מחזור הדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחזור הדם
Blutkreislauf.png
שיוך מערכות גוף
מזהים
טרמינולוגיה אנטומיקה A12.0.00.000 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 3891 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 7161 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד MeSH A07 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D002319 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0007226 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
מחזור הדם בצורה סכימטית, דרך האיברים הגדולים והעורקים הראשיים. באדום דם מחומצן, בכחול דם דל בחמצן, ובסגול, נימי הדם. בראש התמונה, הריאות, האחראיות לחמצון הדם

מחזור הדם (נקרא גם מערכת הדם; מערכת ההובלה; המערכת הקרדיווסקולרית; קרדיו - לב, וסקולרי - בעל צינורות) היא מערכת שתפקידה לספק לכל התאים החיים בגוף את כל צורכי הקיום שלהם, באמצעות הדם. היא משמשת כמערכת של "ייבוא" ו"ייצוא" לתאים ומתווכת בין מערכות הגוף השונות. אורכם הכולל של כלי הדם בגופו של אדם יחיד הוא כ-100,000 ק"מ.

המודינמיקה (אנ')יוונית: haemo- דם, dúnamis- כוח) היא ענף ברפואה העוסק בפעילות ובכוחות הפועלים במחזור הדם, ביניהם לחץ הדם, דופק, ושאר מדדים חיוניים[1][2].

מרכיבי מערכת ההובלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקום הלב ביחס לצלעות
 • הלב - איבר שרירי שמטרתו היא להזרים דם לכל חלקי הגוף דרך כלי הדם על ידי התכווצויות קצובות.
  • אבי העורקים (ותין) - הוא העורק הראשי בגוף, שממנו מסתעפים כל העורקים במחזור הדם הסיסטמי. אבי העורקים יוצא מן החדר השמאלי של הלב, עובר בצורת קשת מעל הלב ויורד בקדמת עמוד השדרה, שם מסתעף לענפים גדולים וקטנים, עד שלבסוף מתפצל לעורקי הכסל המשותפים מעט מתחת לגובה הטבור. זהו עורק אלסטי, שכאשר הוא מתמלא בדם הלחץ בו הוא הגבוה ביותר מכל העורקים האחרים בגוף. מאפיין זה מאפשר את זרימת הדם ממנו לעורקי הגוף.
 • עורקים - כלי דם גדולים בעלי שכבת שריר עבה על-מנת להתגבר על לחץ הדם הגבוה בכל התכווצות של הלב. מתפצלים לעורקיקים העוברים לאורך כל הגוף. העורקים מובילים דם מהלב אל כל חלקי הגוף.
 • עורקיקים - כלי דם קטנים המתפצלים לנימים.
 • נימים - כלי הדם הקטנים ביותר במערכת ההובלה. דופנם הדק (העשוי משכבת תאים אחת בלבד) מאפשר חילוף חומרים עם התאים הצמודים אליהם. כמעט כל תא בגוף צמוד לנים אחד או יותר. קבוצת נימים מתאחדת ליצירת ורידון הם חשובים מאוד אך נפגעים מהר.
  בַּריאות הנימים נמצאים בצמוד לנאדיות הריאה, שם בין השניים מבוצע חילוף חומרים בעוד שהפחמן דו-חמצני (הרעיל לגוף) מועבר מהדם שבנימים אל הנאדיות והחמצן (הדרוש לגוף) עובר מן הנאדיות אל הדם.
 • ורידונים - כלי דם קטנים המתאחדים ליצירת וריד אחד.
 • ורידים - כלי דם גדולים בהם ישנם שסתומים חד-כיווניים המאפשרים זרימת דם לכיוון הלב בלבד, משאבת השרירים מסייעת בהזרמת הדם ללב. הוורידים מתאחדים מכל חלקי הגוף אל הוריד הנבוב.
 • וריד נבוב - זהו כלי הדם הגדול ביותר המוביל דם אל הלב.

מערכת ההובלה ביונקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביונקים, ובהם בני האדם, ישנו מחזור דם כפול:

Diagram of the human heart he.png

מחזור הדם הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקרא גם "המערכת הכללית הסיסטמית", "המחזור הסיסטמי" או "מחזור כל כלי הדם בגוף", מספק חמצן לכל הרקמות בגוף.

מחזור זה מעביר דם בין איברי הגוף השונים ללב ובחזרה: דם עשיר בחמצן נכנס לעליה השמאלית וממשיך אל חדר שמאל. מהחדר השמאלי יוצא הדם אל האאורטה - אבי העורקים. האאורטה עוברת לאורך הגוף וממנה מתפצלים עורקים גדולים המעבירים דם לאורך הגוף. מהעורקים מתפצלים עורקיקים ומהם נימים, המהווים חלק מהאיברים והרקמות והאחראים להעברת מזון לכל תא ותא.

בנימים מתרחש חילוף: חמצן ומזון יוצאים מהדם ונכנסים אל התאים ואילו מהתאים יוצא פחמן דו-חמצני. בשלב זה הנימים מתלכדים לורידונים ומתחילים במסע חזרה אל הלב. מהוורידונים מגיע הדם לשני ורידים גדולים: הוריד הנבוב העליון והוריד הנבוב התחתון, המחזירים דם לעליה הימנית של הלב. מהעלייה הימנית של הלב ממשיך הדם, שכעת עשיר בפחמן דו-חמצני ועני מאוד בחמצן אל החדר הימני. מהחדר הימני הוא עובר לעורק הפולמונרי, ומעביר את הדם אל הריאות. כעת מבצעת המערכת את השלב האחרון במחזור הדם: חילוף הפוך של הגזים: חמצן נכנס מהריאות לדם ופחמן דו-חמצני נכנס מהדם אל הריאות, משם הוא נפלט החוצה. הדם, שוב עשיר בחמצן, נכנס אל העלייה השמאלית, משם אל החדר השמאלי, ובזאת מסתיים מחזור הדם.

מחזור הדם: למטה המחזור הקטן (המערכת הריאתית), למעלה המחזור הגדול (המערכת הכללית הסיסטמית).

מחזור הדם הקטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחזור הריאות

נקרא גם המערכת הריאתית, הופך דם דל בחמצן ועשיר בפחמן דו-חמצני לדם עשיר בחמצן ודל בפחמן דו-חמצני.

מחזור זה מעביר דם מהלב אל הריאות ובחזרה: דם דליל בחמצן (ועשיר בפחמן דו-חמצני) נכנס מהווריד הנבוב לעליה הימנית וממשיך אל החדר הימני. משם הוא זורם לריאות דרך עורק הריאה, המתפצל ל-2 (עורק אחד לכל ריאה), ומובל לנאדיות הריאה שם הוא מועשר בחמצן (ומשחרר לנאדיות את הפחמן הדו-חמצני שהיה בו). מנאדיות הריאה הוא עובר לווריד הריאה, דרכו הוא זורם אל העלייה השמאלית. מחזור זה מכונה גם "מחזור הדם הריאתי".

מחלות של מערכת הדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – מחלות של מערכת הדם, דלקת כלי דם

קיימות מספר מחלות המתקיימות במערכת הדם, כשפתרונות לכך יכולים להיות הגברת פעילות זרימת הדם דרך ספורט ומעבר לאורח חיים בריא.

גילוי מחזור הדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גילוי מחזור הדם

גילוי מחזור הדם היה תהליך הדרגתי שהתמשך מימי קדם ועד המאה ה-17. בימי קדם לא הבינו את תפקידו של הדם, אם כי ידעו שהוא נחוץ לחיים. מרכזיותו של הלב במערכת הייתה ידועה, והיו מוכרים מסתמי הלב. בעת החדשה החלו להבין את תפקידיו השונים של הדם, אך לא הבינו את פעולת מערכת הדם. העובדה שהדם זורם במחזוריות בגוף התקבלה רק לאחר גילוי מסתמי הוורידים במאה ה-16, והבנת המערכת הושלמה במאה ה-17 עם גילוי הנימיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]