גודזילה (זיכיון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
גודזילה
Godzilla
יוצר צובוראיה אייג'י
סרטים וטלוויזיה
סרטים גודזילה, גודזילה מכה שנית, קינג קונג נגד גודזילה, מוטרה נגד גודזילה, גודזילה מלך המפלצות ועוד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

גודזילהאנגלית: Godzilla) הוא שם לזיכיון סרטים המספר על גודזילה, זוחל פרהיסטורי מוטנט הנלחם באויביו השונים. הזיכיון כולל ארבע סדרות נפרדות וסרט יפני מחודש שככל הנראה גם יתחיל סדרת סרטים נפרדת.

תחילת הדרך: סדרת סרטי שווה (1954-1975)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון של הפקת סרט יפני על מפלצות ענק היה חלום גדול של צובוראיה אייג'י כבר מתחילת דרכו, אם כי במקור תכנן זאת עבור תמנון ענקי. מספר שנים לאחר מכן, עם החזון בראשו, צובוראיה צפה בסרטים "קינג קונג" וב"המפלצת מ-20,000 הפאנטומים", סרטים אמריקאים שנעזרו בטכניקת סטופ מושן כדי להנפיש את מפלצות הענק שבהן. סרטים אלו הציתו בו שוב את הרצון לייצר סרט מפלצות משל עצמו. ויחד עם אישירו הונדה, השניים החלו לעבוד על הסרט "גודזילה".

תחילה רצה צובוראיה שגודזילה יעשה בדרך המסורתית של אנימציית סטופ מושן, אך מכיוון שתהליך זה היה יקר מאוד ולטענתו ייקח "שבע שנים נוספות", הוא המציא טכניקה חדשה בשם "suitmation", צילום חליפות ובובות העשויות מספוג ולטקס.

בסרטו הראשון, גודזילה גולם בתור זוחל פרהיסטורי עתיק אשר נחשף לקרינה עודפת מהבדיקות האטומיות שנערכו ביפן והפך ליצור עצום ופראי שהחל להשמיד כל דבר העומד בדרכו. בין אם מדובר בבניינים או במפלצות אחרות כמו אנגירוס, מות'רה וקינג קונג.

באישיות זו החזיק גם בשלושת הסרטים הבאים: גודזילה מכה שנית, קינג קונג נגד גודזילה ומות'רה נגד גודזילה. אך בסרט החמישי בסדרת שווה, גידורה, המפלצת התלת-ראשית, גודזילה סוף סוף קיבל את אישיותו המפורסמת: מושיע של כדור הארץ המגן עליו מפני פולשים חיצוניים. בסרט זה הופיע לראשונה גם אויבו המושבע של גודזילה: קינג גידורה, דרקון תלת ראשי חייזרי אשר פלש לכדור הארץ והחל לזרוע טרור.

סדרה זו קיבלה את שמה מתקופת השלטון של הקיסר הירוהיטו, והיא התחילה ב-1926 ונמשכה עד 1984.

רשימת סרטי שווה:

הערות:

 • בסרטו המקורי גודזילה נהרג, לכן מהסרט השני מדובר ביצור אחר מאותו המין, או "גודזילה שני".
 • באופן טכני הסרט שובו של גודזילה נחשב סרט של שווה, מכיוון שהקיסר הירוהיטו עדיין היה בחיים.
 • אירועי "השמדת כל המפלצות" קרו בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 (בגרסה האנגלית נאמר שהשנה הספציפית היא 1999), יותר מעשרים ששנים לאחר האימה של מכה-גודזילה. זאת בניגוד לשאר סרטי שווה, אשר עלילת כל אחד מהם מתייחסת לאותה השנה שבה הוא יצא.

סדרת סרטי הייסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטי הייסי היא סדרת הסרטים השנייה של גודזילה. סדרה זו מהווה "אתחול" לסדרה, שכן היא מתעלמת מכול האירועים הקודמים של סרטי שווה פרט למקורי ומייצרת ציר זמן חדש שבו אף גודזילה לא הופיע שוב ממותו של הפרט מ-1954 עד ל-1984, שבשנה זו הופיעה הגודזילה שני של אותו יקום. בסדרת היסיי גם מוסבר שגודזילה הוא מוטציה של מין (בדיוני) של דינוזאור הנקרא "גודזילזאור".

בהייסי, אישיותו של גודזילה השתנתה ליותר חייתית והרסנית וברוב הסרטים הוא מופיע כנבל או אנטי-גיבור אך עדיין בסופו של דבר "עוזר" להביס פולשים חיצוניים או מוטנטים.

השם של הסדרה הזאת, בדומה לקודמה, הגיעה משמה של תקופת השלטון של הקיסר היפני אקיהיטו, שהחלה משנת 1989 עד ימינו. סדרת הסרטים עצמה החלה קודם לכן בשנת 1984, ונמשכה עד 1995.

רשימת סרטי הייסי:

 • שובו של גודזילה (1984)
 • גודזילה נגד ביולנטה (1989)
 • גודזילה נגד קינג גידורה (1991)
 • גודזילה נגד מות'רה (1992)
 • גודזילה נגד מכה-גודזילה (1993)
 • גודזילה נגד ספייס-גודזילה (1994)
 • גודזילה נגד דסטורויה (1995)

סדרת סרטי מילניום[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטים זו היא השלישית של גודזילה. בניגוד להייסי ושווה, שבהן יש עקביות רציפה ואחידה ושכן כול סרט מתחיל בסוף של קודמו, כול סרט מילניום קיים ביקום משל עצמו ואינו קשור לאף סרט אחר פרט למקורי. שני סרטי הקיריו (הגרסה של מילניום למכה-גודזילה) גודזילה נגד מכה-גודזילה וגודזילה: טוקיו S.O.S הם יוצאי דופן מכיוון שהם שני סרטי מילניום היחידים שקיימים באותו יקום (טוקיו S.O.S הוא המשך ל נגד מכה-גודזילה). מעבר לכך, שני הסרטים האלה גם אושרו להיות עיקביים למספר סרטי טוהו קלאסיים כמו "מות'רה", "רודן" ומספר אחרים.

באופן טכני הסדרה הזו נחשבת לחלק מהייסי, מכיוון שהקיסר אקיהיטו עדיין בחיים, אבל מכיוון שהייתה הפסקה רשמית בין שאר סרטי הייסי לסדרה זו, היא נחשבת כנפרדת ממנה.

גודזילה: המלחמות הסופיות הוא סרט גודזילה האחרון שהופק בידי טוהו ומהווה חגיגת חמישים שנה לסדרה, שכן הסרט אסף כמות גדולה של מפלצות של שווה ודחס אותן לסרט אחד.

לאחר סרט זה טוהו הניחו את הסדרה להפסקה של עשר שנים ונתנו לחברת "Legendary Pictures" את הזכויות לסדרה כדי לחדש את העניין בה.

רשימת סרטי מילניום:

 • גודזילה: 2000 מילניום (1999)
 • גודזילה נגד מגאגוירוס (2000)
 • גודזילה, מות'רה וקינג גידורה: מפלצות-ענק בהתקפה חזקה (2001)
 • גודזילה נגד מכה-גודזילה (2002)
 • גודזילה: טוקיו אס.או.אס (2003)
 • גודזילה: המלחמות הסופיות (2004)

סדרת סרטי "Legendary Pictures".[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר שנים לאחר סרט המלחמות הסופיות, חברת Legendary Pictures קיבלה את הזכויות עבור דמותו של גודזילה, ובשנת 2014 היא הוציאה את סרט הגודזילה הראשון שלה. סרט זה מהווה אתחול עבור הסרט המקורי וכפרק ההתחלה ביקום הקולנועי המשותף של גודזילה וקינג קונג, שיקרא "מונסטרוורס".

רשימת סרטי Legendary Pictures:

Godzilla: Resurgence[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015, טוהו הוציאו אתחול יפני חדש בשם Godzilla: Resurgence (במקור Shin Godzilla, תרגום חופשי: "גודזילה החדש") . בסרט זה גודזילה מופיע כיצור מזן לא ברור שנלכד על ידי פסולת גרעינית בשנות החמישים, ובסופו של דבר למד לספוג את הקרינה הזאת ולקבל יכולת של מוטציה עצמית שאפשרה לו להתפתח קדימה אבולוציונית ליצור ענקי דמוי צלופח אשר מסוגל לנוע על היבשה באמצעות רגליים. במשך הסרט, גודזילה מתפתח קדימה אבולוציונית ובסופו של דבר מותקף על ידי כוחות צבא יפניים ואמריקאים שבסופו של דבר מרגיזים אותו ומניעים אותו להתקיף את טוקיו מספר פעמים. בסוף הסרט, הצבא היפני והאמריקאי מצליחים להביס את גודזילה בכך שקרקעו אותו באמצעות בניינים מתפוצצים ואף החדירו לו חומר שהקריש את כול הדם בגופו, מה ששיתק אותו.

בסוף הסרט נראים מספר יצורים אנושיים דמויי גודזילה שבקעו מקצה זנבו, מצביעים על הישארותו של גודזילה בחיים.

סרטים אמריקאיים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודזילה (1998)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1998, החברה האמריקאית TriStar Pictures הוציאה סרט בשם "GODZILLA" המהווה אתחול לסרט המקורי.

סרט זה קיבל ביקורות שליליות מאוד בטענה שהוא בעל עלילה חסרת טעם ויותר מדי מחקה את פארק היורה.

לכן, כדי למנוע בלבול, טוהו שינו את שמו של היצור שנטען להיות גודזילה בסרט ל"זילה" וכעת הוא נחשב דמות נפרדת. וכדי ללגלג עוד על האתחול, טוהו הוסיפו את זילה לסרט גודזילה: המלחמות הסופיות ואף התחולל קרב בינו לבין גודזילה שבו גודזילה מנצח לאחר 11 שניות.

עם זאת, מספר שנים מאוחר יותר, TriStar Pictures יצרה סדרת אנימציה מצוירת המהווה המשך לאותו הסרט.