בעת הזאת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בעת הזאת
עטיפת הספר בעת הזאת JHUI32.jpg
מידע כללי
מאת דינה פורת, כרמה בן יוחנן ורות בראודה (עורכות)
שפת המקור עברית
הוצאה
שנת הוצאה 2015
מספר עמודים 294
עורך שלום אילתי ורמה זוטא
קישורים חיצוניים
מסת"ב ISBN 9789657241714
הספרייה הלאומית 003872702

בעת הזאת: מסמכים ומחקרים על הכנסייה הקתולית והיהודים לנוכח השואה ובעקבותיה הוא ספר בעריכת דינה פורת, כרמה בן יוחנן ורות בראודה העוסק בהשפעת השואה על יחסי הכנסייה הקתולים והיהודים.

הספר יצא לאור בעברית בשנת 2015, בהוצאת אוניברסיטת תל אביב.

הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מורכב משני חלקים העוסקים בשינוי היחס של הכנסייה הקתולית ליהודים בעקבות השואה; החלק הראשון מבוסס על מסמכים רשמיים של הכנסייה הקתולים מסיום מלחמת העולם השנייה ועד היום, מהם עולה השינוי ביחס ליהודים וליהדות. החלק השני מורכב מאוסף מאמרים על יחסי מדינת ישראל והיהודים מול הוותיקן והכנסייה הקתולית, מהשואה ועד ימינו.

מורדי מילר כתבה בביקורת על הספר:
"באמצעות עשרות מסמכים שנבררו בקפידה וכונסו בספר, מתאפשר לקורא לעקוב אחר התפתחות השינוי, החל ביוחנן העשרים ושלושה, עבור בפאולוס השישי, יוחנן פאולוס השני ובנדיקטוס השישה-עשר, וכלה באפיפיור הנוכחי פרנציסקוס. בין המסמכים ניתן להצביע על אחדים הבולטים במרכזיותם... בבחירת המסמכים הקפידו עורכי הספר על הצגת מורכבותה של התמונה: לצד מסמכים בעלי מסר של תשובה על חטאי העבר ורצון לשינוי, מוארות גם זוויות מחמיאות פחות..."[1].

הספר יצא לאור לרגל 50 שנה להצהרת נוסטרה אטאטה הנחשבת כמי ששינתה את יחס הכנסייה ליהודים[2], ושם הספר הוא אחד התרגומים המקובלים לשם ההצהרה[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הספר באתר הוצאת אוניברסיטת תל אביב.

על הספר:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]