבעה כיוונים שונים. בנוסף, נאמר שהרה היא זו שהביאה לו את כוחו המאפשר לו לא להירדם לעולם.

תיאורים של ארגוס במאה החמישית לפני הספירה הפכו את ערנותו המוחלטת למילולית על ידי כך שתיארו אותו כבעל מאה עיניים (לעיתים אלף). אז החל גם המיתוס שמתאר את ערנותו כך שכאשר חלק מעיניו ישנות ונחות יתר העיניים ממשיכות לצפות כל הזמן על המתרחש סביבו.

המיתוס מופיע בהרחבה ביצירה מטמורפוזות מהמאה הראשונה לספירה, בגרסתו הרומית. ביצירה זו נאמר שלאחר קטילתו של ארגוס, יונו (מקבילתה הרומית של הרה) הנציחה את זכרו של משרתה הנאמן בכך שאספה את עיניו וקישטה בהן את זנב הציפור המקודשת לה – הטווס.[3]

מיתוס מותה של אכידנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יונו מקבלת את עיניו של ארגוס ממרקוריוס. הנדריק גולציוס 1615.

במקורות מאוחרים, למשל אצל פסאודו-אפולודורוס, מסופר כי המפלצת אכידנה הייתה חוטפת למאורתה עוברי אורח ועל כן ארגוס הגיע למאורתה והרג אותה בשנתה.[4]

לפי טימותי גנץ, חוקר מיתולוגיה יוונית, אין זכר למיתוס הזה בספרות המיתית הקדומה.[5]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארגוס (מיתולוגיה) בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פאוסניאס 2.16.3
  2. ^ הסיודוס – פרגמנטים. Aegimius פרגמנט מס' 5
  3. ^ אובידיוס, מטמורפוזות. ספר ראשון 720-723
  4. ^ ביבליותקה (פסאודו-אפולודורוס) 2.1.2
  5. ^ Gantz, Timothy. Early Greek Myth, pp. 201