לדלג לתוכן

גיבורי האולימפוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גיבורי האולימפוס
The Heroes of Olympus
מידע כללי
מאת ריק ריירדן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית אמריקאית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה פנטזיה, סיפורת לילדים עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה ספרי הייפריון עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 2010 עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
ספר קודם פרסי ג'קסון והאולימפיים עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא גורלו של אפולו עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גיבורי האולימפוסאנגלית: The Heroes of Olympus) היא סדרת המשך לסדרה רבת המכר "פרסי ג'קסון והאולימפיים". ספרי הסדרה עוסקים במיתולוגיה היוונית והרומית. הסדרה נכתבה על ידי ריק ריירדן. הספר הראשון בסדרה, "הגיבור האבוד", יצא לאור בארצות הברית ב-12 באוקטובר 2010, וזכה להכרה רבה. בהמשך יצאו גם הספרים הבאים בסדרה – "בן נפטון", "אות אתנה", ו"בית האדס". "דם האולימפוס" הוא הספר החותם את הסדרה. הוא יצא באוקטובר 2014.

הנבואה הגדולה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבעה חצויים יענו לאתגר.
עולם ומלואו יסער או יבער.
נדרים לקיים עד כלות הנשימה,
בשערי המוות תגעש מלחמה.

במחנה היווני הנבואה הגדולה השנייה נחשבת כנבואה הראשונה של האוראקל מדלפי החדשה (רייצ'ל אליזבת דר) וכנבואה חדשה. לעומת זאת, במחנה הרומאי הנבואה נקראת "נבואת השבעה" (The Prophecy of Seven) והיא נחשבת כעתיקה ובת אלפי שנים. היא מוכרת גם בלטינית, והשורות האחרונות בה, כפי שג'ייסון מדקלם אותן בספר הראשון, הן:

Per a denique spiritus ut servo an scramentum
Quod foes ut ianua nex addo ornamentum

החצויים מנבואת השבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליהם מצטרפים גם ניקו די אנג'לו, גליסון הדג' הסאטיר ופראיטורית המחנה הרומי ריינה רמירס-אריאנו, כדמויות משנה חשובות.

הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]


חלוקת הפרקים בכל ספר בסדרה לפי מספר
הפרקים המתמקדים בכל דמות

דמויות הגיבור האבוד בן נפטון אות אתנה בית האדס דם האולימפוס סה"כ
פרסי ג'קסון 20 12 18 50
אנבת' צ'ייס 15 20 35
ג'ייסון גרייס 20 8 12 40
פייפר מקלין 18 12 4 9 43
ליאו ואלדז 18 13 8 9 48
פרנק ז'אנג 16 8 24
הייזל לבסק 16 12 28
ריינה רמירס-אריאנו 12 12
ניקו די אנג'לו 16 16
סה"כ פרקים 56 52 52 78 58 296
סה"כ דמויות 3 3 4 7 5 9

סדרת הספרים החדשה כתובה בגוף שלישי, וכל כמה פרקים מתמקדת בדמות אחת מרכזית. זאת בניגוד לסדרת הספרים הקודמת, שבה הסיפור סופר בגוף ראשון על ידי פרסי ג'קסון.

הגיבור האבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הגיבור האבוד

הספר עוסק במסע החיפושים של ג'ייסון, פייפר וליאו להצלת האלה הרה. בספר זה גם מתגלה לנו שפרסי נעלם ממחנה החצויים שלושה ימים לפני ובמהלך חיפושיה של אנבת' אחריו הרה מגלה לה בחלום שנער עם נעל אחת מהגרנד קניון יעזור לה למצוא את פרסי. אנבת' חושבת שהנער עם הנעל האחת הוא פרסי, אבל כשמגיעה לגרנד קניון מסתבר שזה ג'ייסון. היא מביאה את ג'ייסון למחנה. במחנה מתגלה כי ליאו הוא הבן של הפייסטוס ואף יכול ליצור אש בעזרת ידיו. זהו כוח חשוב ונדיר במיוחד, אך נחשב גם למסוכן מאוד. במחנה מגלים גם כי פייפר היא בתה של אפרודיטה[1]. אף שאינה מרוצה מכך בהתחלה, מגלה שקיבלה מאמה את היכולת לדבר דיבורי הקסמה ולגרום לאנשים לעשות כרצונה. גם זה כח נדיר, אף בקרב ילדי אפרודיטה. במחנה מגלים שג'ייסון הוא בנו של זאוס. ג'ייסון, פייפר וליאו הולכים להציל את הרה, המאמן הדג' ואת אבא של פייפר, שמוחזק בידי אנקלדוס. בסוף הספר מתברר שפרסי נמצא במחנה הרומאי.

הנבואה של ספר זה:

בן הברק מהאדמה הישמר,
נקמת הענקים מהשבעה תתעורר,
הכבשן והיונה את הכלוב ישברו,
ובזעמה של הרה את המוות יעוררו.

בן נפטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בן נפטון

הספר עוסק במסע החיפושים של פרסי, הייזל ופרנק לשחרור אל המוות תנטוס ולשיחרור עיט הלגיון הרומאי. בספר זה נפתר המתח לגבי מקום הימצאו של פרסי, אף שהוא אינו זוכר שום דבר ממחנה החצויים למעט דמותה של אנבת'. בספר זה אנחנו גם מכירים את פרנק ואת הייזל, שני חצויים רומאיים מתוך השבעה בנבואה הגדולה. מתגלה שפרנק הוא בן מארס, וכן נצר של פוסידון ובעל יכולת לשנות צורה, והייזל היא בת פלוטו שהקריבה את עצמה בשנות הארבעים וניקו די אנג'לו (אחיה למחצה) החזיר אותה לחיים. בסוף הספר, פרסי מתקבל להיות פראיטור [כמחליף של ג'ייסון הנמצא במחנה החצויים], פרנק והייזל ביחד. הספר מסתיים בהגעת ארגו 2 אל המחנה הרומי.

הנבואה של ספר זה:

כאשר מארס שולח את החצויים למסע החיפושים, הוא נותן להם נבואה ישירה מהרגיל:

לכו לאלסקה.
מצאו את תנטוס ושחררו אותו.
חזרו עד השקיעה בעשרים וארבעה ביוני או שתמותו.

במהלך המסע, כאשר הם בעליית הבית של ביתו של פרנק, אלה ההרפיה מצטטת את תחילתה של נבואה "אמיתית" בלטינית:

צפונה לאלים כתר הלגיון נחבא
בנפילה מקרח בן נפטון יטבע...

היא מוסיפה "שרוף. השאר שרוף".

אות אתנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אות אתנה

עוסק במפגש בין שבעת החצויים ובמסעם לרומא. בתחילת הספר מסופר לנו על הפגישה בין הרומאיים לחצויים ממחנה החצויים ובין פרסי לאנבת'. בהמשך מתגלה כי ליאו שהיה נתון בשליטת אידולון, תקף את מחנה יופיטר ושבעת החצויים מסתלקים משם בעוד הרומאים הכעוסים רוצים נקמה. במהלך הספר מתגלה לנו כי הר האולימפוס סגור מכיוון שהאלים סובלים מפיצול אישיות בין הצד הרומי שלהם לצד היווני, וכי המלחמה בין מחנה רומא למחנה החצויים רק מחמירה את המצב. ובנוסף מגלים כי גם פרסי וג׳ייסון היו תחת השפעת א

וד

יילואנים והם נלחמים זה בזה. פרסי ואנבת' אשר מאושרים לשוב ולהיות יחד מגלים שאנבת' חייבת לצאת למסע בעקבות "אות אתנה" והיא חייבת לעשות זאת לבד. במסעה היא מגלה את עקבותיו של פסל אתנה פרתנוס, הנשמר על ידי העכבישה הענקית ארכנה. היא מצליחה להונות את ארכנה ולהביס אותה. חבריה מוצאים אותה ומנסים לחלץ אותה ואת הפסל לסיפון הארגו 2. אבל בכוחותיה האחרונים ארכנה טווה קור שנכרך לאנבת' סביב הקרסול והיא נופלת לתהום טרטרוס. פרסי מסרב להפרד ממנה שוב ונופל יחד איתה. ברגעים האחרונים הוא מבקש מניקו לפגוש אותם שוב בשערי המוות[2], שכן יש לסגור אותם משני הצדדים בו-זמנית.

הנבואה של ספר זה:

בדד מתהלכת בת החכמה,
ברומא בוער אות אתנה הרמה.
תאומים מחניקים נשימת המלאך,
אשר הסוד למוות עד בידיו מונח.
זהוב וחיוור ניצב אסון הענקים,
אשר יחולץ בכאב מתוך כלא החוטים.

גם את הנבואה הזו אמרה אלה (ההרפיה).

בית האדס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בית האדס

הספר מסופר בשני מסלולים שונים: המסלול של פרסי ואנבת' בטרטרוס והמסלול של האחרים (שאר החצויים מנבואת השבעה, המאמן הדג' וניקו די אנג'לו) לאפירוס שביוון, שם נמצא הצד החיצוני של שערי המוות, בית האדס. בטרטרוס, אנבת' ופרסי פוגשים את בוב הטיטאן, ונעזרים בו בשביל לחצות את טרטרוס ולשרוד את המפלצות הרבות שהם פוגשים. הם עוברים את ניקס ונתקלים באראי, רוחות הקללות שהופנו אליהם בנשימה האחרונה של אויביהם המובסים. הם פוגשים גם את דמסן, הענק שוחר השלום (נוגד לארס, אל המלחמה) שמסייע להם גם הוא, מרפא אותם מפגיעות האראי ומעניק לאנבת' חרב מעצמות ועור דרקון כתחליף לפגיון שאיבדה. בסוף המסע, כשהם מנסים להגיע אל שערי המוות, בוב הטיטאן ודמסן מקריבים את עצמם כדי שפרסי ואנבת' יוכלו לצאת חזרה לעולם. למעלה, ארגו שתיים נוסעת במסלול עקיף שהציעה להם הקטה מכיוון שגאיה יצרה להם הפרעות רבות במסלול הישיר. הם עוברים במדינות שונות ברחבי אירופה, ונלחמים במפלצות ובענקים, עד שהם מגיעים לבית האדס שבאפירוס. שם הם פוגשים את פרסי ואנבת', סוגרים את שערי המוות ומביסים את הענק קליטיוס. לבסוף, הם פוגשים את ריינה, והיא, ניקו והמאמן הדג' לוקחים את אתנה פרתנוס חזרה למחנה במסעות צללים כדי לנסות להשכין שלום בין המחנות, בעוד שהשבעה פונים לאתונה לקרב האחרון.

דם האולימפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דם האולימפוס

הספר החמישי והאחרון בסדרה. כמו הספר הקודם, גם ספר זה מתנהל בשני מסלולים. מסלול אחד הוא מסעם של ניקו, ריינה והמאמן הדג' מהארצות העתיקות אל מחנה החצויים במטרה להחזיר את אתנה פרתנוס ובכך להחזיר את השלום בין היוונים לרומאים. ניקו מעביר אותם באמצעות מסעות צללים רצופים. השימוש התכוף בקסמים אלה פוגע בו. במהלך מסעם הם עוברים בבית של ריינה וניקו מגלה את סודה הגדול. גם ריינה מגלה את סודו של ניקו. השניים לומדים להכיר אחד את השנייה ולבסוף סומכים אחד על השני לגמרי.

מסלול שני הוא מסעם של פרסי, אנבת', פייפר, ג'ייסון, הייזל, פרנק וליאו אל אתונה כשהם מנסים לעצור את גאיה מלהתעורר. בניגוד לאירועים קודמים בהם השבעה היססו, ולא ידעו כיצד לפעול, השבעה התבגרו, ולמדו לסמוך אחד על השני לחלוטין. כוחותיהם מתעצמים בנפרד וביחד. לבסוף הם מגיעים לאתונה ונלחמים בצבאותיה של גאיה. בסוף הספר ליאו מקריב את עצמו בשביל להרוג את גאיה בפיצוץ עצום, אך בעזרת פסטוס ו"מרפא הרופאים" שהוא קיבל מאסקלפיוס הוא חוזר לחיים. בכך מוגשמת נבואת השבעה – שבעת החצויים אכן נענו לאתגרה של גאיה; כפי שהציעה פייפר במהלך המסע, משמעות המשפט "עולם ומלואו יבער או יסער" היא שגאיה תושמד על ידי ג'ייסון או ליאו שייפגעו בתהליך; ליאו קיים עד נשימתו האחרונה (באופן מילולי, שכן הוא מת וחזר לחיים במהלך התהליך) את הבטחתו לקליפסו, שהוא יציל אותה מכלאה – האי הקסום אוגיגיה; ובשערי המוות אכן גועשת מלחמה, מלחמתם של פרסי, אנבת', הטיטאן יפטוס (בוב) והענק דמסן בצבאה של גאיה.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבעת החצויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרסי (פרסאוס) ג'קסון – בן פוסידון. שימש כדמות ראשית בסדרה המקורית פרסי ג'קסון והאולימפיים, וכעת אחת מהדמויות הראשיות בסדרה 'גיבורי האולימפוס'. הוא מתואר כנער נאה מאוד רזה וגבוה בעל שיער שחור ועיניים ירוקות. בן זוגה של אנבת' צ'ייס. בתחילת הסדרה מתגלה שפרסי נעלם. אנבת' מחפשת אחריו במשך כל הספר הראשון. בסוף החצויים מהמחנה היווני מגלים שפרסי נשלח למחנה הרומאי וסביר להניח שזכרונו נמחק. הם מבינים שפרסי נשלח למחנה יופיטר מאותה סיבה שג'ייסון נשלח למחנה החצויים – כדי שיהיה קל יותר לשני המחנות לעבוד יחד - מה שמתברר כתוכנית של הרה לניצחון על גאיה. אף על פי שהוא מוזכר פעמים רבות הוא אינו מופיע כלל בספר הראשון. בספר השני בסדרה, 'בן נפטון', מסופר על פרסי - שמגיע אל המחנה הרומי. כמו ג'ייסון הוא לא זוכר כלום, חוץ מאת שמו ואת שמה של אנבת'. פרסי איבד את אות אכילס כשנכנס למחנה הרומי מכיוון שהאות הוא יווני. פרסי מבין הן את השפה היוונית העתיקה והן את השפה הלטינית, אחרי שהתעורר ולמד מלופה,הזאבה בת האלמוות, איך לדבר לטינית. הנשק של פרסי הוא 'אנקלוסמוֹס' (מיוונית – 'נחשול'), חרב יוונית קסומה עשויה ארד שמימי (המתכת שבה משתמשים החצויים היוונים לנשקם) שיכולה להפוך לעט כדורי זול. פרסי, הייזל ופרנק, אותם הכיר במחנה הרומי, משחררים את תנטוס (המוות) כדי שישוב להשתלט על שערי המוות ומפלצות יחזרו לשאול לפרקי זמן ארוכים יותר. בסוף הספר השלישי בסדרה, "אות אתנה", פרסי נופל לטרטרוס יחד עם אנבת' ובסוף "בית האדס" הם נחלצים משם. פרסי הוא אחד החצויים החזקים ביותר בהיסטוריה ופעמים רבות מוזכר גם בתור החזק מכולם. הפגם המרכזי באישיותו היא הנאמנות לחבריו ואי היכולת לוותר עליהם, גם כשזה הדבר הנכון לעשות. במהלך הסדרה הוא מבין את הפגם הזה, ולומד כיצד לוותר ולתת לאחרים לפעול לבד (כאשר המבחן הגדול ביותר היה לתת לאנבת' לצאת למסע אחרי אות אתנה לבדה).
 • אנבת' צ'ייס – בת אתנה. הייתה דמות ראשית בסדרה פרסי ג'קסון והאולימפיים וגם בסדרה זו. בת זוגו של פרסי ג'קסון, שנעלם שלושה ימים לפני תחילת הספר (ביום שבו פייפר חלמה את החלום שלה על אנקלדוס וחטיפת אביה). יש לה שיער מסולסל בלונדיני ועיניים אפורות חודרות כמו ענני סערה. בתחילת הספר היא מצאה את ג'ייסון, פייפר וליאו בזמן שהלכה לחפש את פרסי (במשך כל הספר אנבת' מחפשת את פרסי). בסוף הספר היא וג'ייסון מגלים שכאשר ג'ייסון הגיע למחנה החצויים, פרסי נשלח למחנה יופיטר, וסביר להניח שזכרונו נמחק. אנבת' עוזרת לפייפר להסתגל למצב החדש במחנה. היא נושאת פגיון אותו קיבלה מלוק קסטלאן, ידידה לשעבר (בספר בית האדס היא מאבדת את הפגיון ואת המחשב של דיידלוס, מחשב שקיבלה בספר "הקרב על המבוך" מידי דיידלוס עצמו, אבל בטרטרוס מקבלת מדמסן, הענק שוחר השלום, חרב עשויה מעצם של דרקון לידי). בבעלותה גם כובע אשר החובש אותו הופך לבלתי נראה אותו קיבלה מאמה, אתנה, לכבוד יום הולדתה לפני שנים (כוחו אבד כאשר אתנה לא הכירה באנבת' כביתה בתחילת הספר "אות אתנה", אך מתגלה שחזר בספר "גביע האלים"). במהלך הספר "אות אתנה" היא יוצאת לחיפוש אחר אות אתנה ובסופו של דבר מוצאת את פסל אתנה פרתנוס שנגנב מהפרתנון. בסוף הספר היא נופלת יחד עם פרסי לטרטרוס אך בסוף "בית האדס" הם נחלצים משם דרך שערי המוות שנפתחו.
 • ג'ייסון גרייס – בן יופיטר. מתואר כנער נאה מאוד, בעל שיער בלונדיני ועיניים כחולות, עם צלקת קטנה על שפתו שנגרמה לו כשניסה לאכול שדכן כפעוט. בן זוגה של פייפר מקלין. ג'ייסון התעורר באוטובוס ללא זיכרון, מחזיק ידיים עם נערה שהוא לא מכיר ומלפניו יושב נער שטוען שהוא והנערה שהוא מחזיק איתה ידיים הם החברים הטובים ביותר שלו ושהוא נמצא בבית הספר 'קיום בטבע'. שמה של הנערה פייפר ושמו של הנער ליאו. בהמשך ליאו, פייפר וג'ייסון מגיעים למחנה החצויים ומגלים שהם בני אלים יווניים (בהמשך מתברר שג'ייסון הוא רומאי) ושלליאו ולפייפר יש זכרונות מג'ייסון בגלל הערפול. אחר כך הם מגלים שעליהם להציל את הרה מלכת האלים מידי גאיה – אלת האדמה המרושעת. באותו הזמן המאמן גליסון הדג' (למעשה סאטיר) מבית הספר 'קיום בטבע' נחטף על ידי רוחות סערה ועליהם להציל גם אותו עד יום אמצע החורף, שחל בעוד ארבעה ימים מאותו יום. במהלך הספר הראשון מגלה כי יש לו אחות אבודה – ציידת ארטמיס בשם תאליה, אשר חשבה שהוא מת. ג'ייסון היה פראיטור של המחנה הרומאי, ומנהיג באופן טבעי. בתור בנו של יופיטר הוא חצוי חזק ביותר וקיימת יריבות סמויה בינו לבין פרסי (כפי שקיימת בין זאוס/יופיטר לפוסידון/נפטון). ג'ייסון גדל במחנה הרומאי, אך מעולם לא הרגיש שלם שם. כשהגיע למחנה החצויים הרגיש שמצא משהו שהיה חסר לו. במהלך הסדרה הוא מבין שהוא מרגיש בנוח בין שני העולמות, ושלא יבחר צד אחד בלבד. לאחר מפגש עם אלה זוטרה, הוא מחליט להקדיש את זמנו לאתר את כל האלים הזוטרים ולדאוג להם.
 • פייפר מקלין – בת אפרודיטה. בת זוגו של ג'ייסון גרייס. בעלת שיער בצבע חום ועיניים שמתוארות (בעיני ג'ייסון) כבעלות צבע משתנה ולא ברור: פעם ירוקות, פעם כחולות ופעם חומות. בתחילת הסיפור פייפר מגלה שזכרונותיה עם ג'ייסון הם תכסיס של הערפול. לאחר מכן היא מגיעה למחנה החצויים ומגלה שאמה האבודה היא אפרודיטה (אלת היופי והאהבה). בביתן אפרודיטה היא מגלה שמנהיגת הביתן היא ילדה סנובית ומרושעת בשם דרו טנאקה. במהלך הסיפור גם מגלים שפייפר חלמה חלום לפני שלושה ימים על ענק ששמו אנקלדוס, שאומר שהוא חטף את אביה, ואם היא לא תעזור לו להרוג את ליאו וג'ייסון הוא יהרוג את אביה – ועם כל זה על פייפר להתמודד במהלך הסיפור ובנוסף להציל את מלכת האלים היוונית – הרה. בסוף הספר הופכת למנהיגת ביתן אפרודיטה. בעלת דיבור הקסמה חזק מאוד. דיבור הקסמה הוא יכולת לגרום לאנשים לעשות כרצונך בעזרת דיבור, יכולת נדירה המאפיינת את בני אפרודיטה. פייפר מנסה להשתמש ביכולותיה כדי לעזור לחבריה. היא מחזיקה בפגיון של הלנה מטרויה, קטופטריס (מיוונית - ראי), שמראה לה את העתיד. היא ואנבת' פועלות טוב כצוות, כאשר אנבת' מייצגת את התבונה, ופייפר את הרגש ותחושת הבטן.
 • ליאו ואלדס - בן הפייסטוס. מתואר כנער נאה פחות מחבריו - נמוך, כחוש, בעל שיער שחור מקורזל ועיניים שחורות, תווי פניו שדוניים ונדמים מלאי אנרגיה. ליאו מסוגל לשלוט באש – יכולת נדירה מהפייסטוס, שבידיים הלא נכונות יכולה להיות מאוד מסוכנת. ליאו גם מצא את בונקר 9 – בונקר הפיקוד של ביתן הפייסטוס בזמן מלחמת האזרחים (של בני האדם ושל החצויים) שבו הוא מצא חגורת כלים קסומה שיכולה לתת לו כל מה שיש בבית מלאכה. ליאו הוא הילד היחידי של הפייסטוס זה 400 שנה שמסוגל לשלוט באש. החצוי הקודם שהיה מסוגל לדברים כאלו גרם לשרפה הגדולה בלונדון בשנת 1666. הרה צופה בליאו מאז שנולד, בתור האומנת שלו, 'טיה קאלידה'. היא מכינה אותו לקראת עתידו, בכך שמשכיבה אותו לישון בתוך אח מבוערת ונותנת לרוח להעיף לו את הציור (שמאוחר יותר מתברר כחיזיון ל'ארגו 2'). גאיה התגלתה מולו כשהוא היה בן שמונה וגרמה למות אימו – אספרנסה – בכך שנעלה אותה בחדר העבודה שלה והשתמשה בכוחותיו של ליאו כדי להתחיל שריפה. כמו כל הילדים של הפייסטוס הוא טוב בבנייה ומכונאות. ליאו הוא זה שמסיר את הקללה שיש על ביתן תשע ובסוף הספר נהיה ראש הביתן. במהלך הספר "בית האדס" משוגר לשמיים על ידי קיאונה ונוחת באוגיגיה, האי שבו כלואה קליפסו. הוא מתאהב בה ונשבע בנהר סטיקס לחזור להציל אותה. ליאו מת בסוף הספר "דם האולימפוס" אך לבסוף מוחזר לחיים על ידי דרקונו, פסטוס, טס לאוגיגיה ונוסע עם קליפסו משם.
 • פרנק ז'אנג – בן מארס. מראהו של פרנק לא ממש מתואר בספרים, אך ידוע שהוא בעל מבנה גוף גדול, שרירי וחסון (בתחילת הספרים אפילו שמנמן) ובעל שיער שחור קצוץ בתספורת רומית. הצטרף לפרסי בספר השני ולשאר החצויים שילכו ליוון. למשפחה של פרנק מתת מיוחד שניתן להם על ידי פוסידון אשר נותן להם את היכולת לשנות צורה לכל בעל חיים שהוא. בנוסף חייו של פרנק תלויים במקל, שכאשר יישרף פרנק ימות. באמצע הספר השני הוא נותן להייזל לשמור עליו. אחר כך פרנק שורף חלק גדול מהמקל, כדי לשחרר את תנטוס. פרנק מיומן מאוד בירי בקשת, וזהו הנשק המועדף עליו, אך אביו מארס נותן לו נשק קסום ליום הולדתו: כידון עשוי זהב קיסרי, אשר אם תוקעים את החוד עשוי שן דרקון באדמה, מגיח ממנה לוחם שלד אשר ממלא פקודות קצרות. לכידון יש שלוש טעינות, שאם משתמשים בכולן, הוא נעלם. לאחר שפרנק משתמש בשלושתן כדי להציל את חבריו הוא מבין את המתת שלו. פרנק עובר תהליך של גדילה פיזית כמו גם נפשית במהלך הסדרה. כתוצאה מכך במהלך הספר "בית האדס", פרנק מקודם לדרגת פראיטור ובכך מצליח לפקד על לגיונרים מתים.
 • הייזל לבסק – בת פלוטו. יש לה עור בצבע שוקולד, שיער בצבע קינמון ועיניים זהובות - ענבריות. מוזכרת בספר הראשון כאחת מהחברים של ג'ייסון מהמחנה הרומי, תצטרף לפרסי בסוף הספר השני ולשאר החצויים שילכו ליוון. על הייזל מוטלת קללה - כשהיא נולדה, בקשה אמא של הייזל מפלוטו את כל העושר שברשותו. היא קיבלה את מבוקשה – להייזל יש את היכולת לזמן ולשלוט בכל האוצרות שמתחת לפני האדמה, אך על כל אוצר שהיא מזמנת מוטלת קללה – כל מי שיגע בו (חוץ מהוריה וממנה) ייפגע, בהתאם לשווי האוצר. בנוסף הייזל חזרה מהשאול ולאורך הספר היא מקבלת פלאשבקים מעברה. היא בקשר טוב עם אחיה למחצה, ניקו, מאז שחילץ אותה מהשאול. בעברה, הייזל התאבדה כדי לעצור את גאיה, לאחר שגאיה השתלטה על אמא של הייזל והכריחה אותה ליצור את הענק הבכור, אלקיאונאוס. המוות היה הדרך היחידה לעצור את אלת האדמה. אחרי שהייתה בשאול, ניקו הוציא אותה משם. הייזל מאוד אוהבת סוסים ונשקה הוא ספאתה – חרב פרשים, שמשתמשים בה בזמן רכיבה על הסוס. למרות זאת, חרב זו ופעולה זו אינם מאפיינים חיילים רומיים ולכן יצא להייזל שם רע במחנה יופיטר. במהלך הספר "בית האדס" הייזל לומדת לשלוט בערפול וכך מביסה את המכשפה פסיפאה ואת קליטיוס. בסוף הספר החמישי היא הופכת לקנטוריונית הקוהרטה החמישית.

דמויות ראשיות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ניקו די אנג'לו - בנו של האדס, במקור מאיטליה. בסביבות שנות ה-40 אביו הכניס אותו ואת אחותו ביאנקה לקזינו ’לוטוס’ שבלאס וגאס, שבו הזמן מתנהל אחרת מבחוץ - כך שהם יצאו מהמלון בסביבות המאה העשרים ואחת כשהם עדיין באותו גיל. מתואר כנער בעל שיער שחור, עור חיוור בגוון זית ורזה (לפעמים נאמר שהוא רזה כל כך עד שזה מפחיד) ומאוד מלחיץ. מסופר שחיות, חצויים ובני אדם בכללי נוטים להתרחק ממנו בשל היותו בן האדס. הוא מצטרף בספר השלישי בסדרה הראשונה, שם אחותו, ביאנקה די אנג'לו, יוצאת למסע חיפושים אחרי ארטמיס ונהרגת (הוא מאשים בכך את פרסי, לאחר שהבטיח לשמור עליה ונכשל), ומצוין בפעם הראשונה שניקו הוא בנו של האדס. בספר אות אתנה הוא נחטף על ידי שני ענקים ונכלא על ידם בכד ארד גדול, בתור פיתיון לחצויים מהשבעה. חלק מהספר סובב סביב הצלתו יחד עם עצירת הענקים. מסתובב תמיד עם חרב העשויה בברזל סטיגאי, מתכת שמרתיעה במיוחד רוחות רפאים. יכול לשלט ברוחות ולהרגיש במוות. ב"בית האדס" הוא מתנדב למצוא נשק חשוב ששמור על ידי קופידון, ומצליח להשיג אותו רק לאחר שהתוודה שהוא הומוסקסואל, והיה מאוהב בעבר בפרסי ג’קסון. בספר "דם האולימפוס" מופיעות רמיזות לזוגיות אפשרית עם ויל סולאס, המדריך הראשי של ביתן אפולו במחנה היווני. הוא סייר בטרטרוס לבדו כדי לחפש את שערי המוות. בספר דם האולימפוס הוא מתנדב יחד עם ריינה להעביר את פסל אתנה פרתנוס למחנה החצויים באמצעות מסע צללים, כדי להשכין שלום בין היוונים לרומאים. הוא משוכנע שהוא לא רצוי באף אחד מהמחנות ושאין לו חברים, ולכן עבר בין שני המחנות למרות היותו חצוי יווני. הוא אחד מהחצויים החזקים ביותר, כבן של אחד משלושת הגדולים (זאוס, פוסידון והאדס). מניעיו לא תמיד ברורים, ולא תמיד אפשר לדעת מה הוא יעשה.
 • ריינה אווילה רמירס-אריאנו - בתה של בלונה, אלת המלחמה הרומית. פראיטור הלגיון השנים עשר פולמינטה. בעלת שיער שחור, עיניים שחורות והבעה קשוחה, מלכותית ויפהפייה על פניה. כמו לג'ייסון, גם לה יש קעקוע של SPQR – סנאטוס פופולוסקווה רומנוס (בלטינית: הסנאט והעם הרומי). מתחת לקעקוע יש לה 4 קווים, לעומת ג'ייסון, שלו יש 12 קווים. הקווים מסמלים את מספר שנות השירות בלגיון השנים עשר. ריינה מופיעה כדמות ראשית בספר השני של 'גיבורי האולימפוס'. יש לה שני כלבים בצבעים זהב וכסף שמסוגלים לזהות שקרים: לכלב הזהוב קוראים אַוּרוּם (בלטינית: זהב), ולכלב הכסוף קוראים אַרְגֵנְטוּם (בלטינית: כסף). היא אחת משני מנהיגי המחנה הרומי (השני היה ג'ייסון). כשפרסי פוגש אותה בספר השני בן נפטון היא מספרת לפרסי שנפגשו כבר (באי של קירקה, לשם הגיעו פרסי ואנבת' בפרסי ג'קסון וים המפלצות בסדרה המקורית). אחרי שהפיראטים שפרסי ואנבת' שחררו שרפו את האי של קירקה הם לקחו אותה ואת אחותה היילה כשבויות. ריינה מנסה למנוע את מלחמת האחים בין המחנה הרומאי ליווני. אף על פי שהיא לא מרוצה מההתנהלות של השבעה, היא מנסה לעזור. על מנת לעצור את הקרב, היא מוצאת את 'ארגו 2' ומתנדבת עם ניקו לקחת את פסל אתנה פרתנון חזרה למחנה החצוים היווני כמחוות פיוס. אחותה הגדולה של ריינה, היילה, היא מלכת האמזונות.
 • המאמן גליסון הדג'סאטיר בן 106 (53 בשנות אדם). גוץ, שמנמן ולעיתים רגזן ביותר. היה מגנם של ג'ייסון, פייפר וליאו בבית הספר 'קיום בטבע' והתחזה למאמן ספורט. הביאו לו את התפקיד הזה משום שהוא כבר זקן ואין בו שימוש יותר (על פי דברי דילן הוונטוס שפגשו) בתחילת הספר הוא נלחם מול רוחות סערה ונעלם לזמן מה. במהלך הספר הוא מחולץ בידי ג'ייסון, פייפר וליאו שמצאו אותו בכלבו של מדיאה. הנשק העיקרי שלו הוא נבוט ובזמן של סכנה הוא מרים את הנבוט שלו ומסתער בזמן שהוא צורח "מוות!!!!". שמו הוזכר כבר בספר האחרון של פרסי ג'קסון והאולימפיים. בסוף הספר הוא מתאהב במלי, נימפת אוויר (אאורה) שעבדה אצל איולוס, שר הרוחות. בספר אות אתנה כירון ממנה אותו להשגיח על שבעת החצויים ועל ספינת המלחמה 'ארגו 2'. בספר בית האדס פרנק מגלה כי הדג' ומלי נישאו ומלי בהיריון.
 • גאיהאמא אדמה, התגלמותה של האדמה. האויבת הראשית בסדרה. בקרב הרומאים, כונתה טרה. יחד עם אורנוס, וטרטרוס, ילדה את הטיטאנים ואת הענקים. גאיה הולידה את הענקים כדי לנקום באלים מאירועי מלחמת הטיטאנים הראשונה. לאחר שהענקים הפסידו בקרב, גאיה ישנה במשך אלפי שנים עד שהתחילה להתעורר ולהעיר מחדש את הענקים ולנקום שנית באלים. פעולה זו עוכבה כמה עשרות שנים בזכות הייזל, ועלתה לה בחייה. גאיה רצתה להעלות את הענק הבכור, אלקיאונאוס, ולא הצליחה משום שהייזל זימנה מהאדמה כמות נפט אדירה שעצרה את תהליך הזימון והרגה את הייזל ואת אימה שהייתה בשליטתה של גאיה. אחר כך גאיה נרדמה שוב. לאחר הקרב על האולימפוס ("פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס"), גאיה התחילה להתעורר בשלישית ולזמן שוב את הענקים כדי לנקום באלים. גאיה החלה להעיר את הענקים, וכאשר רצתה להעיר את פורפיריון, מלך הענקים, חטפה את הרה וסחטה ממנה את כוחה כדי להעיר את פורפיריון. הרה הכלואה החליטה לגשר בין שני המחנות: היווני והרומאי המסוכסכים שנים, כדי להציל את העולם מהאסון הקרב. בשלושת הספרים, רואים את המאבק בין חצויי נבואת השבעה לבין גאיה וילדיה הענקים. גאיה מתוארת כאישה בעלת עור סלעי, פרצוף ישן ויפהפה וגלימת אדמה שחורה.

חצויים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תאליה גרייס – בת זאוס. בעלת שיער שחור קצר מסופר בתספורת גותית ועיניים כחולות. אחותו הגדולה של ג'ייסון. תאליה נולדה מהצד היווני של זאוס, וג'ייסון מהצד הרומי (יופיטר). תאליה הפכה לאחת מציידות ארטמיס כדי למנוע את הנבואה הגדולה הראשונה. היא לא הסתדרה טוב עם אמה ונשארה איתה רק בגלל ג'ייסון. היא ברחה מהבית בגיל 10 כאשר אמה אמרה לה שג'ייסון מת. תאליה מופיעה בספר הראשון כאשר היא ושאר הציידות עזרו לג'ייסון, פייפר וליאו במסע החיפושים שלהם. בספר החמישי היא משתפת פעולה עם האמזונות בלחימה נגד אוריון, היריב המושבע של ארטמיס, ועוזרת לריינה וניקו במסעם להביא את אתנה פרתנוס למחנה החצויים.
 • ויל סולאס – בן אפולו, והמדריך הראשי של הביתן. זכה בתפקיד זה לאחר שנהרג הלי פלטשר בקרב על המבוך, ולאחר שמייקל יו נהרג בקרב על מנהטן. לאחר שאנבת' נפצעת בספר החמישי (של פרסי ג'קסון) פרסי לוקח אותו לטפל בה. מתואר כמו רוב בני אפולו - בעל שיער בלונדיני מדובלל ועיניים כחולות. קיבל מאביו את היכולת לרפא. ב"דם האולימפוס" הוא עוזר לחבל באונגארים של הרומאים כדי למנוע מהם להשמיד את המחנה, ולאחר הקרב נגד צבא גאיה מטפל בפצועים. הוא מתנהג אל ניקו כאל חבר ונחמד אליו. הוא מזהיר את ניקו לא להשתמש בכוחות השאול שלו כי אם יעשה זאת יש סכנה שייעלם וימות. נרמז כי ניקו מחבב אותו והוא מחבב את ניקו.
 • ג'ייק מייסון – בן הפייסטוס. בסדרה הקודמת, הוא נבחר להיות ראש ביתן הפייסטוס. בספר הראשון מתואר שהוא נפצע אנושות לאחר שניסה להרגיע את פסטוס. בסוף הספר הראשון הוא פורש מניהול הביתן ונותן את הכבוד לליאו.
 • דרו טנאקה – בת אפרודיטה ומנהיגת הביתן בתחילת "הגיבור האבוד". מסופר בספר הראשון שהיא מחבבת את ג'ייסון ומנסה להתחיל איתו בכל הזדמנות, למורת רוחה של פייפר. בעלת כוח דיבור הקסמה, אך חלש מזה של פייפר, שגרם לבני הביתן לעשות כרצונה ולהפוך לדיקטטורה בשליטתה. בסוף הספר הראשון היא מעניקה בלית ברירה (לאחר שקראה עליה תיגר) את הנהגת ביתן אפרודיטה לפייפר.
 • ניסה באררה - בת הפייסטוס. מתוארת כבעלת מבנה גוף שרירי, שיער שחור וידיים מעט מיובלות. עזרה לליאו להשתלב בביתן החדש ובין הבודדים שלא היו בעד להרוס את פסטוס רגע אחרי שליאו הביא אותו למחנה.
 • בוץ' ווקר– בן איריס. גדול ממדים ושרירי ביותר. בעל קעקוע קשת על זרועו, כסימן לאימו. הסיע את המרכבה המעופפת ביחד עם אנבת' (בתחילת הספר הגיבור האבוד) כדי למצוא את פרסי, אבל בסופו של דבר לקחו איתם את ג'ייסון, פייפר וליאו למחנה החצויים. בספר "האורקל הנסתר" מתברר שם משפחתו.

רומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דקוטה – בן בכחוס, אל היין. הקנטוריון הבכיר של הקוהורטה החמישית, לאחר שגוון פרשה מהלגיון ותפקידה עבר לפרנק ז'אנג. לדקוטה יש הפרעת קשב וריכוז, והוא נוהג לשתות מיץ פטל עם כמות משולשת של סוכר. לפי התיאורים בספר, האזור מסביב לפיו תמיד אדום. הייזל אמרה לפרסי שלדעתה הראש שלו יתפוצץ בגלל הסוכר הרב שהוא צורך ובגלל ההיפראקטיביות שלו. הוא מוזכר בסוף הספר 'הגיבור האבוד' כאחד מחבריו של ג'ייסון. לאחר שפרנק פורש מתפקידו והופך לפראיטור, הייזל לבסק חולקת אותו עם דקוטה.
 • היילה רמירס-אריאנו – בת בלונה ואחותה הבוגרת של ריינה. הפכה למלכת האמזונות אחרי שהיא ואחותה פנו לכיוונים שונים (לאחר שפרסי ג'קסון השמיד את האי של קירקה, בו התגוררו). מאז היא נוטרת לפרסי טינה וכמעט הרגה אותו, אלמלא התערבותה של הייזל.
 • גוון (גוונדלין) – הייתה הקנטוריונית הבכירה של הקוהורטה החמישית עד שפרשה מהלגיון ועברה ללמוד באוניברסיטה. לפי התיאורים של הייזל, היא תמיד ניסתה לשמור על מצב רוח מרומם, היא דאגה לחיילים שלה והייתה מסוגלת לשלוט בדקוטה כשיש לו התקף היפראקטיביות. במשחק המלחמה בתחילת הספר השני, היא נהרגה על ידי אוקטביאנוס, אבל משום ששערי המוות נפתחו, היא חזרה לחיים. היא מוזכרת כאחת מחבריו של ג'ייסון בסוף הספר "הגיבור האבוד".
 • אוקטביאנוס – נצר אפולו וכן צאצא של אוקטביאנוס הרומי. האוגור של המחנה והקנטוריון הבכיר של הקוהורטה הראשונה. רזה, בלונדיני, וחיוור. הוא רצה להתמנות לפראיטור המחנה במקום ג'ייסון גרייס, שנעלם 8 חודשים לפני האירועים בספר 'בן נפטון'. הוא הרג (ככל הנראה) את גוון במשחק המלחמה בתחילת הספר, אבל היא חזרה לחיים משום ששערי המוות נפתחו. בספר החמישי, אוקטביאנוס מנהיג את הרומאים להילחם במחנה החצויים כנגד הנחיותיה של ריינה. בסוף הספר החמישי משגר את עצמו בטעות מקטפולטה כדי להשמיד את גאיה.
 • בובי – חייל מהקוהורטה החמישית. מוזכר כאחד מחבריו של ג'ייסון בסוף הספר 'הגיבור האבוד' ולאחר מכן שוב ב'בן נפטון'.
 • האנק – הקנטוריון של הקוהורטה השלישית.
 • לארי – הקנטוריון השני של הקוהורטה השלישית.
 • ליילה – בת קרס. קנטוריונית הקוהורטה הרביעית.

אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פסטוס – פסטוס הוא דרקון מכני ענק שעשוי כולו ארד שמימי. פסטוס נבנה על ידי ביתן 9 אך בגלל הקללה של בקנדורף, כל דבר שהם בנו (אפילו קוטל יתושים), התקלקל. פסטוס יצא משליטה ותקף את הכל. אפילו כשג'ייק מייסון ניסה לעצור אותו, פסטוס תקף אותו והביא את ג'ייק למצב רפואי קריטי. לאחר זמן מה, ליאו מצא את פסטוס, אך פסטוס לא הצליח לגבור עליו מאחר שליאו חסין מאש. ליאו תיקן את פסטוס והפך אותו לידידותי במיוחד. וכדי לצרף אותו למסע שלהם, ליאו התקין לו כנפיים. עם זאת, פסטוס הותקף על ידי קיאונה, התרסק מטה והתפרק בביתו של המלך מידאס באומהה שבנברסקה. למעשה, הדבר הזה היה הסיבה היחידה שליאו קיבל את האומץ לתקוף את קיאונה שהיה מאוהב בה. החלק היחידי שנשאר מפסטוס היה הראש שלו אשר ליאו הפך לחרטום של ספינת ה"ארגו 2". ליאו נתן לפסטוס את שמו על שם הפייסטוס. עם זאת, המילה "פסטוס" בלטינית משמעה "מאושר", דבר שליאו לא ידע כשנתן את השם. בספר בית האדס פייפר מדליקה אותו בעזרת דיבור הקסמה. בספר דם האולימפוס, ליאו מתקן את גופו של פסטוס ונעזר בו כדי להעיף את גאיה לשמיים ולהרוג אותה. ליאו נהרג תוך כדי, אך משתמש במרפא הרופאים ופסטוס מביא אותו לאי של קליפסו.
 • רייצ'ל אליזבת' דר – האורקל בת התמותה של המחנה היווני. מתוארת כג'ינג'ית עם שיער מתולתל, עיניים ירוקות בורקות, פנים מנומשות ואור בהיר זרוע נמשים. מנבאת את הנבואה הראשית ושאר הנבואות בסדרה. כשהיא מבקרת במחנה החצויים, היא מתגוררת במערה שלה. אביה מנהל את "דֵר השקעות" – ולכן הוא ומשפחתו עשירים. רייצ'ל שונאת את העובדה הזו, ומנסה להתנהג באופן הכי טבעי שהיא יכולה. כולל להכחיש את היותה עשירה. ציירת מוכשרת.
 • מֶלי – מלי היא אאורה (נימפת ענן), שהייתה העוזרת האישית של איולוס, מושל הרוחות. היא פוטרה מתפקידה אחרי שעזרה לג'ייסון, פייפר, ליאו והמאמן הדג' לברוח מאיולוס, שניסה להרוג אותם תוך הנחיותיה של גאיה. היא עבדה אצל איולוס רק 12 שעות (ולמרות זאת, זו נחשבת כמות זמן מרשימה לתפקיד זה). אחרי כמה זמן, היא הפכה לעוזרת האישית של טריסטן מקלין, אביה של פייפר. מלי מאוהבת בהדג'. בספר בית האדס מגלים שהיא והמאמן הדג' נישאו והיא בהריון. בסוף הספר החמישי היא יולדת סאטיר קטן בשם צ'אק.
 • טריסטן מקלין – אביה של פייפר. שחקן מפורסם ונאה. בספר הראשון הוא נחטף על ידי הענק אנקלדוס וניצל בידי פייפר, אך לא זוכר את מאורע זה לאחר שפייפר נתנה לו שיקוי שכחה שאפרודיטה נתנה לה. כשהוא חוזר, הוא מפטר את הסוכנת הקודמת שלו ולוקח את האאורה מלי (אחרי שפוטרה מתפקידה כעוזרת של איולוס) כסוכנת חדשה (בעודו לא יודע מה זהותה האמיתית – אאורה).
 • אמילי ז'אנג – אמו של פרנק ובתה של סבתא ז'אנג. נהרגה כששירתה בצבא הקנדי במלחמה באפגניסטן.
 • סבתא ז'אנג – אמה של אמילי ז'אנג וסבתו של פרנק. מוצא משפחתה הוא בסין. גרה בוונקובר, קנדה, עד שענקים לייסטריגונים שרצו לטרוף את פרנק, הרסו את ביתה, והיא כנראה ברחה משם בעזרת המתת המשפחתית (שינוי צורה לחיות).
 • מארי לבסק – אמה של הייזל. בגלל בקשתה החמדנית מפלוטו שתוכל לחיות כמו מלכה, הייזל קיבלה את הקללה שבגללה היא יכולה לזמן אבני חן יקרות אך מקוללות שהיא יכולה לשלוט בהם, שגם מופיעים איפה שהיא נמצאת תמיד בשעה שהייזל שורה במצב לחץ. גאיה השתלטה עליה כשגרה בסוורד, אלסקה, שם הכריחה מארי (שהייתה בשליטת גאיה) את הייזל לעזור להקים את אלקיאונאוס הענק. כשאלקיונאוס כמעט קם מטרטרוס, מארי יצאה משליטתה של גאיה והייזל והיא העדיפו למות מלהקים את אלקיאונאוס, ולכן היא הטביעה את האי שעליו כמעט החייתה את אלקיאונאוס, עיכבה את התעוררות גאיה, וטבעה בנפט ביחד עם אמה. משום שהייזל לא רצתה שמארי תלך לשדות הייסורים, שופטי השאול (שמחליטים לאן ילך כל איש מת), קבעו ששתיהן ילכו לשדות אספודל.
 • גאיוס ויטליוס רטיקולוס – אחד מהלארס הוותיקים ביותר. בנו של אסקלפיוס אל הרפואה. אימץ את השם "רטיקולוס" לאחר שאביו אסקלפיוס שלח אליו תרנגולת שגנבה לו את כיסוי החלציים. משמעות השם "רטיקולוס" הוא לבוש תחתון. לא ברור האם שירת בצבאו של יוליוס קיסר, או מאות שנים קודם לכן, במהלך המלחמות הפוניות.
 • טייסון – אחיו הקיקלופ של פרסי. לוחם טוב ואחיו של פרסי (הוא מחשיב אותו ככזה מכיוון ששתיהם בנם של פוסידון) שעזר לפרסי מאוד בקרב נגד לוק בים המפלצות (בספר השני של "פרסי ג'קסון והאולימפיים"), פוליבוטס ומפלצותיו וגם בקרב נגד גאיה בספר החמישי. הבעלים של גברת אולירי (כלבת שאול שדיידלוס הוריש לפרסי לאחר מותו). הוא יוצא עם אלה ההרפיה. אוהב מאוד לאכול חמאת בוטנים.
 • אריון – הסוס של הייזל. הסוס הכי מהיר בעולם, בנם של נפטון וקרס/פוסידון ודמטר, אוכל זהב. מוזכר באחד ההתקפים של הייזל. הייזל לקחה אותו מהאמזונות, מסוגל לדהור במהירות 1,320 קמ"ש.
 • חניבעל – פיל אשר שימש לקרבות ולמשחקי המלחמה של מחנה יופיטר. קרוי על שם המצביא הידוע שעסק בלחימה עם פילים.
 • אלה – הרפיה. אחת מהמענות של פינאוס. קראה את ספרי הסיבילות שאוקטביאנוס מחפש. חכמה מאוד ובעלת זיכרון צילומי. מדקלמת נבואות. פרסי, הייזל ופרנק מצילים את אלה מהקללה שהיא יכולה לאכול רק מהשולחן של פינאוס כשפרסי מתערב איתו על דם הגורגונה. יוצאת עם טייסון.
 • בוב – הטיטאן יפטוס (ביוונית: המפלח), אדון המערב, שנלחם נגד פרסי, תאליה וניקו בשאול. פרסי שטף אותו במים מנהר לתה והוא איבד את הזיכרון, אז מרוב רחמים, החליט פרסי לא להרוג אותו ואמר לו שקוראים לו בוב, והשאיר אותו אצל האדס שהפך אותו לשרת שלו. בסוף הספר הרביעי נהרג על ידי טרטרוס יחד עם דמסן.
 • בוב הקטן - חתול שמסוגל להפוך לשלד שקוף בעל גרגור הגורם לרעידות אדמה קלות. בוב, פרסי ואנבת' מצאו אותו בטרטרוס והוא נקשר לבוב. בוב הקטן, הוא למעשה אחד החתולים שיצר בטעות אטלס הטיטאן בספר השלישי של פרסי ג'קסון והאולימפיים. הוא מסוגל להפוך לשלד של טיגריס שן חרב.
 • גברת אולירי – כלבת השאול שניתנה מדיידלוס לפרסי ולחברו צ'ארלס בקנדורף, גודלה על ידי טייסון מאחר שבקנדורף נהרג ופרסי נעדר. היא מלווה את טייסון לכל מקום.

ענקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פורפיריון – מלך הענקים. הוא נועד להביס את זאוס/יופיטר, מלך האלים ואדון השמים. הוא הוחייה בספר הראשון בבית הזאבים בעמק סונומה, קליפורניה. בזכות זה שגאיה חטפה את הרה, ומכוחה היא החזירה אותו מטרטרוס. לאחר שפייפר מקלין וליאו ואלדס שחררו את הרה, הוא ברח מבית הזאבים. פורפיריון הוא הגדול מבין הענקים, ודמותו אנושית מהמותניים ומעלה. הוא בעל שריון ארד, רגלי דרקון ושיער ירוק ששזורים בו כלי נשק שנגנבו מקורבנותיו.
 • אלקיאונאוס – ענק שאי אפשר להרוג אותו במקום הולדתו. הבכור מבין הענקים. הייזל, שהוכרחה על ידי גאיה, יצרה אותו. גופו עשוי מזהב ואבנים יקרות ודמו הוא נפט. כשהייזל התאבדה, התעוררותו התעכבה בכמה עשרות שנים. הפעם הוא חזר לחיים באלסקה, כשבשנת 1942, הייזל הוכרחה על ידי אמה (אשר גאיה שלטה בה) להעירו. הוא נועד להביס את האדס/פלוטו, מלך השאול ואל המתים. הוא נהרג על ידי פרנק ז'אנג בספר השני, כשחצו את הגבול של אלסקה לקנדה.
 • פוליבוטס – הוא נועד להתנגד לפוסידון/נפטון, אל הים. בעל רגלי דרקון, שריון כחול וירוק, קלשון ורשת עם משקולות. הוא דמוי אדם, אך בשערו יש בסיליקסים, נחשים יורקי אש ובעל ארס קטלני. הוא פיקד על צבא שהתקיף את מחנה יופיטר בספר השני ופרסי ג'קסון הרג אותו בעזרת ראשו של טרמינוס, אל הגבולות הרומי, ככלי נשק (וכך אל וחצוי שיתפו פעולה).
 • אנקלדוס – הענק שנועד להביס את אתנה/מינרווה, הוא מופיע בחלומות של פייפר במהלך הספר הראשון ורוצה שהוא ופייפר יעשו חילופים-היא תיתן לו להרוג את ליאו וג'ייסון והוא ייתן לה את אביה, פייפר מנסה להציל גם את אביה וגם את ידידיה, והיא הולכת להציל את אביה בעוד ג'ייסון נלחם באנקלדוס וליאו וגליסון הדג' נלחמים בבני האדמה המכונים גגנאים. ג'ייסון מנסה להביס את אנקלדוס אך מגלה שרק אל וחצוי יכולים להרוג ענק, ג'ייסון מתפלל לאביו וזאוס מנחית ברק על אנקלדוס ויוצר מכתש גדול מאוד שאנקלדוס נופל לתוכו. אנקלדוס הוא הקטן מבין הענקים, ובעל צורת גוף אנושית חוץ מרגלי הדרקון. אנקלדוס, שלא כמו שאר הענקים, מסוגל לנשוף אש.
 • אפיאלטס ואוטוס – ענקים תאומים. נולדו להביס את דיוניסוס/בכחוס. נהרגו על ידי פרסי וג'ייסון בעזרת בכחוס בספר 'אות אתנה'.
 • קליטיוס – ענק שיצרה גאיה כדי לנטרל את הקסם של הקטה ולהביסה. ענק המתואר כאפוף עשן, והדרך להביסו היא לשרוף את שיערו, כפי שעשו החצויים בעזרת הקטה ב"בית האדס" כשהביסו אותו ואת פסיפאה.
 • דמסן – ענק טוב שנוצר כדי להתנגד לארס/מארס, ולכן, במקום להיות ענק אלים כמו כל השאר, הוא ענק שוחר שלום. הוא נכלא על ידי גאיה והאל טרטרוס בתהום העמוקה טרטרוס לאחר שהגן על קבוצת בני אדם מדרקון לידי. הוא ריפא את פרסי מהקללות שהטילו עליו האראי, נשמות הקללות, מפלצות שמי שהרג אותן חוטף קללה שקילל אותו אחד מהאנשים שהוא הרג. דמסן עזר לבוב\יפטוס הטיטאן הטוב שעוזר לפרסי בסוף הספר בכך שהוא נלחם בטרטרוס עצמו, שלבש צורה וניסה להרוג אותם. הושמד על ידי טרטרוס יחד עם בוב ועם בוב ובוב הקטן.
 • תאוס – ענק שנועד להביס את אלות הגורל.

אלים שמופיעים בספרי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלים אולימפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הרה/יונו – מלכת האלים, אשתו של זאוס ואלת הנישואים, הפוריות והנשים. היא הכניסה לראשה של אנבת' חלום שבזכותו מצאה את ג'ייסון, פייפר וליאו. היא נחטפה על ידי גאיה, שניצלה את כוחה כדי להעיר את פורפיריון, מלך הענקים, והיא ניצלה על ידי ג'ייסון, פייפר וליאו לקראת ערב 21 בדצמבר, לקראת ערב יום אמצע החורף, כשמועצת החורף של האלים מתקיימת. היא מוזכרת גם כשמרטפית בשם טיה קאלידה - השמרטפית של ליאו ולאדס כשהיה קטן. ג'ייסון מגלה בספר הראשון שהיא הפטרונית שלו, ושהיא הביאה אותו לבית הזאבים אל לופה, הזאבה המדברת, שגידלה גם את רמוס ורומולוס, מייסדי רומא. בספר השני, פרסי ג'קסון מוצא אותה ליד הכניסה למחנה יופיטר, והיא מציעה לו שתי אפשרויות: או שהוא ינטוש אותה לחסדי אאוריאלה וסתנו הגורגונות, והוא יברח לים, שם יהיה מוגן אך הוא לא לא יזכור כלום על עברו, או שייקח אותה למחנה, מעבר לנהר הטיבר הקטן, שם הוא יאבד את אות אכילס (שניתן לו בסדרת ספרי פרסי ג'קסון "פרסי ג'קסון והאולימפיים" אך אז כן יחזור אליו הזיכרון בהדרגה. מצוין ב'אות אתנה' שנאלצה לברוח מהאולימפוס בשל ניסיונה לשלב בין המחנות. היא מתוארת בצורתה היוונית כהרה בעלת עיניים שחורות לבושה בשמלה שחורה העשויה פשתן ורדיד שחור מכסה את שערה. היא מתוארת בצורתה הרומאית כיונו לבושה שכמייה מעור של עז.
 • הפייסטוס/וולקן – אל הנפחים והאש ובנם של זאוס והרה/יופיטר ויונו ובעלה של אפרודיטה/ונוס. הפייסטוס מדבר עם ליאו בחלומו, מה שאסר זאוס. הוא מסביר לו את כל מה שליאו השתוקק שנים לשאול את אביו.
 • אפרודיטה/ונוס – אלת האהבה ואשתו של הפייסטוס/וולקן. אפרודיטה מסבירה לפייפר בחלומה את הדברים ששאלה אותה פייפר. כמו כן, גם עזרה לחבורה בכך שנתה להם כסף ושינתה את בגדיהם ותסרוקותיהם למעט ג'ייסון, ששינתה רק קצת.
 • האדס/פלוטו – אל השאול והאוצרות שמתחת לאדמה. בספר השני מתואר שאמה של הייזל, מארי לבסק, זימנה את פלוטו וביקשה את כל אוצרות העולם, אבל בקשה זו נהפכה לקללה שנספגה בהייזל, שמאז יכלה לזמן רק אוצרות מקוללים מתוך האדמה, או שהם מופיעים איפה שהיא שוהה.
 • ארס/מארס – אל המלחמה, בנם של זאוס והרה/יופיטר ויונו. בספר השני, ארס התגלה בפני מחנה יופיטר אחרי משחק המלחמה שלהם, בו ניצחו הקוהורטה החמישית, והודיע למחנה שתנטוס, אל המוות, נכלא על ידי אלקיאונאוס הענק, כתב נבואה בה היה כתוב לשלוח גיבורים להציל את תנטוס מאלקיאונאוס הענק שהיה באלסקה עד משתה פורטונה, ואם לא, המחנה יושמד, וגם הכריז שפרנק ז'אנג הוא בנו.
 • דיוניסוס/בכחוס – אל היין. עוזר במלחמה בענקים אוטוס ואפיאלטס.
 • אתנה/מינרווה – אלת החוכמה והמלחמה. אמא של אנבת׳. בתחילת הספר אות אתנה, אתנה מצידה הרומי, מינרווה, שולחת חיזיון לאנבת׳ ואומרת לה לצאת בעקבות אות אתנה, ונותנת לה דרכמת כסף שתנחה אותה בדרך לאות אתנה.
 • אפולו – אל השמש, השירה, הנבואה, הרפואה, המוזיקה, היופי הגברי והאומנות, בן זאוס ולטו, ואחיה התאום של ארטמיס. כשגילתה הרה כי לטו בהריון מבעלה, אסרה על לטו ללדת ביבשה. לטו נאלצה ללדת את התאומים אפולו וארטמיס באי הצף דלוס.

אלים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בוראס/אקווילון – אל הרוח הצפונית. בספר "הגיבור האבוד" מתואר שהוא הגיע לאמריקה כמו כל האלים, והוא התיישב ביישוב הוותיק והצפוני ביותר בצפון אמריקה: בפרובינציית קוויבק שבקנדה. בספר מראים שיש לו שני בנים חצויים: זטס וקאלאיס, שהשתתפו שמסע הארגונאוטים למציאת גיזת הזהב, ובת אחת שהיא אלה: קיאונה אלת השלג.
 • קיאונה – אלת השלג. בתו של בוראס, אל רוח הצפון. בקרב בבית הזאבים בספר הראשון, מגלים שהיא עוזרת לגאיה, ושהיא הקפיאה את דסקית הבקרה של פסטוס וגרמה לו, לג'ייסון, פייפר וליאו להתרסק. היא עזרה לאנקלדוס הענק לדעת מה ג'ייסון, פייפר וליאו עושים במסע החיפושים. בספר 'בית האדס', קיאונה מעיפה את ליאו לאוגיגיה, שם הוא פוגש את קליפסו, בזמן שהיא והבוראסים זטס וקאלאיס מתעמתים עם פייפר על סיפון 'ארגו 2'.
 • איולוס – שר הרוחות. בספר הראשון, מגיעים ג'ייסון, ליאו, פייפר והמאמן הדג' למצודתו על פסגת פייק בקולורדו. יש לו תוכנית טלוויזיה בה הציג את תוכנית מזג האוויר האולימפי כל 12 דקות בערוץ מזג האוויר האולימפי. הוא נתן לחבורה את מיקומו של אנקלדוס, ונתן לליאו את ציור הספינה שלו מגיל 5, ואמר לו שזה המפתח להצלחתו. הוא הזכיר שפעם ג'ייסון שהה אצלו כמה ימים בדרכו לקטול את מפלצת הים של טרויה. כשהוא מקבל הודעה באוזניה מגאיה המתעוררת הוא מנסה להרוג את ג'ייסון, פייפר, ליאו והדג', אבל מלי, העוזרת שלו, מגינה עליהם ובורחת יחד איתם, והוא מפטר אותה.
 • טרמינוס – אל הגבולות במיתולוגיה הרומית. בספר השני מתואר שהוא שומר על גבולות מחנה יופיטר. כשפוליבוטס הענק וצבאו מגיעים למחנה יופיטר, פוליבוטס מרגיז את טרמינוס (הוא עבר את הגבול הפומרי עם נשק), ופרסי לוקח את ראשו המפוסל של האל (את הפסל פירק פוליבוטס קודם לכן) ומכה את הענק בעזרתו. שיתוף הפעולה בין אל לחצוי הורג את פוליבוטס. בספר דם האולימפוס תקף יחד אם קימפולאה את ספינת ארגו II.
 • איריס – אלת הקשת בענן. בספר הראשון היא מוזכרת כאמו של בוץ', החצוי שחיפש עם אנבת' צ'ייס את פרסי ג'קסון בגרנד קניון, אבל במקום הם מצאו את ג'ייסון, פייפר וליאו. בספר השני, מציגים אותה כבעלת החנות 'מאמ"י' – מזון אורגני ומלאכת יד, ועבדה אצלה צמרירית הנבולה (נימפת ענן).
 • תנטוס/לטוּס – המוות וסגנו של האדס/פלוטו, אל השאול. הוא נחטף על ידי אלקיאונאוס הענק, והוחזק כלוא אצלו על קרחון הבארד באלסקה. הוא שוחרר על ידי פרסי, פרנק והייזל בבוקר 24 ביוני, בוקר משתה פורטונה במחנה יופיטר. בנה של ניקס.
 • ניקסאלת הלילה. היא ובעלה, ארבוס, הם שני האלים המקוריים שנולדו מהכאוס, והם אלה שבראו את כל הדברים בעולם, כולל את טרטרוס ואת גאיה. היא חזקה פי כמה מטרטרוס וגאיה יחד, והיא ובעלה הם בעצם האפלה והחשכה הנצחית שמקיפה את טרטרוס. ניסתה להשמיד את פרסי ואנבת', אבל הם הערימו עליה.
 • הקטה – אלת הקסם והצמתים; שולטת בערפול; בת הטיטאנים פרסס ואסטריה. בתחילת "בית האדס" מתגלה הקטה להייזל ומסבירה לה על הכישרון הטמון בה לקסם, ובסוף הספר מתגלה אליה שוב ועוזרת לה לחסום את שערי המוות.
 • קופידון/ארוס – אל האהבה. גורם לניקו להתוודות בפני ג'ייסון על אהבתו לפרסי.
 • טרטרוסאל התהום ואבי הענקים, השמיד את בוב ודמסן כשניסו לעזור לפרסי ואנבת' לצאת מטרטרוס.
 • אכליס – אלת האומללות, בת ניקס. העניקה לפרסי ואנבת' את ערפל המוות בטרטרוס, אך לאחר מכן ניסתה להרעיל אותם. פרסי הצליח לשלוט ברעל ולהחזיר אותו אל אכליס וכמעט הרג אותה, למרבה תדהמתה של אנבת' שביקשה שלא יעשה זאת שוב לעולם.

חפצים קסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • העט/חרב של פרסי, אנקלוסמוס – החרב של פרסי שביכולתה להפוך לעט כדי שיהיה קל יותר לשאת אותה. כמו כן, כאשר פרסי מאבד אותה היא חוזרת לכיס שלו כעט. החרב עשויה מארד שמימי ושימשה את הרקולס. כבר בסדרה המקורית הקנטאור כירון אמר שהחרב עברה היסטוריה טרגית מאוד. יש בה חלק מהכוח של הטיטאן אוקיינוס. את החרב יצרה הציידת ההספרידה שהוגלתה, זואי-צל ליל, בתחילה בצורת סיכה. בספר "בית האדס" הוכיחה את עצמה גם כעט רגילה לגמרי שיכולה לכתוב בדיו ארד שמימי.
 • המטבע/חרב/רומח/כידון של ג'ייסון – ג'ייסון קיבל את המטבע במחנה הרומי. המטבע עשוי מזהב קיסרי, שמחושל במקדש יופיטר על גבעת הקפיטולין ברומא. על המטבע ציור של יוליוס קיסר. המטבע הוא בעצם הסוואה לכלי הנשק של ג'ייסון. המטבע יכול להפוך לחרב או לרומח בהתאם למה שנצרך. עם זאת, כלי הנשק נהרס בקרב נגד אנקלדוס והוחלף על ידי גלאדיוס שקיבל במהרה ויכול להאריך לכידון או רומח בכוח רצונו.
 • חגורת הכלים הקסומה של ליאו – ליאו מצא את החגורה בבונקר 9. לחגורה יש יכולת לתת לליאו כל דבר שיש בבית מלאכה רגיל (כמו פטישים, שמן גריז ומשקפי ריתוך) וגם כל דבר שהכניסו לתוכה אי פעם בלי להוסיף משקל. בעזרת החגורה יש לליאו יכולת להכניס כמעט כל דבר שיכול לעבור את פתח הכיס שלה. ליאו משתמש גם בפטיש של קילו וחצי בזמן הקרב בנוסף לכוחות האש שלו.
 • הכידון של פרנק – פרנק קיבל אותו לאחר שאביו (מארס) הכיר בו ואמר שהוא יוביל את מסע החיפושים. הלהב שלו עשוי משן דרקון וזהב קיסרי ויש לו 3 הטענות - בכל פעם שפרנק מכניס את הלהב לאדמה צומח ממנה "ספרטי" המשמש כשומר ראש/לוחם (מזכיר את לוחמי השלד שניקו יכול לזמן) העושה כמצוותו, ואחרי שמסיים את משימתו נבלע חזרה באדמה. פרנק יכול לזמן אותו כל 24 שעות, ולאחר שפרנק השתמש בכל ההטענות, הכידון נעלם יחד עם האפשרות לזמן שוב את הלוחם, שפרנק קרא לו 'אפרורי'.
 • כובע ההיעלמות של אנבת' – אנבת' קיבלה אותו מאמה (אתנה) ליום הולדתה ה-13. כובע שהחובש אותו נעלם למראה. הכובע מאבד את כוחו בספר אות אתנה אחרי שאתנה לא הכירה באנבת' כביתה.
 • דרכמת הכסף של אנבת' – אנבת' קיבלה אותה מאמה, שאמרה לה לצאת בעקבות אות אתנה ושהדרכמה אמורה להדריך אותה אליו. האות הוא סמל הינשוף של אתנה. האות מוביל אל הפסל האבוד (בסיפור) 'אתנה פרתנוס'. הפסל היה פעם בפרתנון, עד שהרומאים גנבו אותו מהיוונים. ישנה אגדה לפיה אם היוונים ימצאו את הפסל אז יהיה שלום בין הרומאים והיוונים. על הפסל שומרת ארכנה, המכונה ״האורגת״. כל דור אתנה שולחת כמה מחפשים מבניה שיחפשו את הפסל. כל מי שנשלח לא חזר בחיים (חוץ מאנבת'). בספר "דם האולימפוס" מוזכר שאנבת' העניקה את דרכמת הכסף שלה לריינה.
 • קרן השפע של פייפר – קרן ששברה מהראש של אל הנהר אכלויוס. יכולה ליצור כל מזון/משקה בהתאם למצב הרוח ולמחשבות של פייפר. בספר החמישי, פייפר מקריבה את קרן השפע לאחיה האלים התאומים, פובוס ודיימוס, בתמורה למחאי, רוחות המלחמה, כדי להשתמש בו למרפא הרופאים – היכול להציל ממוות.
 • קטופטריס – פגיון שהיה שהלנה מטרויה קיבלה ממינוס מלך כרתים למתנת חתונה, מראה חזיונות מדאיגים. שייך לפייפר. לאחר שהשתמשה בו לדקור את אלת השלג קיאונה, החזיונות בו הפכו קרירים וקשוחים יותר. בספר החמישי, לאחר שדקרה בו את הענק אנקלדוס, החזיונות בפגיון נעלמו לגמרי.
 • החרב של ניקו – חרב שחורה מברזל סטיגאי, ברזל שחושל בנהר הסטיקס (הנהר הראשי שבטרטרוס) חרב כזאת יכולה לשאוב את רוח החיים מאלים, חצויים, רוחות, מפלצות ובני תמותה.
 • הקשת ואשפת החצים של פרנק – כלי הנשק של פרנק הם הקשת והחצים אותם הוא נושא על גבו, המסוגלים להפוך לתרמיל ובחזרה לנשק מתי שירצה.
 • המחשב הנייד של דיידלוס – מחשב נייד מיוחד שדיידלוס העניק לאנבת' לפני מותו בפרסי ג'קסון והקרב על המבוך. הוא נעלם כשפרסי ואנבת' נפלו לטרטרוס.

התגשמות נבואות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנבואה הראשונה בסדרת הספרים היא:

בן הברק, מהאדמה הישמר,

נקמת הענקים מהשבעה תתעורר,

הכבשן והיונה את הכלוב ישברו,

ובזעמה של הרה את המוות יעוררו.

הנבואה מתגשמת כך:

 • בן הברק, מהאדמה הישמר – בן הברק הוא ג'ייסון, והוא צריך להיזהר מהאדמה, כי גאיה היא אלת האדמה והיא רוצה למנוע ממנו להרוס את מזימתה.
 • נקמת הענקים מהשבעה תתעורר – הענקים רוצים לנקום באלים, שבעת החצויים מהנבואה הגדולה יעוררו את זעמם של הענקים.
 • הכבשן והיונה את הכלוב ישברו – ליאו שהוא בן הפייסטוס (אל הנפחים) שסמלו הוא כבשן ופייפר בת אפרודיטה (אלת האהבה) שסמלה יונה. צריכים לשבור את הכלוב שהרה/יונו מוחזקת בו.
 • ובזעמה של הרה את המוות יעוררו – הם משחררים את הרה, והיא מתגלה בדמותה האמיתית, ג'ייסון לא מספיק להסיט את מבטו ונהרג ואז חוזר לחיים כי שערי המוות נפתחו.

במהלך "בן נפטון" נותן מארס נבואה לקונית וברורה יותר מהרגיל לחצויים שיצאו צפונה:

לכו לאלסקה.
מצאו את תנטוס ושחררו אותו.
חזרו עד השקיעה בעשרים וארבעה ביוני או שתמותו.

בהמשך מופיעה נבואה "אמיתית" מפי ההרפיה אלה, אך היא מקוטעת:

צפונה לאלים כתר הלגיון נחבא,

בנפילה מקרח בן נפטון יטבע...

אלה מוסיפה "שרוף... השאר שרוף" וכך מתברר שהיא קראה עותק שרוף-למחצה של ספרי הסיבילות, מה שהופך אותה ליקרת ערך בעיקר בעיני אוקטביאנוס, האאוגור שמחפש אחר הספרים.

הנבואה מתגשמת כך:

 • צפונה לאלים כתר הלגיון נחבא- באלסקה, מקום צפוני שמעבר לאלים, איבד הלגיון את כתר הלגיון, עיט הזהב.
 • בנפילה מקרח בן נפטון יטבע- פרסי (בן פוסידון) נופל מהקרח עם צבא המתים לים, הוא בטוח שיטבע בגלל הנבואה, אבל בסופו של דבר מתברר שכנראה המשמעות מאוחרי המילה היא דווקא יתבע – כלומר יתבע לעצמו את הזהב שהיה שם, ויחזיר אותו למחנה יופיטר./יטביע את הקרחון ואת צבא הרוחות שעליו. (במקור, יש שימוש באותה מילה עבור "יטבע [בעצמו]" או "יטביע [אחרים]", וללא המשך נראה כאילו מדובר בראשון, אך ההמשך עשוי להפוך את המשמעות דווקא לזו השנייה).

הנבואה השלישית בסדרת הספרים היא:

בדד מתהלכת בת החכמה,

ברומא בוער אות אתנה הרמה.

תאומים מחניקים נשימת המלאך,

אשר הסוד למוות-עד בידו מונח.

זהוב וחיוור ניצב אסון הענקים,

אשר יחולץ בכאב מתוך כלא החוטים.

הנבואה מתגשמת כך:

 • בדד מתהלכת בת החוכמה – אנבת', בת אתנה (אלת החוכמה), צריכה לצאת למסע לבד בעקבות אות אתנה. היא תצא למסע ללא כלים קסומים (מלבד דרכמת הכסף של אתנה) כוחות או עזרה מאמה האלה, שרבה איתה ואינה מחשיבה אותה לבתה.
 • ברומא בוער אות אתנה הרמה – במהלך מסעה של אנבת', היא עוקבת אחרי סימנים בוערים של ינשוף (סמלה של אתנה).
 • תאומים מחניקים נשימת המלאך, אשר הסוד למוות עד בידו מונח – התאומים הענקים אפיאלטס ואוטוס, שמים את ניקו די אנג'לו בכד אטום לאוויר וחונקים אותו. "אנג'לו" פירושו מלאך באיטלקית, וניקו מצא את שערי המוות שהם הסוד למוות עד (לאחר שיסגרו אותם מפלצות וחצוים ימותו שוב באופן קבוע).
 • זהוב וחיוור ניצב אסון הענקים, אשר יחולץ בכאב מתוך כלא החוטים – כדי להציל את הפסל אתנה פרתנוס (שהוא אסון הענקים, שכן הוא יעזור לחצויים להתאחד ולהילחם בגאיה וענקים) והוא גם זהוב וחיוור (שנהב וזהב), שבעת החצויים חילצו אותו בכאב רב (אנבת' ופרסי נפלו לטרטרוס, ובמהלך מסע החיפושים להצלת הפסל אנבת' שברה את הקרסול שלה) מכלא חוטים – קורי העכביש של ארכנה.

נבואה נוספת (חלקית) היא כאשר האלה נמסיס אומרת לליאו שהיא תוכל לעזור בבעיה שלא יוכל לפתור, אך הוא ישלם מחיר כבד ונותנת לו עוגיית מזל. הנבואה מתגשמת כך: הוא אינו יודע מהו הקוד לכדור שארכימדס בנה, אז הוא מבקש את עזרת נמסיס בשבירת העוגייה, ומציל את הייזל ופרנק מהאידולונים, אולם הוא משוכנע שפרסי ואנבת' שנפלו לטרטרוס הם המחיר ששילם.

הנבואה הראשית, שניתנה על ידי רייצ'ל אליזבת דר בסוף הסדרה הקודמת, והרומאים מכירים אותה כ"נבואת השבעה" העתיקה, היא

שבעה חצויים ייענו לאתגר.

עולם ומלואו יסער או יבער.

נדרים לקיים עד כלות הנשימה,

בשערי המוות תגעש מלחמה.

שבעה חצויים יענו לאתגר – הכוונה לשבעת החצויים (פרסי, אנבת', ג'ייסון, פייפר, פרנק, הייזל, ליאו) שיצאו למסע ברומא ולאחר מכן ביוון - מקור האלים.

עולם ומלואו יסער או יבער – ליאו בעזרת פסטוס מרים את גאיה לשמיים, שזאת הדרך היחידה שבה אפשר לחסל את גאיה. ג'ייסון ופייפר עולים אחריו, ליאו מעלה באש את גאיה, ג'ייסון שומר שהיא לא תרד לאדמה ופייפר מנסה להרדים את גאיה. פייפר מצליחה, גאיה מתאיידת וליאו מת אבל חוזר לתחייה בזכות מרפא הרופאים.

נדרים לקיים עד כלות הנשימה – ליאו נודר בנהר הסטיקס שימצא את קליפסו ויחלץ אותה מאוגיגיה, ותוך כדי קיום הנדר, מת וחזר לחיים.

בשערי המוות תגעש מלחמה – הכוונה לשערי המוות שבבית האדס שבאפירוס, שם נלחמו החצויים שיצאו למסע נגד חייליה של גאיה.

סדרות המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מגלים זאת בעזרת מהפך חיצוני שעשתה אפרודיטה לפייפר ההופך אותה למאופרת עם בגדים יפים
 2. ^ שנמצאים באפירוס שביוון, בתוך בית האדס