אשך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אשך
Gray1149.png
שיוך גונדה, lobular organ, איבר זכרי
אספקה עורקית עורק האשך עריכת הנתון בוויקינתונים
ניקוז ורידי וריד האשך עריכת הנתון בוויקינתונים
ניקוז לימפטי Lumbar lymph nodes עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (1236) עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) testis עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A09.3.01.001 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 7210 עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד MeSH A05.360.444.849 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D013737 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0039597 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אֶשֶׁךְ הוא בלוטה המהווה חלק ממערכת הרבייה של הזכר אשר תפקידה לייצר את תאי הזרע ואת הורמוני המין הגבריים, בעיקר הטסטוסטרון. אשכים מייצרים תאי-זרע והורמונים באופן רציף מגיל הבגרות המינית ועד מות האורגניזם.

בני אדם ויונקים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצל האדם ואצל חלק מהיונקים האחרים קיימים שני אשכים, התלויים בתוך כיס האשכים, הממוקם מחוץ לחלל האגן ומתחת לפין. מיקומו של שק האשכים מחוץ לגוף מאפשר את תנאי הטמפרטורה הדרושים לייצור התקין של תאי הזרע.

הטמפרטורה הממוצעת בשק האשכים היא כ-34.4°C, טמפרטורה הנמוכה בכ-2.5 עד 3 מעלות מטמפרטורת הגוף הממוצעת באיברים הפנימיים (36.7°C), טמפרטורה שאינה מתאימה לייצור תאי זרע. במקרים שבהם הטמפרטורה באשכים גבוהה (למשל כאשר הגבר לובש תחתונים צמודים, בעת מחלה המעלה את חום הגוף כולו, שהות ממושכת בסביבה חמה או מסיבה אחרת) נפגע ייצור תאי הזרע ואיכותם נפגעת. בסביבה שבה הטמפרטורה נמוכה מופעל רפלקס המצמיד את שק האשכים לגוף על מנת להעלות את הטמפרטורה שלהם.

האשך מכונה גם ביצה (מוכר יותר בשם הזוגי "ביצים"), וכך הוא נקרא במקורות כמו בתלמוד. על-פי מילון בן-יהודה "מאושכן" הוא בעל אשכים גדולים מאוד, "קיין" הוא בעל אשכים גדולים (בעברית תלמודית[1]).

התפתחות עוברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האשכים מתפתחים בבטן העובר. בהמשך ההיריון הם נמשכים מטה אל שק האשכים באמצעות מיתר. בעת הלידה אמורים שני האשכים להימצא בשק האשכים. במקרים מסוימים חלה ירידה מאוחרת של האשכים לשק האשכים, או שאשך אחד או שניהם נותרים בחלל הבטן. מצב זה מכונה "טמירות אשכים". בתקופת הילדות ועד לבגרות המינית, האשך צמוד לגוף במצבו הרגיל (אינו תלוי עד לתחתית שק האשכים), ועלול להיחשב בטעות כמקרה של אשך טמיר. ביונקים מסוימים יורדים האשכים לשק האשכים בשבועות הראשונים לאחר הלידה.

מבנה אנטומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האשך מורכב מאבוביות דקות ומפותלות ומסיבי שריר רבים. לאחר ייצורו, ממשיך הזרע לאבוביות אלה ועובר בהן הבשלה, ומהן עובר לצינורות מרכזיים יותר ולצינור הזרע. האבוביות דחוסות בתוך כמה שכבות המקיפות אותן והן, בנוסף לשריר, מקנות לאשך את צורתו הביצית ואת מרקמו הנוקשה.

בדרך כלל קיים הבדל במיקום וגודל שני האשכים, כמו בעוד איברים רבים אחרים בגוף. אצל כ-63% מהגברים האשך השמאלי ממוקם נמוך יותר, ואצל כ-25% המצב הוא הפוך. המשקל הממוצע של האשך הימיני הוא 9.95 גרם, בעוד השמאלי שוקל בממוצע רק 9.36 גרם, כ-590 מיליגרם פחות מחברו.

תפקידם של שני האשכים זהה והם אינם מושפעים אחד מהשני.

שתי אוכלוסיות התאים העיקריות באבוביות האשך הן של תאי ליידיג ושל תאי סרטולי. תאים אלה אחראים לייצור הורמונים ולהפרשתם וגם לתמיכה באוכלוסיית תאי הזרע המתפתחים באשך.

מחלות ומומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים מערכת הרבייה הזכרית
תרשים מערכת הרבייה של הגבר

מומים מולדים:

מחלות דלקתיות:

מחלות התפתחותיות:

מחלות סרטניות:

תסביבים:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]