ארטפרנס (בן היסטספס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארטפרנס
לידה המאה ה־6 לפנה״ס
סרדיס, לידיה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 493 לפנה״ס
סרדיס, הממלכה האחמנית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת פרס עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים ארטפרנס (בן ארטפרנס) עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות הממלכה האחמנית
תקופת הפעילות 513 לפנה"ס – 492 לפנה"ס (כ־21 שנים)
דרגה גנרל עריכת הנתון בוויקינתונים
תפקידים בשירות
אחשדרפן של לידיה
פעולות ומבצעים
המרד האיוני
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ארטפרנס, היה אציל פרסי חשוב. בנו של היסטספס, אחיו של דריווש הראשון, ואביו של המצביא ארטפרנס. ארטפרנס היה גם האחשדרפן של אסיה הקטנה בתקופת המרד האיוני.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארטפרנס היה בנו של היסטספס אציל פרסי חשוב ממשפחת האחמנידים. להיסטספס נולדו סך הכל ארבעה בנים דריווש, ארטבנוס, ארטנס, וארטפרנס.

לאחר מותו של המלך כנבוזי השני במצרים, תפס את השלטון כהן דת בשם גאומתה שהתחזה לברדיה אחיו המת של כנבוזי. אציל בשם אוטאנס גילה את המרמה וארגן קשר להתנקש במתחזה. אל הקשר הצטרף גם דריווש אחיו של ארטפרנס. המתחזה נרצח ולאחר סכסוך קצר עלה דריווש לשלטון.[1] דריווש מינה את ארטפרנס אחיו למשרת הסטרפ של אסיה הקטנה ומושבו היה בסרדיס.

האתונאים הגיעו אליו בבקשה לברית הגנה נגד ספרטה. בתמורה דרש ארטפרנס "אדמה ומים" כסמל לכניעה. השליחים האתונאים הסכימו אולם נענשו על כך בשובם חזרה לעיר.[2] הברית בין אתונה לפרס התפוררה כיוון שארטפרנס העניק מקלט לטיראן האתונאי היפיאס שנמלט מהעיר הוא דרש מהאתונאים להחזיר אותו לעיר האתונאים סרבו.[3]

בשנת 501 לפנה"ס בערך הגיש טיראן מילטוס אריסטגורס הצעה לארטפרנס לכבוש את האי נקסוס. ארטפרנס נענה ברצון ולאחר שקיבל אישור מהמלך נתן ארטפרנס לאריסטגורס 200 ספינות ואף צרף אליהן מצביא פרסי בשם מגבטס. אולם אריסטגורס ומגבטס הסתכסכו ומגבטס הכשיל את המצור. לאחר האירוע פרץ המרד האיוני, המורדים תקפו את סרדיס אולם לא הצליחו לכבוש אותה והסתפקו בהעלאתה באש. לאחר מכן הובסו המורדים בקרב לאדה וארטפרנס חזר לשלוט. כדי למנוע מרידות נוספות הוחלט להקל על התושבים, נעשתה חלוקה צודקת יותר של המיסים והוקם בית דין מיוחד לבוררות. מאוחר יותר ביטל מרדוניוס חתן המלך את הטיראניה בערים השונות והרשה להן להקים דמוקרטיות.[4]

בנו ארטפרנס, לקח חלק בקרב מרתון.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ למידע נוסף ראו כתובת ביסותון בתרגום לאנגלית
  2. ^ הרודוטוס, ספר ה', 73.
  3. ^ "תולדות יוון הקלאסית" מאת משה עמית עמוד 203
  4. ^ "תולדות יוון הקלאסית" מאת משה עמית עמודים 246-242