בסיס מאנאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטוס מטען C-5 Galaxy של חיל האוויר האמריקאי, מתדלק בבסיס, 2001
Manas Air Base in Kyrgyzstan.png

מאנאס הוא שמו של בסיס שפעל בשנים 2001–2009[1] [2] ושימש את הקואליציה נגד הטרור. בשנים 2009–2014 שימש כמרכז להעברת סחורות של חיל האוויר האמריקאי. המתקן ממוקם על שטח נמל התעופה הבינלאומי מאנאס, 23 ק"מ צפונית מערבית לעיר בישקק. שדה התעופה נבנה באמצע שנות השבעים. מאז יולי 2014, בסיס האוויר נסגר, השטח והתשתיות הועברו לשליטת המשמר הלאומי של קירגיזסטן[3] .

בסיס האוויר שימש מאז דצמבר 2001 את כוחות הקואליציה נגד הטרור בהתאם להסכמים בין-ממשלתיים. במקור הבסיס נקרא על שמו של ראש שירותי כיבוי האש של ניו יורק, פיטר גאנסי, שנפטר במהלך פעולות ההצלה לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001 במרכז הסחר העולמי. לאחר מכן, השם שונה למאנאס, שכן על פי הכללים של חיל האוויר האמריקאי, בסיסים צבאיים מחוץ לארצות הברית לא יכולים להיקרא על שם אזרחים אמריקאים[4].

המשימה העיקרית של הבסיס היא הובלה אווירית של נוסעים ומטענים מאפגניסטן (על מטוסי תובלה צבאיים מדגם C-17) ותדלוק אווירי (באמצעות מטוס תדלוק KC-135) בשמי אפגניסטן. בסיס-האוויר של מאנאס היה מרכז-התעופה המרכזי בעת מבצע "חירות מתמשכת" .

ב-2 ביוני 2009 במהלך פגישה באסטנה, עם השגריר האפגני מסר השגריר של אפגניסטן הצעה מהנשיא חמיד קרזאי לנהל משא ומתן בסיוע לשיקום אפגניסטן ועל הבסיס הצבאי האמריקאי וכוחות הקואליציה [5]. ב-22 ביוני 2009 חתמו קירגיזסטן וארצות הברית על הסכמים לפיהן בסיס מנאס יועבר מחדש למרכז העברת הסחורות בנמל התעופה הבינלאומי מאנאס. לצורך הפעלת המרכז יועברו 60 מיליון דולר מדי שנה לתקציב הרפובליקה הקירגיזית.

ב-9 באפריל 2010 חידש חיל האוויר האמריקני את פעולתו של המרכז לאחר הפסקתו עקב ההפיכה בקירגיזסטן[6] .

ב-18 במרץ 2011 בבישקק, נחתמו חבילה של מסמכים מכוננים אודות המיזם המשותף בין קירגיזסטן לרוסיה, שכונה בשם LLC Gazpromneft-Aero-Kirgyzstan בין מפעל "מאנאס" הקירגיזי הממלכתי לדלק לבין החברה הרוסית Gazpromneft-Aero. המיזם המשותף הוקם כדי לספק דלק סילוני למטוסים האמריקאיים שהיו ממוקמים בנמל התעופה הבינלאומי בישקק. בתחילת פברואר 2011 חתמה קירגיזסטן על הסכם עם הצד האמריקאי, לאספקת לפחות 50% מהדלק לצורכי בסיס האוויר. בה בעת, לצד הקירגיזי "יש זכות לקבוע באופן עצמאי" את ספק דלק הסילון[7] .

במרץ 2012 התפשט מידע לא רשמי מהחוגים הממשלתיים של קירגיזסטן על כוונה לערב את קטאר בהפיכת הבסיס האמריקאי במאנאס למרכז מעבר לתחבורה[8] .

עד לסגירתו היה מאנאס למתקן צבאי משמעותי ביותר: בשנת 2012 היו בו כ-1.2 אלף אנשי צבא אמריקאים[9] .

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בסיס מאנאס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ «Манас» сменил вывеску. НВО.2009-06-26.
  2. ^ Военная база в Манасе стала Центром транзитных перевозок. ОРУЖИЕ РОССИИ. 24 июня 2009
  3. ^ Авиабаза Пентагона в Киргизии официально закрылась
  4. ^ Rumsfeld Wraps Up Middle East, Central Asia Trip in Kyrgyzstan
  5. ^ Карзай предложил Бакиеву обговорить вопросы гумпомощи Афганистану и авиабазы «Манас»//АКИpress, 5 июня 2009
  6. ^ США возобновили использование авиабазы «Манас», 9.04.2010, Lenta.ru
  7. ^ Киргизия и Россия создали СП по поставкам топлива авиабазе Пентагона // РИА Новости
  8. ^ [1] // analitika.org
  9. ^ Старчак М. В. Сотрудничество России и США в сфере военного сотрудничества с Кыргызстаном и прогноз на будущее // Ежегодник Института международных исследований Московского государственного института международных отношений (Университета) Министерства иностранных дел Российской Федерации. — 2014. — № 1 (7). — С. 49