בהריגו יוגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

בְִהְרִיגוּ יוגה היא שיטת יוגה הנשענת על מסורת שמקורה ברישי בהריגו (אנ'). בבהגאוואד גיטה מוזכר בהריגו כרישי הבכיר ביותר : "מבין כל הרישים (הקדושים, שראו את האמת) אני הוא בהריגו, ומבין כל המילים אני הוא אום, המילה המסמלת את הנצח. מבין התפילות אני התפילה שבשתיקה, ומבין העצמים היציבים אני הוא ההימלאיה". (בהגאוואד גיטה, פרק 10, פסוק 25).

במאה השישית לספירה החביאו נזירים טיבטיים את כתבי ה"בהריגו-סאנגהיטה", שכתב לפני אלפי שנים אחד משבעת הרישים, הרישי בהריגו. הכתבים מכילים ידע בעל ערך עצום בתחום היוגה, ג'יוטיש (אסטרולוגיה וודית), טנטרה, ראג'ה יוגה, איורוודה ומדע המונדאן. לאחר 1300 שנה, החיה שרי סודהיר ראנג'אן בהדורי מווראנסי שבהודו את הידע הזה, ובמשך עשרים שנה קיבץ את הכתבים מכל רחבי הודו אך בעיקר מגבול הודו טיבט. בספרו "מסעות בהודו המסתורית" תיאר ד"ר פול ברונטון את מפגשו עם שרי סודהיר ראנג'אן בהדורי וכתב על עיקרי הבהריגו יוגה. מטרתה של הבהריגו יוגה היא השגת מצב תודעתי מקודש הנקרא בסנסקריט סמדהי. בחוויה עילאית זו מקבל האדם את ההוכחה המושלמת דרך התנסות ישירה שהוא הנשמה, ה"עצמי". בכך הוא מגיע לפתרונה של השאלה המהותית ביוגה, "מי אני"? בנו של סודהיר ראנג'אן בהדורי, ד"ר ברהמה גופאל בהדורי, המשיך לקבץ את שארית הכתבים של הבהריגו יוגה והחליט שהגיעה העת להשלים את משימתו של אביו ולהפיץ ידע זה לאנושות. כיום ממשיכים במלאכה זו שני בניו של ד"ר ברהמה גופאל בהדורי - ד״ר ג׳יאנט קומר בהדורי ואחיו התאום אצ׳ריה המאנט קומר בהדורי.


כתבי הבריגהו יוגה נקראים גם ברהמה צ'ינטה פראנלי שפירושו איך לשמור את ההכרה ממוקדת כל הזמן באלוהים. בתהליך של ברהמה צ'ינטה פראנלי נלמד כיצד לאחד בין האני הפרטי לאני העליון, לעלות מהחומר לרוח ולרדת מהרוח לחומר. הבריגהו יוגה מלמדת את האדם ליצור איזון בין חיי הרוח לעולם החומר.

בהריגו יוגה מכילה חמישה נושאים עיקריים:

  • ג'יוטיש - אסטרולוגיה וודית: ג'יוטיש- פירושו להאיר, להכניס אור. הארת העבר והעתיד היא למעשה ידע האסטרולוגיה.
  • טנטרה: פירוש המילה טנטרה: זה המשחרר מכבלי הגוף. "טאן טראיאניטי טנטרה" טאנו - גוף, טרה - להשתחרר. "בהריגו טנטרה היא ההיבט הטנטרי של עזרה לאנושות". (הרצאה, בהדורי, ג',ק. ינואר 2002). תהליך זה משחרר אותנו מהגוף. שהמשמעות הרוחנית היא שחרור ממעגל הלידה והמוות.
  • ראג'ה יוגה - כוללת שיטות מיוחדות המקנות שליטה בהכרה על ידי ארגון ושילוב הגוף, הדיבור וההכרה.
  • איורוודה: המילה איורוודה מורכבת משתי מילים: איוס - חיים, ודה - לדעת או להשיג. איורוודה, משמעותה אם כן "מדע החיים" או "המדע המקנה את הידע על החיים".
  • מונדאן - הקניית ידע והבנת המהות של כל דבר ביקום על ידי כוח הריכוז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]