בדיקת שיער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מראה שערה אנושית מבעד למיקרוסקופ אלקטרונים

בדיקת שיער היא אנליזה כימית של דגימת שיער. בטוקסיקולוגיה מקובל להשתמש בבדיקת שיער בתחום הרפואה המשפטית וכן בתחום הרפואה האלטרנטיבית. לבדיקת דגימת שערות ישנם יתרונות רבים בשיטת המיפוי של חומרים רעילים המזיקים לבריאות לאחר חשיפה לאוויר, חול, סחופת, אדמה, מים, אוכל, ורעלנים מהסביבה.

יתרונותיה של בדיקת השיער הם שהיא לא פולשנית, בעלת עלות נמוכה ומאפשרת לבדוק מספר רב של רעלנים פוטנציאלים ואלמנטים ביולוגים חיוניים. בדיקת שיער יכולה במקרים מסוימים לגלות יותר מידע מאשר בדיקת שתן או דם[1][2].

השימוש ברפואה משפטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפשר למצוא את בדיקת השיער בתחום הרפואה המשפטית, כאשר בעזרתה ניתן לפענח פשעים לפי מספר מאפיינים שונים בשערות ולמצוא להן מכנה משותף. לדוגמה, דגימת שיער הנלקחת מחשוד בהשוואה לשיער הנמצא בזירת הפשע. בדיקת שיער גם משמשת לזיהוי של סמים רפואיים ואחרים כגון: קוקאין, הרואין, סמים בנזודיאזפינים (סמים בעלי השפעה מרגיעה), אמפטמינים. בהקשר לכך ניתן לדעת אם אדם היה תחת השפעת סמים סוגסטיים או לקבוע האם עד בבית משפט היה תחת השפעת סמים כאשר מסר את עדותו. בדיקת שיער שכיחה מאוד בקרב שיטות ניתוח חומרים אשר השימוש בהם מנוצל לרעה, במיוחד בהליכים משפטיים או בכל סיטואציה בה אדם בחר לא לספר את כל היסטוריית השימוש שלו בחומר מסוים.

בדיקת אלכוהול בשיער[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדיקת שיער ראש נעשית יותר כבדיקה ראשונית לדעת האם האדם הנבדק ספג רעלים הקשורים בבעיה התנהגותית. בשנים האחרונות בדיקת האלכוהול בשיער נעשית על מנת לגלות שימוש באלכוהול בבריטניה. כאשר השיער גדל הוא סופח אליו חומצות שומניות הנקראות אתיל אסטר (סוג של תרכובת אורגנית) ואתיל גלוקורוניד (סוג של גלוקוסיד), כאשר הסממנים האלו נשארים לזמן בלתי מוגבל. הסממנים נוצרים אך ורק כאשר יש אלכוהול במחזור הדם, לכן יותר סממנים משמעם צריכת אלכוהול גבוהה יותר.

השימוש בגילוי של פגיעה ארוכת טווח בגוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

נראה שיש תוקף אמיתי לשימוש בבדיקות השיער במדידת אורך החיים על ידי מיפוי עומס לטווח הרחוק של מתכות כבדות, אם לא מדידה של אלמנטים יסודיים כלליים. [דרוש מקור]

מספר מחקרים בוצעו בנושא:

  • ניתוח שיערו של לודוויג ואן בטהובן אשר נערך בשיתוף משרד הבריאות והמרכז לפיקוח ומניעת מחלות בארצות הברית.
  • ב-1999 נערך מחקר על שיערה של אישה הרה, המחקר בא לבדוק האם אפשר לשפר ולאזן את תזונת האישה למען בריאותו של התינוק על ידי בדיקת רמות הסידן, ברזל ואבץ אשר נמצאים במחזור הדם בהוספה של תוספי מזון לתזונה היומית.
  • מחקר נוסף שנערך באוסטרליה, בחן את האפשרות של אבחון מחלת הסרטן בעזרת בדיקת שיער. בדיקת השיער נעשתה בעזרת מכשיר ספקטרומטר מיוחד ובעזרתן של 1400 נבדקות החולות בסרטן השד. מחקרים נוספים בוצעו בתחום זה. [דרוש מקור]
  • בתחום הרפואה האלטרנטיבית יש הטוענים שבבדיקת שיער ניתן לגלות אוטיזם ואף לרפא את המחלה, מכיוון שלאנשים החולים באוטיזם יש תכולת מינרלים בלתי רגילה בשיערם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי HAIR, BLOOD or URINE, באתר "HAIR TISSUE MINERAL ANALYSIS"
  2. ^ ראו למשל Compared interest between hair analysis and urinalysis in doping controls. Results for amphetamines, corticosteroids and anabolic steroids in racing cyclists, באתר "The National Center for Biotechnology Information (NCBI)‎" (אתר שלישוני של מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית), 10 בינואר 2000