מטה הרמס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטהו של הרמס
דמות נשית מכונפת (כנראה איריס או ניקה) אוחזת במטה הרמס. פרט מתוך כד אטי מאמצע המאה ה-5 לפנה"ס, שנמצא באגריג'נטו שבסיציליה

מטהו של הרמס הוא סמלו המסורתי של האל הרמס מן המיתולוגיה היוונית: מטה מכונף, שעליו כרוכים שני נחשים, זה לעומת זה, כדוגמת הספרה 8.

ביוונית קרוי המטה kerykeion, מן המלה eruko (לרסן, לשלוט); בלטינית שמו Caduceus (קדוקאוס), והוא סמלו של האל מרקוריוס, מקבילו הרומי של הרמס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משערים שמקורו של הסמל במסופוטמיה של המאה ה-26 לפנה"ס. נראה שאז הוא הופיע כמטהו של כרוז או שליח, מכונף לעיתים, ועטוף בשני סרטים לבנים. בספר במדבר כ"א ח-ט מופיע לראשונה בתנ"ך נחש הנחושת, סמל דומה למטהו של הרמס.

עם עליית האימפריה היוונית הפך המטה לסמלו של האל הרמס, שליח האלים, אסטרולוג ומרפא, מגינם של הסוחרים ושל הגנבים. בימי הביניים אימצו האלכימאים את המטה לסמלם. במאה ה-16 נקשרה האלכימיה לרפואה במספר תחומים, והדבר הוליד שימוש במטה הרמס כסמל רפואי. עם זאת, הסמל הרפואי העתיק יותר הוא מטה אסקלפיוס, והוא סמלם של הרוב המכריע של ארגוני הרופאים והרוקחים כיום.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטהו של הרמס מקושר עד היום לרוקחות ורפואה, בין היתר משום שמחלקת הרפואה של צבא ארצות הברית בחרה בו בטעות כסמלה ב-1902, והשגיאה לא תוקנה מאוחר יותר. ארגונים רבים העוסקים בתחומים אלה משלבים את המטה בסמלם כיום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מטה הרמס בוויקישיתוף
En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים ובנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.