בית שמעון הבורסקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית שמעון הבורסקאי ביפו
תקריב הכניסה לבית
שלט הסבר על אודות ביתו של שמעון הבורסקאי

בית שמעון הבורסקאי הוא בניין ביפו העתיקה שבו, על-פי המסורת הארמנית, התארח פטרוס הקדוש, אחד השליחים אשר הפיצו את תורת ישו הנוצרי והאפיפיור הראשון. לפי המסורת הקתולית שכן הבית במקום בו ניצבת כיום כנסיית פטרוס הקדוש הקתולית, ואילו הרוסים מחזיקים בגרסה שלישית הממקמת אותו בכנסיית פטרוס הקדוש באבו כביר.

ביקור פטרוס הקדוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי הברית החדשה, במהלך שהותו של פטרוס הקדוש בלוד הסמוכה הוא נקרא ליפו, בעקבות מותה של אישה מאמינה ורבת חסד בשם טביתא (בשמה היווני Δορκάς, "צְבִיָּה"). כאשר הגיע לעליית הגג שבה שכבה גופתה לפני הקבורה, שילח את האלמנות המקוננות והתפלל לאלוהים. לאחר מכן פנה לאישה המתה במלים: "טביתא, קומי!" וזו מיד פקחה את עיניה והתיישבה.

לאחר מעשה הנס נשאר פטרוס הקדוש ביפו והתארח בביתו של שמעון הבורסקאי (en:Simon the Tanner). יום אחד עלה לגג הבית על מנת להתפלל, וחש רעב עצום. בעת שהמתין לארוחה הופיע בפניו חיזיון, ובו מלאך שציווה אותו לאכול מ"כל בהמת הארץ וחיה ורמש ועוף השמים". פטרוס מוחה כי מעולם לא אכל "פיגול וטמא" ונענה כי "את אשר טיהר האלוהים אתה אל תטמאנו". חזונו של פטרוס הקדוש בבית שמעון הבורסקאי הכשיר את הקרקע לביטול דיני הכשרות ולפעילות המסיונרית של הנוצרים בקרב לא-יהודים באותה עת. הדוגמה הישירה לכך היא התנצרותו של שר המאה הרומי קורנליוס בקיסריה על ידי פטרוס.

הבית בתקופה המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקום קיימים שרידי מגדלור משנת 1865. על גבי שרידים אלו הקימו הבריטים בתקופת המנדט הבריטי את מגדלור יפו. כמו כן הוקם במקום מסגד קטן שנקרא ג'אמע אל-בודרוס (מסגד פטרוס) בשנת 1730, לידו נבנה מגדל שמטרתו הייתה להגן על העיר מצד מערב – בורג' אלבאחר (מגדל הים). הבית נמצא מספר דורות בבעלות משפחת זקריאן הארמנית אשר תפקידה היה לשמור על המגדלור עם חידושו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית שמעון הבורסקאי בוויקישיתוף
יפו העתיקה
ניתן ללחוץ על הקישורים לשמות המקומות.
כנסיית פטרוס הקדוש מסגד מחמודיה מגדל השעון (יפו) כיכר השעון רחוב יפת כנסיית מר מיכאל כנסיית גאורגיוס הקדוש רחוב רזיאל בית הקברות הפרוטסטנטי ביפו כיכר קדומים גן המדרון נמל יפו סלע אנדרומדה שוק הפשפשים חוף תל אביב הים התיכון תחנת המשטרה ביפו בנק אנגלו-פלשתינה בית הספר טביתא גבעת אנדרומדה קולג' האחים מגדלור יפו בית שמעון הבורסקאי בית הכנסת לעולי לוב מוזיאון אילנה גור תיאטרון הסימטה בית החולים הצרפתי (יפו) בית העולים בית מרכז האמנויות מאפיית אבולעפיה בית הסראייה סביל אבו נבוט ב' מסגד הים מנזר ניקולאס הקדוש מיומנה נא לגעת בית הסראייה הישן (יפו) רחוב יהודה הימית גן הפסגה טיילת יפו בית המכסOld giaffa map.png
אודות התמונה

(1) מגדלור יפו (2) בית שמעון הבורסקאי (3) כנסיית מר מיכאל (4) כנסיית פטרוס הקדוש (5) מנזר ניקולאס הקדוש (6) מסגד הים
(7) החמאם ובית הסראייה הישן (8) בית מיומנה (9) בית הכנסת לעולי לוב (10) מוזיאון אילנה גור (11) תיאטרון הסימטה
(12) כנסיית גאורגיוס הקדוש (13) בית העולים (14) בית הספר טביתא (15) קולג' האחים (16) בית הקברות הפרוטסטנטי
(17) תחנת המשטרה ביפו (18) מאפיית אבולעפיה (19) בית הסראייה (20) סביל אבו נבוט ב' (21) בנק אנגלו-פלשתינה
(22) בית החולים הצרפתי (23) גבעת אנדרומדה (24) בית מרכז האמנויות, (25) בית המכס בנמל יפו, (26) נא לגעת

קואורדינטות: 32°03′13″N 34°45′03″E / 32.053638888889°N 34.750805555556°E / 32.053638888889; 34.750805555556