לדלג לתוכן

נאשוויל

נאשוויל
Nashville
חותם נאשוויל
חותם נאשוויל
דגל נאשוויל
דגל נאשוויל
דגל נאשוויל
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מדינה טנסיטנסי טנסי
ראש העיר ג'ון קופר
תאריך ייסוד 1779
על שם Francis Nash עריכת הנתון בוויקינתונים
שטח 1,367 קמ"ר
גובה 182 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 689,447 (2020)
 ‑ במטרופולין 1,726,693 (2012)
 ‑ צפיפות 476.3 נפש לקמ"ר (2012)
קואורדינטות 36°09′44″N 86°46′28″W / 36.162222222222°N 86.774444444444°W / 36.162222222222; -86.774444444444 
אזור זמן UTC -6
http://www.nashville.gov
דמוגרפיה
אוכלוסייה לפי גזעים
4.58%היספנים ולטינים (מכל מוצא גזעי)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נאשווילאנגלית: Nashville) היא בירת מדינת טנסי שבארצות הברית והעיר הגדולה באוכלוסייתה במדינה, והעיר ה-21 בגודלה בארצות הברית. העיר שוכנת על נהר קמברלנד במחוז דייווידסון, בחלק הצפון מרכזי של המדינה. נאשוויל היא מרכז גדול לשירותי רפואה, מוזיקה, הוצאה לאור ותחבורה תעשייתית ויש בה מספר אוניברסיטאות. עם זאת, העיר מפורסמת בעיקר כ"בירתו" העולמית של סגנון הקאנטרי במוזיקה.

בנאשוויל ישנו מרכז ממשלתי עירוני-מחוזי יציב, הכולל בתוכו שבע עיריות שפועלות בשתי רמות. האוכלוסייה של מחוז נאשוויל-דווידסון עומדת על כ-635,000 תושבים נכון לשנת 2009, על פי הערכת לשכת מנהל האוכלוסין של ארצות הברית. האוכלוסייה של כל 13 המחוזות של מטרופולין נאשוויל מוערכת בכ-1,666,000 תושבים, עובדה שהופכת את המטרופולין לגדולה ביותר ובעל צמיחת האוכלוסייה המהירה ביותר במדינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאשוויל נוסדה על ידי ג'יימס רוברטסון ומפלגת ווטאוגנס ב-1779, ובמקור נקראה פורט נאשברו, על שם גיבור מלחמת העצמאות האמריקאית פרנסיס נאש. נאשוויל גדלה במהירות בזכות מיקומה המצוין, נוחות הגישה אל נמל הנהר שלה, ומאוחר יותר עקב מעמדה כצומת רכבות מרכזי. ב-1806 הפכה נאשוויל לעיר המרכזית של מחוז דייווידסון טנסי. ב-1843 הפכה העיר לבירת מדינת טנסי.

ב-1860, כשהתחילו דיוני הפרישה של מדינות הדרום מהברית האמריקאית, הייתה נאשוויל של לפני המלחמה עיר משגשגת מאוד. טנסי לא התלהבה מהמצע של הקונפדרציה והייתה המדינה האחרונה שפרשה מהאיחוד. בעיר ישנו נמל ספינות בעל חשיבות רבה, עובדה שהגבירה את הרצון לשלוט עליו כדי לשלוט על התנועה בנהרות בארצות הברית. ב-1862 נאשוויל הפכה לבירה הראשונה שנפלה בידי כוחות האיחוד.

על אף שבמהלך מלחמת האזרחים נפגעה נאשוויל קשות וסבלה משפל כלכלי, העיר השתקמה במהירות. בתוך מספר שנים העיר החזירה לעצמה את מעמדה כצומת דרכים וצומת ספנות חשוב, ואף ביססה את עצמה כאזור בעל תעשייה ענפה. השנים שלאחר מלחמת האזרחים, וסוף המאה ה-19, הביאו את נאשוויל לצמיחה מחודשת. תקופת פריחה כלכלית זאת, הביאה לבניית מבנים בסגנון קלאסי, שעדיין ניתן לראות מסוגם במרכז העיר.

ב-1963 איחדה נאשוויל את מוסדות הממשל שלה ושל מחוז דייווידסון, ובכך הפכה לעיר הראשונה בארצות הברית שהשטח המטרופוליטני שלה משתרע על מחוז שלם. מאז שנות ה-70, אוכלוסיית העיר צומחת באופן מסחרר, ובמיוחד בשנות ה-90, כשהפריחה הכלכלית הייתה בעיצומה, תחת ניהולו של ראש העיר פיל ברדסן, אשר שם לעצמו כמטרה עיקרית את חידוש פני העיר וחיזוק בניינים המזוהים עם העיר כמו היכל התהילה והמוזיקה המחוזי, הספרייה הציבורית של נאשוויל, את מרכז גילורד לבידור ואת מגרש ה-LP.

גאוגרפיה של העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאשוויל שוכנת לגדותיו של נהר קמברלנד, בחלק הצפון-מערבי של אגן נאשוויל. הטופוגרפיה של נאשוויל נעה בין 117 מטרים מעל פני הים והנקודה הגבוהה ביותר שלה היא בגובה 354 מטרים.

אקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאשוויל נמצאת בגבולו הצפוני של אזור האקלים הסובטרופי הלח, ובגבולו הדרומי של אזור האקלים היבשתי הלח. ההבדלים בין העונות בנאשוויל בולטים יותר מערים אחרות בדרום ארצות הברית בעיקר בשל שתי סיבות: האחת, האזור המוגבה שבו היא נמצאת, והשנייה, חוסרו של גוף מים בולט באזור. הקיץ בנאשוויל הוא בעיקרו חם ולח, כשממוצע הטמפרטורות בחודש יולי בשעת צהריים עומד על כ-32° מעלות צלזיוס. החורף הוא צונן וקר, כשממוצע הטמפרטורות הנמוך בחודש ינואר עומד על 2°- צלזיוס (28° פרנהייט). ממוצע הגשמים השנתי עומד על 122 סנטימטרים (48.1 אינץ') כשהחורף והאביב הם הגשומים יותר ואילו הסתיו הוא היבש. ממוצע השלג הוא כ-23 סנטימטרים (9.1 אינצ'ים), והוא יורד בעיקר בינואר ובפברואר.

הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנמדדה אי פעם בנאשוויל, הייתה ב-21 בינואר 1985, שבו הטמפרטורה הייתה 27- מעלות צלזיוס, והטמפרטורה החמה ביותר אי פעם הייתה ב-28 ביולי 1952, אז נמדדו 42 מעלות צלזיוס.

מיקומה של העיר באגן נאשוויל עלול להוות בעיה לסובלים מאלרגיות, עקב שינויי הטמפרטורה הנגרמים גם עקב גובהה של העיר.

אזור המטרופולין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנאשוויל שטח המטרופולין הגדול ביותר בטנסי, כיוון שהיא חולשת על מספר מחוזות. האזור שכולל את כל האזור של מרכז טנסי (נאשוויל רבתי) מורכב מהמחוזות: קאנון, צ'ית'אם, דייווידסון, דיקסון, היקמן, מקוּן, רוברטסון, רוּת'פורד, סמית', סאמר, תרוסדייל, ויליאמסון ווילסון.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המידע שיובא להלן כולל את כל מחוז נאשוויל-דייווידסון, כולל את הערים האחרות המשתייכות למטרופולין הרחבה של נאשוויל רבתי.

נכון למפקד האוכלוסין שנערך בשנת 2000, היו במחוז 569,891 תושבים, 237,405 משקי בית, ו-138,169 משפחות שהתגוררו בעיר. צפיפות האוכלוסין לק"מ הייתה 438.1 נפש קמ"ר. היו 252,977 יחידות דיור, בממוצע של 194.5 יחידות לקמ"ר. האוכלוסייה המוערכת של נאשוויל ל-2005 היא 607,413 בני אדם.

קהילה יהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנשוויל קהילה יהודית המונה כ-6,500 איש (נתוני 2001). לקהילה זו היסטוריה עשירה ויהודים הגיעו לאזור כבר באמצע המאה ה-19. בשנות ה-40 של המאה ה-19 היו בעיר כבר מספיק גברים יהודיים להרכבת מניין. ב-1851 הוקם בית הכנסת אוהבי שלום. קהילת "מגן דוד" (על שם מחוז דייווידסון) הוקמה ב-1854 וקהילה שנייה, "אהבת אמת", התארגנה ב-1860. ב-1864 הוקמה בעיר קהילה רפורמית, "בני ישורון". בית כנסת קונסרבטיבי הוקם ב-1902 ובאותה שנה הוקם מרכז קהילתי יהודי הפעיל עד היום. קהילה אורתודוקסית החלה מתארגנת בעיר בשנות ה-70 של המאה ה-19, והוקמה בין היתר מיוצאי הונגריה. ב-2002 הוקם גם בית הכנסת "בית תפילה", המיועד לאנשי תנועת חב"ד. בעיר פעיל בית ספר יהודי, "עקיבא", אשר נוסד ב-1954.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כעיר שנחשבת ל"בית מוזיקת הקאנטרי", נאשוויל הפכה למרכז גדול של הופעות והקלטת מוזיקת קאנטרי ומוזיקה נוצרית. מאז שנות ה-60, נאשוויל היא מרכז הפקות המוזיקה מספר 2 בכל ארצות הברית (אחרי ניו יורק). נכון לשנת 2006, מגלגלת תעשיית המוזיקה בנאשוויל כ-6.4 מיליארד דולרים בשנה, ומעסיקה כ-19,000 עובדים באזור.

אמנם נאשוויל מוכרת מאוד בזכות היותה מרכז הקלטות מוזיקלי, ודי מבוקש בקרב תיירים, אך התעשייה העיקרית בעיר היא בתחום הבריאות. נאשוויל היא ביתם של למעלה מ-250 חברות בריאות, הכולל בין היתר את תאגיד בתי החולים של אמריקה, שהוא התאגיד להפעלת בתי חולים פרטיים הגדול בעולם. נכון לשנת 2006, ההערכה היא כי תעשיית שירותי הבריאות מגלגלת בממוצע כ-18.3 מיליארד דולרים בשנה, ומעסיקה כ-94,000 עובדים באזור נאשוויל. גם לתעשיית המנועים חשיבות רבה באזור מרכז טנסי.

עוד תעשיות מרכזיות הממוקמות באזור נאשוויל כוללות את: תעשיית הביטוח, חברות המימון וההוצאות לאור (בעיקר הוצאות לאור דתיות). בעיר גם נמצאים מטות המבצעים של מספר כתות פרוטסטנטיות, הכנסייה המתודיסטית המאוחדת, הוועידה הבפטיסטית הדרומית, והוועידה הבפטיסטית הלאומית של ארצות הברית.

בנאשוויל צומחת לאיטה גם תעשיית הסרטים. מספר סרטים מוכרים צולמו בנאשוויל, ביניהם הסרט "גרין מייל".

בשנת 1937 הוקם נמל התעופה הבין-לאומי של נאשוויל.

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב חיי התרבות בעיר מתנהלים באזור הקהילה הגדולה של האוניברסיטה. שתיים מהקבוצות שהותירו חותם משמעותי ביותר היו קבוצות של סופרים ומבקרים, שפעלו בתחילת המאה ה-20, בשיתוף עם אוניברסיטת ואנדרבילט, ונקראו הפיוג'יטיבס (הנמלטים) והאגרריאנס (החקלאים).

חלק מאתרי התיירות הפופולריים בעיר הם בין היתר: פורט נאשברו, העתק מדויק של המושבה בתחילת דרכה; המוזיאון של טנסי; והפרתנון, שהוא העתק מדויק של הפרתנון הנמצא באתונה, יוון. הקפיטול של מדינת טנסי הוא מהקפיטולים הישנים ביותר שעדיין בשימוש בארצות הברית, וכמו כן ההרמינטג' (המנזר), הוא אחד מבתי הנשיא הישנים יותר שעומד פתוח למבקרים. גן החיות של נאשוויל, הוא האטרקציה החדשה של העיר.

מוזיקת קאנטרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרבה אתרי תיירות כוללים אתרים של מוזיקת קאנטרי, כדוגמת היכל התהילה של מוזיקת הקאנטרי, טיילור סוויפט, אודיטוריום ריימן (שבמשך שנים היה אולם מופע הגרנד אול אופרי), ותיאטרון בלקורט. בכל שנה פסטיבל המוזיקה CMA, מביא לעיר אלפי תיירים חובבי קאנטרי.

ג'אז[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שנאשוויל אינה ידועה כעיר ג'אז, יצאו ממנה להקות ג'אז כמו מכונת הג'אז של נאשוויל ותזמורת הג'אז של נאשוויל. התזמורת של פרנסיס קרייג הנעימה את זמנם של חובבי המוזיקה בנאשוויל בין השנים 1929 ל-1945. התזמורת של קרייג הייתה גם הראשונה אי פעם שהופעה שלה הועברה בשידור חי ברדיו.

ספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנאשוויל יש מספר קבוצות ספורט מקצועיות, שהמוכרות ביניהן הן קבוצת ההוקי קרח נאשוויל פרדטורס מליגת ה-NHL וקבוצת הפוטבול טנסי טייטנס מליגת ה-NFL. ישנן עוד מספר קבוצות ספורט בכירות שנאשוויל היא ביתן, כשם שעושה קבוצת הפוטבול למכללות מיוזיק סיטי בול (עיר המוזיקה והכדור). קבוצת הפוטבול של אוניברסיטת טנסי משחקת את משחקי הבית של ב-"LP Field".

תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאשוויל ממוקמת במרכזו של צומת דרכים ראשי של שלושה כבישים מהירים בין-מדינתיים בארצות הברית: 40-|, 24-| ו- 65-| (הסימן | הוא קיצור של interstate, בינמדינתי). הכביש הבינמדינתי מס' 440, הוא מעקף דרך המתחבר אל שלושת הכבישים האלה בדרום העיר נאשוויל. רשות הדרכים העירונית מספקת שירותי אוטובוסים ברחבי העיר.

בעיר נמצא נמל התעופה הבינלאומי של נאשוויל, שהיה המוקד הראשי של חברת התעופה אמריקן איירליינס בין השנים 1986 ועד 1995, וכיום הוא מוקד-משנה של חברת התעופה סאות'ווסט איירליינס.

על אף שהעיר היא מוקד רכבות מרכזי, עם בסיס חשוב של רכבות המטען של חברת CSX תחבורה, נאשוויל היא אחת הערים הגדולות בארצות הברית שאין בה שירות של חברת הרכבות אמטראק.

ב-18 בספטמבר 2006 חנכה נאשוויל מערכת רכבות נוסעים חדשה, "מיוזיק סיטי סטאר" (כוכב עיר המוזיקה). הקו היחיד שקיים לפי שעה במערכת רכבות זו, מחבר את העיר לְבָּנון לנאשוויל. קווים למורפריסברו וגאלַטין נמצאים בשלבי תכנון. המערכת מתוכננת לשבעה קווים נוספים, שיחברו את נאשוויל עם פרבריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]