אתנה פרתנוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
NAMA Athéna Varvakeion.jpg

אתנה פרתנוסיוונית: Ἀθηνᾶ Παρθένος, מילולית "אתנה הבתולה" או "אתנה הנערה") הוא פסל המייצג את כוחה וגדולתה של אתנה. בפסל ניתן לראות את אתנה ואת המגן שלה, ואת אלת הניצחון, ניקה, מונחת על כף ידה של אתנה.

הפסל, שהיה עשוי שנהב וזהב (Criselefantino), פוסל על ידי פידיאס בן כארמידס איש אתונה כחלק מסדרת פסלים שיצר עבור הפרתנון שבאקרופוליס.

פסל זה, כמו גם ונוס ממילו, הם הפסלים היווניים המפורסמים ביותר בכל הזמנים.

בזמן כיבוש יוון, לקחו הרומאים את הפסל "אתנה פרתנוס" שהיה מוצג במקדש, והחביאו אותו מפני העולם.

כיום כשמדברים על הפסל "אתנה פרתנוס" מדברים על העתק רומי של הפסל המקורי בקנה מידה קטן יותר העשוי שיש.

בפסל, כמו במקור, אתנה ניצבת חמושה בתנוחת "קונטרה פוסטו".

על ראשה של אתנה קסדה מכונפת כשבמרכזה מוצב ה"ספינקס" סמל החכמה, ומשני צידיו סוסים מכונפים המסמלים חיי נצח ומתקשרים לגורגונה (דמות נשית ומפלצתית מהמיתולוגיה) שהייתה אימם. על כתפי אתנה "האייגיס", עור עז עם זנבות נחשים וראש גורגונה במרכז . "האאגיס" ניתן לאתנה במתנה על ידי זאוס כדי שתגבר על מכשוליה .

ליד המגן התפתל נחש שהיה סמל לאל הקדמון הקשור לאדמה ומסמל את האופי של בני אתונה .

על המגן של אתנה תבליטי מלחמה יווניים מיתולוגיים אשר נועדו לתאר את ניצחון התרבות על הברבריות או ניצחון היוונים על הפרסים בהקשר אקטואלי.

יש גירסות סותרות בנוגע למיקומה של החנית, שהיה האטריבוט של אתנה כאלת המלחמה. הדעה המקובלת היא שהחנית נשענה על רגלה וכתפה השמאלית.

ההעתק הרומי עוצב בצורה ריאליסטית הרחוקה מהפסל המקורי. קפלי האריג נופלים בצורה נטורליסטית, האנטומיה מדויקת, הפרופורציה נכונה. הפסל מקרין הדרת כבוד, הרמוניה, ואיזון. יחד עם זאת יש בו ריחוק, איפוק ואידיאליציה.

בתרבות פופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הספרים "גיבורי האולימפוס" הפסל מסמל את המאבקים בין המחנה היווני לרומאי. הוא מסמן יותר מכל את ירידתה של אתנה ממעמדה כאלה החכמה והקרב בקרב היוונים, לאלה זוטרה בתרבות הרומאית. אנבת' בת אתנה השיגה את הפסל אחרי שנים שהיה אבוד ותחת השגחתה של ארכנה, ולאחר מכן נפלה עם פרסי ג'קסון לטרטרוס (אחרי שהעלו את אתנה פרתנוס ל"ארגו 2"). במאמץ למנוע את המתקפה של המחנה הרומאי על מחנה החצויים, ריינה וניקו התנדבו לקחת את הפסל לשם כמחוות פיוס בין המחנות. הסדרה נכתבה בידי ריק ריירדן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אתנה פרתנוס בוויקישיתוף