גאורגיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

גאורגיקה ספר שלישי, רועה צאן עם עדרו.

גאורגיקהלטינית: Georgica) היא פואמה מאת המשורר הלטיני ורגיליוס, שפורסמה ככל הנראה ב-29 לפנה"ס. שמה של היצירה נובע מן המילה היוונית "גאורגיקה" (ביוונית: γεωργικά) שפירושה "עבודת אדמה" או "חקלאות". הנושא המרכזי של הפואמה הוא עבודת אדמה, דהיינו חקלאות.

גאורגיקה היא הפואמה השלישית של המשורר הרומי ורגיליוס, שבאה בעקבות "אקולוגיות" ו"איניאס". זוהי פואמה המורכבת מ-2,188 פסוקים, המחולקים לארבעה ספרים. כתיבת היצירה הושפעה מסופרים רומיים ויוונים שונים, שהבולט שבהם היה המשורר היווני הסיודוס, שכתב את "עבודות וימים".

תוכנה המרכזי של היצירה עוסק בעבודתו של החקלאי הפשוט, החל בגידול תבואה, דרך רביית בעלי-החיים וכלה בהתמודדותו של האדם הקטן מול איתני הטבע. ורגיליוס ממחיש בכתיבתו את הסבל האנושי ואת חולשתו של האדם להגיע לגדולות. אך עם זאת הוא עומד לצדו של "החקלאי החרוץ" אשר מסור לעבודתו, ורואה את החברה האנושית ככוורת דבורים גדולה, שכל אדם בה תורם כדבורה את חלקו, גם אם הוא נראה קטן ושולי, שכן תרומתו נועדה למען מטרה גדולה יותר.

חוקרים מודרניים רואים ב"גאורגיקה" את הגרסה הרומית ליצירתו של הסיודוס, כפי שהם רואים את יצירתו האחרת של ורגיליוס, ה"איניאס", כגרסה הרומית לשירתו של הומרוס, ה"איליאדה" וה"אודיסיאה".

ב"גאורגיקה" נמצאת ההתייחסות היחידה בחיבוריו של ורגיליוס לארץ יהודה, כאשר את דקליה המפורסמים בתקופת בית שני הוא מכנה "דקלי אדום". זאת הדוגמה הראשונה בשירה הלטינית להחלפה בין יהודה ואדום, שבתקופה מאוחרת יותר ניתן למצוא יותר מקרים שלה.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גאורגיקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מנחם שטרן – Menahem Stern, Greek and Latin Authors on Jews and Judaism, Jerusalem, 1976, Vol. I: XLIII. Virgil; Georgica, III, 12-15; pp. 316-317
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.