בלוק 10

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בלוק 10 כיום

בלוק 10 היה אגף במחנה הריכוז אושוויץ I שבו ערכו רופאים נאצים ניסויים על אסירים ואסירות יהודיות. הניסויים הרפואיים בבלוק 10 נעו מבדיקות של חשיפת עור האסיר לכימיקלים שונים ועד להזרקה קטלנית של פנול ללב הנבדק לצורך המתתו המידית ועריכת ניתוח על גופתו.

בלוק 10 היה אומנם בשטח המחנה בו שוכנו גברים, אולם רוב הניסויים הרפואיים נערכו בו על נשים. הרופאים העיקריים שעבדו בבלוק 10 היו קרל קלאוברג, הורסט שומאן, אדוארד וירטס, ברונו ובר ואוגוסט הירט. לכל אחד מהם היו שיטות משלו לעריכת ניסויים אכזריים בגוף האסירים. גם ד"ר מנגלה ערך ניסויים בבלוק 10 ולכן הוא כונה לעיתים קרובות "הבלוק של מנגלה".

הקורבנות באושוויץ אף הוצאו משטח המחנה ונשלחו למחנות אחרים בהם הנאצים רצו לערוך ניסויים רפואיים. למשל, 20 ילדים יהודים נשלחו למחנה נוינגמה בהמבורג ובו הזריקו להם נסיוב אלים של שחפת וכן נערכו עליהם ניסויים נוספים. בתום הניסויים הוצאו כל הילדים להורג בשטח בית הספר בולנהוזר דאם, הנמצא בקרבת המחנה.

הרופאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קרל קלאוברג - התמקד בניסויי עיקור על ידי זריקות. שיטת העבודה שלו הייתה הזרקה של חומר רעיל לצוואר הרחם של האסירות על מנת לחבל בחצוצרות שלהן. מושאי הניסוי שלו היו נשים מגילאי עשרים עד ארבעים שילדו בעברן ילדים.
  • הורסט שומאן - מושאי הניסוי שלו היו אסירות ואסירים בריאים בשנות העשרה המאוחרות שלהם או בתחילת גילאי העשרים, עליהם ערך ניסוי עיקור באמצעות קרני רנטגן. הנשים הונחו בין שני משטחים שלחצו אותן מהגב ומהבטן. הוא הציב את איבר מינם של האסירים ואת כיס האשכים שלהם על גבי משטח מיוחד. כוויות קרינה ונזק למעיים היו התוצאות השכיחות ביותר של ניסוייו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]