אשלגן כלורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אשלגן כלורי
Potassium chloride.jpg
פרטים
שמות נוספים כלוריד האשלגן
נוסחה כימית KCl
מסה מולקולרית g/mol‏ 74.55
צפיפות g/cm3‏ 1.987
מצב צבירה בטמפרטורת החדר מוצק
טמפרטורת היתוך 776 °C
1049.15 K
טמפרטורת רתיחה 1420 °C
1693.15 K
מקדם שבירה (nD) 1.4902
מבנה גבישי של אשלגן כלורי
__ K+     __ Cl-

אשלגן כלורי היא תרכובת גבישית מוצקה המורכבת מיונים של אשלגן וכלור המסודרים כסריג יוני. התרכובת במצבה הטבעי היא חסרת ריח וצבעה לבן. אשלגן כלורי הוא רעל חזק ומשמש לעתים בזריקות קטלניות בעת הוצאות להורג בארצות הברית.

אשלגן כלורי הוא אחת מתרכובות האשלגן הנקראות אשלג, והוא מופיע במכרות אשלג כמינרל סילביט, שהיא הצורה הגבישית שלו, או כסילביניט, מינרל המכיל גם נתרן כלורי‏‏.[1] בימות מלוחות מופיעה התרכובת בתוך המינרל קרנליט והפקתה מתבצעת על ידי הפרדתה מהמגנזיום הכלורי המהווה אף הוא רכיב במינרל.‏‏[2]

לתרכובת שימושים רבים כשהשימוש המוביל הוא בדישון, אך גם בתעשיית התרופות, עיבוד מזון, תחליפי מלח בישול, מטלורגיה, טקסטיל ודפוס, וכן שימוש הנתון במחלוקת - הוצאה להורג בזריקת רעל.

אשלגן כלורי כדשן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשלגן כלורי הוא התרכובת הנפוצה ביותר בין תרכובות האשלגן, המשמשות לדישון, והקרויות אשלג. הוא משמש הן לדישון ישיר והן כבסיס לייצור דשנים מורכבים, בעיקר על בסיס זרחן.

מקובל למדוד את תכולת האשלגן בדשנים כשווה הערך במונחי K2O - אשלגן חד-חמצני. לפי גישה זו, 1.64 קילוגרם של אשלגן כלורי שווי ערך לקילוגרם אחד של K2O.

במי ים המלח הרמה הטבעית של האשלגן הכלורי היא כ-1.2%, המהווה חלק קטן מהמלחים בימה, ששיעורם מגיע לכ-34%. במונחי מולים ריכוז האשלגן הכלורי הוא 0.188 מולים לליטר, לעומת הנתרן הכלורי שריכוזו במי הימה גבוה בהרבה - 1.626 מול לליטר.‏‏[3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏סילביניט הוא תערובת של סילביט (31%) והליט (66%)‏.
  2. ^ אשלגן כלורי מהווה ‏כ-22% ממשקל הקרנליט‏
  3. ^ מקור