אשך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אֶשֶׁךְ הוא בלוטה המהווה חלק ממערכת הרבייה של הזכר ותפקידו לייצר את תאי הזרע ואת הורמוני המין הגבריים, בעיקר הטסטוסטרון. אשכים מייצרים תאי-זרע והורמונים באופן רציף מגיל הבגרות המינית ועד מות האורגניזם.

אטימולוגיה ודקדוק

צורת ההגייה התקנית היא "אֶשֶׁךְ"[1], אך הצורה "אַשַׁךְ", התת-תקנית, היא נפוצה יותר. ייתכן שהצורה אַשַׁךְ היא גזירה לאחור מ"אַשַׁכִים", צורת הרבים המודרנית של אשך. ההטייה ברבים עצמה, "אַשַׁכִים", היא הגייה מודרנית, תקנית אמנם, שהחליפה את הצורה המקורית "אַשַׁכַיִים" (בדומה ליד-ידיים, רגל-רגליים, ירך-ירכיים, ברך-ברכיים וכדומה).

המילה "אשך" מופיעה פעם אחת בלבד בתנ"ך בויקרא, כ"א, כ': "אוֹ גִבֵּן אוֹ דַק אוֹ תְּבַלֻּל בְּעֵינוֹ אוֹ גָרָב אוֹ יַלֶּפֶת אוֹ מְרוֹחַ אָשֶׁךְ.". הניקוד בפסוק, "אָשֶׁךְ", יכול להתאים הן לצורה הנפוצה יותר אך התת-תקנית "אַשַׁךְ", והן לצורת ההגייה התקנית "אֶשֶׁךְ", עקב הופעת המילה בסוף הפסוק (וכמו במילים אחרות מאותו משקל, למשל, שֶׁקֶל-שָׁקֶל, אֶלֶף-אָלֶף וכדומה).

בני אדם ויונקים אחרים

תרשים מערכת הרבייה של הגבר
תרשים מערכת הרבייה של הגבר
 1. שלפוחית השתן
 2. עצם החיק
 3. פין
 4. רקמה זקיפה
 5. עטרה
 6. עורלה
 7. פתח השופכה
 8. סיגמואיד
 9. חלחולת
 10. שלפוחית הזרע
 11. צינור הזרע
 12. בלוטת הערמונית
 13. בלוטות קאופר
 14. פי הטבעת
 15. צינור הזרע
 16. יותרת האשך
 17. אשך
 18. כיס האשכים

אצל האדם ואצל חלק מהיונקים האחרים קיימים שני אשכים, התלויים בתוך שק האשכים, הממוקם מחוץ לחלל האגן ומתחת לפין. מיקומו של שק האשכים מחוץ לגוף מאפשר את תנאי הטמפרטורה הדרושים לייצור התקין של תאי הזרע.

הטמפרטורה הממוצעת בשק האשכים היא כ-34.4°C, טמפרטורה הנמוכה בכ-2.5 עד 3 מעלות מטמפרטורת הגוף הממוצעת באיברים הפנימיים (36.7°C), טמפרטורה שאינה מתאימה לייצור תאי זרע. במקרים שבהם הטמפרטורה באשכים גבוהה (למשל כאשר הגבר לובש תחתונים צמודים, בעת מחלה המעלה את חום הגוף כולו, שהות ממושכת מסביבה חמה או מסיבה אחרת) נפגע ייצור תאי הזרע ואיכותם נפגעת. בסביבה שבה הטמפרטורה נמוכה מופעל רפלקס המצמיד את שק האשכים לגוף על מנת להעלות את הטמפרטורה שלהם.

האשך מכונה גם ביצה (מוכר יותר בשם הזוגי "ביצים"), וכך הוא נקרא במקורות כמו בתלמוד. על-פי מילון בן-יהודה "מאושכן" הוא בעל אשכים גדולים מאד, "קיין" הוא בעל אשכים גדולים (בעברית תלמודית[2]).

התפתחות עוברית

האשכים מתפתחים בבטן העובר. בהמשך ההיריון הם נמשכים מטה אל שק האשכים באמצעות מיתר. בעת הלידה אמורים שני האשכים להימצא בשק האשכים. במקרים מסוימים חלה ירידה מאוחרת של האשכים לשק האשכים, או שאשך אחד או שניהם נותרים בחלל הבטן. מצב זה מכונה "טמירות אשכים". בתקופת הילדות ועד לבגרות המינית, שק האשכים צמוד לגוף במצבו הרגיל (אינו תלוי עד לתחתית שק האשכים), ועלול להיחשב בטעות כמקרה של אשך טמיר. ביונקים מסוימים יורדים האשכים לשק האשכים בשבועות הראשונים לאחר הלידה.

מבנה אנטומי

האשך מורכב מאבוביות דקות ומפותלות ומסיבי שריר רבים. לאחר ייצורו, ממשיך הזרע לאבוביות אלה ועובר בהן הבשלה, ומהן עובר לצינורות מרכזיים יותר ולצינור הזרע. האבוביות דחוסות בתוך כמה שכבות המקיפות אותן והן, בנוסף לשריר, מקנות לאשך את צורתו הביצית ואת מרקמו הנוקשה.

בדרך כלל קיים הבדל במיקום וגודל שני האשכים, כמו בעוד איברים רבים אחרים בגוף. אצל כ-63% מהגברים האשך השמאלי ממוקם נמוך יותר, ואצל כ-25% המצב הוא הפוך. המשקל הממוצע של האשך הימיני הוא 9.95 גרם, בעוד השמאלי שוקל בממוצע רק 9.36 גרם, כ-590 מיליגרם פחות מחברו.

תפקידם של שני האשכים זהה והם אינם מושפעים אחד מהשני.

שתי אוכלוסיות התאים העיקריות באבוביות האשך הן של תאי ליידיג ושל תאי סרטולי. תאים אלה אחראים לייצור הורמונים ולהפרשתם וגם לתמיכה באוכלוסיית תאי הזרע המתפתחים באשך.

מחלות ומומים

מומים מולדים:

 • טמירות אשכים
 • אשך אחד - מונו-אורכידיזם
 • אשך קטן - מיקרו-אורכידיזם

מחלות דלקתיות:

מחלות התפתחותיות:

מחלות סרטניות:

תסביבים:

ראו גם

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

 1. ^ ראו למשל, אשך, במאגר המקוון של האקדמיה ללשון העברית.
 2. ^ תלמוד בבלי בכורות מד עמוד ב