גודזילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גודזילה נלחם עם האנקילוזאור אנגירוס .

גודזילה (שיבוש של גוג'ירה, לפי המקור היפני: ゴジラ ) הוא מפלצת בדיונית מסוג זוחל פרהיסטורי. גודזילה התפרסם בעולם בזכות סרטי מפלצות יפניים מתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20. גודזילה הוא אחד הראשונים ממשפחת מפלצות הענק המופיעות בסרטים אלו (קינג קונג הופיע לפניו).

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגודזילה צורת דינוזאור דמוי-תרופוד בעל גוף זקוף וזנב מוטל על הקרקע (בדומה לאיורים מוקדמים ושגויים של טירנוזאור), ידיים חסונות, לוחיות גב (בדומה לסטגוזאורוס) וראש מפחיד בעל שיניים חדות.

למרות שגודזילה שינה את מראו החיצוני כמעט בכל סרט שבו הוא הופיע, המאפיינים הבסיסיים האלה נשארו ולעתים נוספו חדשים.

מקור ומין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של גודזילה מוצג בכמה סדרות סרטים בשינויים קלים.

בסדרת סרטי שׁוֹוָּה גודזילה היה זוחל פרהיסטורי דמוי דינוזאור אשר נחשף לקרינה אטומית והגיע לגודל של 50 מטרים. סיפור זה מופיע גם בסדרת סרטי מילניום.

בסדרת היסיי מתואר כי גודזילה היה למעשה מין בדיוני של דינוזאור בשם "גודזילוזאור" אשר הושפע מקרינת צוללת גרעינית והגיע לגודל של 100 מטרים.

בסרט מ-2014 גודזילה הוא מין של זוחלים פרהיסטוריים ימיים שהיו קיימים בתקופה שבה היה לכדור הארץ פי עשרה יותר קרינה ראדיואקטיבית מאשר כיום ואף הצליחו לשרוד מספר הכחדות.

בעלי ברית ואויבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הופעותיו בסרטים השונים גודזילה פגש מפלצות רבות ורכש מגוון של בעלי ברית ואויבים. בתחילת דרכו גודזילה נלחם במספר מפלצות כמו גורילת הענק קינג קונג, הדינוזאור אנגירוס, ומפלצת דמוית עש בשם מות'רה. אך מהסרט גידורה, המפלצת התלת-ראשית, גודזילה לראשונה הוצג עם בעלי ברית. שתי המפלצות הראשונות שהגיעו לצידו הן רודן הפטרוזאור ומות'רה. בנוסף, בסרט זה גודזילה הוצג לראשונה נגד אויבו המושבע, קינג גידורה - דרקון חייזרי תלת ראשי אשר משומש כנשק לחייזרים הרוצים להשתלט על העולם. לאחר סרט זה, גודזילה החל לרכוש מספר בעלי ברית ואויבים אחרים, כמו בנו המאומץ, מינילה.

בעל בריתו הנאמן ביותר של גודזילה הוא אנגירוס, שלראשונה שיתף עמו פעולה בגודזילה נגד גייגן (כי השמדת כל המפלצות הגיעה רק בזמן מאוחר יותר. לכן, לפי ציר הזמן של שווה, הם נפגשו בשנית בסרט הנ"ל.). למרות שאנגירוס פגש את גודזילה לראשונה כאויבו, הוא הראה נאמנות גדולה לגודזילה ואף סיכן את חייו במטרה להצילו.

אויב גדול נוסף של גודזילה הוא מכה-גודזילה, שהוא העתק מכני של גודזילה. בסרטי שווה נוצר מכה-גודזילה בידי חייזרים מכוכב "החור השחור השלישי" (בסרטי היסיי ומילניום הוא היה נשק שנוצר בידי בני אדם. בכל סדרה מראהו השתנה באופן דראסטי), ונשלח לחסל את גודזילה, אך נכשל. למרות זאת, מכה-גודזילה עדיין מראה כוח רב ולעתים מצליח להביס או אפילו כמעט להרוג את גודזילה (מה שקרה בהיסיי).

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודזילה ידוע בהיותו בעל כוח פיזי וסיבולת רבה מאוד, שכן הוא מסוגל להשליך מפלצות בגודלו רק בעזרת זרעותיו ופיו, וגם לספוג עשרות פגיעות מטילים ופצצות ללא כל סימן לפגיעה.

בנוסף, גודזילה ידוע ביכולת נשיפה קטלנית. בניגוד לדעה הרווחת, גודזילה אינו יורק אש, אלא פולט קרן אטומית הדומה ללייזר.

בנוסף, גודזילה מסוגל לפרוק אנרגיה אל אלו שבאים במגע פיזי איתו, ואף מסוגל לאגור חשמל או קרינה כדי ליצור שדה מגנטי חזק מספיק כדי לתלוש עמודי חשמל ממקומם.

מדרש שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוג׳ירהיפנית ゴジラ) הוא הלחם בסיסים בין המילים היפניות גורירה ( ゴリラ), כלומר גורילה, וקוג׳ירה ( クジラ ), שמשמעותה לוויתן. שם זה ניתן מכיוון שבנקודה מסוימת בתהליך התכנון של גודזילה הוא תואר כ״שילוב של גורילה ולוויתן״[1]. תיאור זה מתייחס לגודלו, כוחו, גופו הגס, עמידה על שתי רגליים וכן מקורו הימי של גודזילה.

קיימת שמועה מקובלת המספרת על השימוש המקורי בשם גוג'ירה, לפני שזה ניתן למפלצת:

״גוג׳ירה״ היה למעשה כינויו של עוזר במה שמן במיוחד באולפני טוהו, בהם הופקו סרטי גודזילה לראשונה[2]. הסיפור מעולם לא אומת, ובשישים השנים מאז יציאתו לאור של הסרט הראשון אף אדם לא טען להיות אותו עוזר במה וכן אף תמונה לא נמצאה של אותו עוזר במה. קימי הונדה (אשתו של אישרו הונדה) תמיד חשדה שאותו עוזר במה מעולם לא היה קיים, וכן אפילו אמרו בראיון שנתנה ב-1998 ש-״החבר׳ה שעבדו מאחורים הקלעים באולמי טוהו אהבו להתבדח עם סיפורים מוגזמים״.[1]

אפקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גודזילה בסרטים יוצגה באופן מסורתי על ידי שחקן אשר לבש חליפת ספוג כבדה, והבניינים שתחת איומו היו מיניאטורות. אומן האפקטים המיוחדים, אייג'י צובוראיה, רצה במקור שגודזילה יגולם על ידי סטופ מושן. מפאת אילוצים של לוחות זמנים ומחסור באנימטורים מנוסים ביפן באותה עת הפכו את השימוש לשחקן בחליפת ספוג ליותר פרקטית. החליפה הראשונה שבה נעשה שימוש הייתה מורכבת מחוטים דקים וחזרן העטופים בתיל לתמיכה. כל המבנה הזה כוסה בספוג פוליארתני, וזה כוסה לבסוף בלטקס. חליפה זאת הוחזקה במקור על ידי ווים, אך חליפות דומות מאוחרות יותר כללו רוכסנים. משקל החליפה המקורית היה 100 קילוגרם[3] ושמה היה "שודאיגוג'י" (הלחם המילים "שודאי" שמשמעה "דור ראשון" וגוג'י שזה קיצור של גוג'ירה, שמו היפני של גודילה).

הופעותיו בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטי שווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הסרטים הראשונה שלו, גודזילה לראשונה גולם בתור כוח הרסני של הטבע אשר משמיד כל דבר העומד בדרכו. בין אם מדובר בבניינים או במפלצות אחרות כמו אנגירוס, מות'רה וקינג קונג.

באישיות זו החזיק בארבעת סרטיו הראשונים: גודזילה (1954), גודזילה מכה שנית, קינג קונג נגד גודזילה ומות'רה נגד גודזילה. אך בסרט החמישי בסדרת שווה, גידורה, המפלצת התלת-ראשית, גודזילה סוף סוף קיבל את אישיותו המפורסמת: מושיע של כדור הארץ המגן עליו מפני פולשים חיצוניים כגון חייזרים השולטים במפלצות כמו גאייגן או קינג גידורה.

סדרה זו קיבלה את שמה מתקופת השלטון של הקיסר הירוהיטו, והיא התחילה ב-1926 (לפני גודזילה יצאו שני סרטי קינג קונג שנחשבים בה) ונמשכה עד 1984.

רשימת סרטי שווה:

גודזילה (סרט, 1954)

גודזילה מכה שנית (1955)

קינג קונג נגד גודזילה (1962)

מוטרה נגד גודזילה (1964)

גידורה, המפלצת התלת ראשית (1964)

הפלישה של האסטרו-מונסטר (1965)

אבירה, אימת המעמקים (1966)

בנו של גודזילה (1967)

השמדת כל המפלצות (1968)

מתקפת כל המפלצות (1969)

גודזילה נגד הידורה (1971)

גודזילה נגד גייגן (1972)

גודזילה נגד מגלון (1973)

גודזילה נגד מכה-גודזילה (1974)

האימה של מכה-גודזילה (1975).

הערות:

  • יש לציין שבסרטו המקורי גודזילה נהרג, לכן מהסרט השני מדובר ביצור אחר מאותו המין, או "גודזילה שני".
  • יש לציין שבאופן טכני הסרט שובו של גודזילה נחשב סרט של שווה, מכיוון שהקיסר הירוהיטו עדיין היה בחיים.
  • יש לציין שאירועי "השמדת כל המפלצות" קרו בשנת 1999, 24 שנים לאחר האימה של מכה-גודזילה. זאת בניגוד לשאר סרטי שווה, אשר עלילת כל אחד מהם מתייחסת לאותה השנה שבה הוא יצא.

סדרת סרטי הייסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטי הייסי היא סדרת הסרטים השנייה של גודזילה. סדרה זו איננה עיקבית לאף סרט של שווה פרט לסרט המקורי, ולפי ציר הזמן שלה גודזילה מעולם לא הופיע שוב מאז עד 1984.

בהייסי, אישיותו של גודזילה השתנתה ליותר חייתית והרסנית אך עדיין בעלת אינסטינקט להגן על כדור הארץ מפני מפלצות אחרות או מחייזרים.

השם של הסדרה הזאת, בדומה לקודמה, הגיעה משמה של תקופת השלטון של הקיסר היפני אקיהיטו, שהחלה משנת 1989 עד ימנו. סדרת הסרטים עצמה החלה קודם לכן בשנת 1984, ונמשכה עד 1995.

רשימת סרטי הייסי:

שובו של גודזילה (1984)

גודזילה נגד ביולנטה (1989)

גודזילה נגד קינג גידורה (1991)

גודזילה נגד מות'רה (1992)

גודזילה נגד מכה-גודזילה (1993)

גודזילה נגד ספייס-גודזילה (1994)

גודזילה נגד דסטורויה (1995)

סדרת סרטי מילניום[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטים זו היא השלישית של גודזילה. בניגוד להייסי ושווה, שבהן יש עיקביות רציפה ואחידה ושכן כול סרט מתחיל בסוף של קודמו, כול סרט מילניום קיים ביקום משל עצמו ואינו קשור לאף סרט אחר פרט למקורי. שני סרטי הקיריו (הגרסה של מילניום למכה-גודזילה) גודזילה נגד מכה-גודזילה וגודזילה: טוקיו S.O.S הם יוצאי דופן מכיוון שהם שני סרטי מילניום היחידים שקיימים באותו יקום (טוקיו S.O.S הוא המשך ל נגד מכה-גודזילה). מעבר לכך, שני הסרטים האלה גם אושרו להיות עיקביים למספר סרטי טוהו קלאסיים כמו "מות'רה", "רודן" ומספר אחרים.

באופן טכני הסדרה הזו נחשבת לחלק מהייסי, מכיוון שהקיסר אקיהיטו עדיין בחיים, אבל מכיוון שהייתה הפסקה רשמית בין שאר סרטי הייסי לסדרה זו, היא נחשבת כנפרדת ממנה.

גודזילה: המלחמות הסופיות הוא סרט גודזילה האחרון שהופק בידי טוהו ומהווה חגיגת חמישים שנה לסדרה, שכן הסרט אסף כמות גדולה של מפלצות של שווה ודחס אותן לסרט אחד.

לאחר סרט זה טוהו הניחו את הסדרה להפסקה של עשר שנים ונתנו לחברת "Legendary Pictures" את הזכויות לסדרה כדי לחדש את העניין בה.

רשימת סרטי מילניום:

גודזילה: 2000 מילניום (1999)

גודזילה נגד מגאגוירוס (2000)

גודזילה, מות'רה וקינג גידורה: מפלצות ענקיות בהתקפה חזקה (2001)

גודזילה נגד מכה-גודזילה (2002)

גודזילה: טוקיו S.O.S (2003)

גודזילה: המלחמות הסופיות (2004)

סרטים אמריקאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודזילה (1998)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1998, החברה האמריקאית TriStar Pictures הוציאה סרט בשם "GODZILLA" המהווה אתחול לסרט המקורי.

סרט זה קיבל ביקורות שליליות מאוד בטענה שהוא בעל עלילה חסרת טעם ויותר מדי מחקה את פארק היורה.

לכן, כדי למנוע בלבול, טוהו שינו את שמו של היצור שנטען להיות גודזילה בסרט ל"זילה" וכעת הוא נחשב דמות נפרדת. וכדי ללגלג עוד על האתחול, טוהו הוסיפו את זילה לסרט גודזילה: המלחמות הסופיות ואף התחולל קרב בינו לבין גודזילה שבו גודזילה מנצח לאחר 11 שניות.

גודזילה (2014)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2014, חברת Legendary Pictures הוציאה אתחול משלה לגודזילה, שבו גודזילה הוא זוחל פרהיסטורי עתיק יומין ששרד עשרות הכחדות ועידנים עד לימנו ותפקידו הוא ליישב את מאזן הטבע מהמוטו (יצורים דמויי חרק מתקופתו של גודזילה) שכן הוא טורף-האלפא.

אתחול זה, בניגוד לקודמו, זכה להכנסות מרהיבות ולביקורות חיוביות מאוד. ולפיכך החברה אישרה את צאתם של המשכים.

גודזילה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשך לסרט משנת 2014. לא ידוע רבות על העלילה אבל המפלצות רודן, מות'רה וקינג גידורה אושרו להופיע. עתיד לצאת ב-2018.

אתחול יפני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הצלחתו של הסרט מ-2014, טוהו אישרו על צאתו של אתחול חדש העתיד לצאת בשנת 2016.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גודזילה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 Ryfle, Steve, apan’s Favorite Mon-Star: The Unauthorized Biography of the Big G, Toronto: ECW Press, 1998
  2. ^ "Gojira Media". Godzila Gojimm. Toho Co., Ltd. Retrieved November 19, 2010.
  3. ^ Ed Godziszewski, Making of the Godzilla Suit!, ‏24/12/2010