גודזילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גודזילה נלחם עם האנקילוזאור אנגירוס .

גודזילה או (גודג'ירה בשמה היפני - ) הוא מפלצת ימית יפנית מסוג זוחל פרהיסטורי. גודזילה התפרסם בעולם בזכות סרטים יפניים מתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20. גודזילה הוא אחד הראשונים ממשפחת מפלצות הענק המופיעות בסרטים (קינג קונג הופיע לפניו).

מראה חיצוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודזילה הוא דינוזאור דמוי-תרופוד בעל גוף זקוף וזנב מוטל על הקרקע (בדומה לאיורים מוקדמים ושגויים של טירנוזאור), ידיים קדמיות חסונות, לוחיות גב (בדומה לסטגוזאורוס) וראש מפחיד בעל שיניים חדות.

למרות שגודזילה שינה את מראו החיצוני בכמעט בכול סרט שהוא הופיע, המאפיינים הבסיסיים האלה נשארו ולעיתים נוספו חדשים.

מקור ומין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת סרטי שווה גודזילה היה זוחל פרהיסטורי דמוי דינוזאור אשר נחשף לקרינה אטומית והגיע לגודל של חמישים מטרים.

בהיסיי מתואר כי גודזילה היה למעשה מין בדיוני של דינוזאור בשם גודזילוזאור אשר נפגע מצוללת גרעינית והגיע לגודל של 100 מטרים.

במילניום לגודזילה יש מקור זהה לזה של שוהה.

בסרט מ2014 גודזילה הוא מין של זוחלים פרהיסטורים ימיים שהיו קיימים בתקופה שבה היה לכדור הארץ פי עשר יותר קרינה ראדיואקטיבית מאשר כיום ואף הצליחו לשרוד מספר הכחדות.

בעלי ברית ואויבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הופעותיו בסרטים גודזילה רכש מגוון של בעלי ברית ואויבים. בתחילת דרכו גודזילה נלחם במספר מפלצות כמו קינג קונג, אנגירוס ומוטרה. אך מהסרט גידורה, המפלצת התלת-ראשית, גודזילה לראשונה הוצג עם בעלי ברית. שתי המפלצות הראשונות שהגיעו לצידו הן רודן (פטרוזאור ענקי) ומוטרה (עש ענקי ממין נקבה), ובנוסף בסרט זה גודזילה הוצג לראשונה נגד אויבו המושבע, קינג גידורה- דרקון חייזרי תלת ראשי אשר משומש כנשק לחייזרים הרוצים להשתלט על העולם. לאחר סרט זה, גודזילה החל לרכוש לעצמו מספר בעלי ברית ואויבים אחרים, כמו בנו המאומץ מינילה.

אך בעל בריתו הנאמן ביותר הוא לא אחר מאשר אנגירוס, שלראשונה עבדו יחד בגודזילה נגד גייגן (כי השמדת כול המפלצות קרה כרונולוגית אחרי זה, לכן לפי ציר הזמן של שווה הם נפגשו בשנית בסרט הנ"ל) ולמרות שאנגירוס פגש את גודזילה לראשונה כאויבו, הוא הראה נאמנות מאוד גדולה לגודזילה ואף סיכן את חייו במטרה להצילו.

אויב גדול נוסף של גודזילה הוא מכה-גודזילה, שהוא העתק מכני שבשווה נוצר בידיי חייזרי כוכב החור השחור השלישי (בהיסיי ומילניום הוא היה נשק שנוצר בידי בני אדם וגם בכול סדרה מראהו משתנה) שנשלח להביס את גודזילה אך נכשל. למרות זאת, מכה-גודזילה עדיין מראה כוח רב ולעיתים מצליח להביס או אפילו כמעט להרוג את גודזילה (מה שקרה בהייסי).

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודזילה ידוע בהיותו בעל כוח פיזי וסיבולת רבה מאוד, שכן הוא מסוגל להשליך מפלצות בגודלו רק בעזרת זרעותיו ופיו, וגם לספוג עשרות פגיעות מטילים ופצצות ללא כול סימן פגיעה.

אך מעבר לכך, גודזילה גם ידוע ביכולתו המפורסמת של נשיפה, אך בניגוד לדעה הרווחת, גודזילה אינו יורק אש אלא קרן אטומית שהיא פשוט חומר אטומי מרוכז אשר ניתן לירות אותו, בדומה ללייזר.

בנוסף לנשיפתו האדירה, גודזילה מסוגל גם לשחרר פריקה של אנרגיה אל אלו שבמגע פיזי איתו, ואף מסוגל לאגור חשמל או קרינה כדי ליצור שדה מגנטי חזק מספיק כדי לתלוש עמודי חשמל ממקומם.

מדרש שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודג׳ירה (ביפנית ゴジラ) הוא הלחם בסיסים בין המילים היפניות גורירה ( ゴリラ) שמשמעותה גורילה והמילה קוג׳ירה ( クジラ ) שמשמעותה לוויתן. הלחם בסיסים זה הוא ראוי ומתאים היות שבנקודה מסוימת בתהליך התכנון של גודזילה תיארו אותו כ-״שילוב של גורילה ולוויתן״.[1] אמירה זאת היא הגיונית ביחס לגודלו, כוחו ומקורו הימי של גודזילה. שמועה אחת מקובלת היא ש״גודג׳ירה״ היה למעשה כינוי של עוזר במה שמן במיוחד באולפי טוהו, בהם הופקו סרטי גודזילה.[2] הסיפור מעולם לא אומת, ובשישים השנים מאז יציאתו לאור של הסרט הראשון אף אדם לא טען להיות אותו עוזר במה וכן אף תמונה לא נמצאה של אותו עוזר במה. קימי הונדה (אישתו של אישרו הונדה) תמיד חשדה שאותו עוזר במה מעולם לא היה קיים, וכן אפילו אמרו בראיון שנתנה ב-1998 ש-״החבר׳ה שעבדו מאחורים הקלעים באולמי טוהו אהבו להתבדח עם סיפורים מוגזמים״.[1]

אפקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופעתו של גודזילה הייתה מיוצגת מסורתית בסרטים על ידי שחקן אשר לבש חליפת לטקס. על אף זאת, דמותו של גודזילה גולמה גם בידי רובוטים, צולמה בטכניקה של סטופ מושן וכן נוצרה על ידי המחשב. אומן האפקטים המיוחדים, אייג'י צובוראיה, רצה במקור שגודזילה יגולם על ידי סטופ מושן. מפאת אילוצים של לוחות זמנים ומחסור באנימטורים מנוסים ביפן באותה עת הפכו את השימוש לשחקן בחליפת לטקס ליותר פרקטית. החליפה הראשונה שבה עשו שימוש הייתה מורכבת מחלל לגוף אנושי העשוי מחוטים דקים ובמבוק עטופים בתיל לתמיכה, כל המבנה הזה כוסה בבד וריפוד וכל זה כוסה לבסוף בלטקס. חליפה זאת הוחזקה במקור על ידי ווים אך חליפות דומות בעתיד כללו רוכסנים. משקל החליפה המקורית היה 100 קילוגרם.[3]

הופעותיו בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטי שווה:[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הסרטים הראשונה שלו, גודזילה לראשונה גולם בתור כוח הרסני של הטבע אשר משמיד כול דבר העומד בדרכו. בין אם מדובר בבניינים או במפלצות אחרות כמו אנגירוס, מוטרה וקינג קונג.

באישיות זו החזיק בארבעה סרטיו הראשונים: גודזילה (1954), גודזילה מכה שנית, קינג קונג נגד גודזילה ומוטרה נגד גודזילה. אך בסרט החמישי בסדרת שווה, גידורה, המפלצת התלת-ראשית, גודזילה סוף סוף קיבל את אישיותו המפורסמת: מושיע של כדור הארץ המגן עליו מפני פולשים חיצוניים כגון חייזרים עם מפלצות כמו רודן או אנגירוס לצידו.

סדרה זו קיבלה את שמה מתקופת השלטון של הקיסר הירוהיטו, והיא התחילה מ1926 (לפני גודזילה יצאו שני סרטי קינג קונג שנחשבים בה) עד 1984, למרות ש

רשימת סרטי שווה:

גודזילה (סרט, 1954)

גודזילה מכה שנית (1955)

קינג קונג נגד גודזילה (1962)

מוטרה נגד גודזילה (1964)

גידורה, המפלצת התלת ראשית (1964)

הפלישה של האסטרו-מונסטר (1965)

אבירה, אימת המעמקים (1966)

בנו של גודזילה (1967)

השמדת כול המפלצות (1968)

מתקפת כול המפלצות (1969)

גודזילה נגד הידורה (1971)

גודזילה נגד גייגן (1972)

גודזילה נגד מגלון (1973)

גודזילה נגד מכה-גודזילה (1974)

האימה של מכה-גודזילה (1975).

הערות:

  • יש לציין שבסרטו המקורי גודזילה נהרג, לכן מהסרט השני מדובר ביצור אחר מאותו המין, או "גודזילה שני".
  • יש לציין שבאופן טכני הסרט שובו של גודזילה נחשב סרט שווה, מכיוון שהקיסר הירוהיטו עדיין היה בחיים.
  • יש לציין שאירועי "השמדת כול המפלצות" קרו בשנת 1999, 24 שנים לאחר האימה של מכה-גודזילה. בניגוד לכול שאר סרטי שוהה, שאירועי כול סרט קרו בשנה שבה הוא נוצר עפ"י ציר הזמן.

סדרת סרטי הייסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטי הייסי היא סדרת הסרטים השנייה של גודזילה. סדרה זו איננה עיקבית לאף סרט שווה פרט לסרט המקורי, ולפי ציר הזמן שלה גודזילה מעולם לא הופיע שוב מאז עד 1984.

בהיסיי, אישיותו של גודזילה השתנתה ליותר חייתית והרסנית אך עדיין בעלת אינסטינקט להגן על כדור הארץ מפני מפלצות אחרות או מחייזרים.

השם של הסדרה הזאת, בדומה לקודמה, הגיעה משמה של תקופת השלטון של הקיסר היפני אקיהיטו, שהחלה משנת 1989 עד ימנו. אך סדרת הסרטים עצמה החלה משנת 1984 עד 1995.

רשימת סרטי היסיי:

שובו של גודזילה (1984)

גודזילה נגד ביולנטה (1989)

גודזילה נגד קינג גידורה (1991)

גודזילה נגד מוטרה (1992)

גודזילה נגד מכה-גודזילה (1993)

גודזילה נגד ספייס-גודזילה (1994)

גודזילה נגד דסטורויה (1995)

סדרת סרטי מילניום[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת סרטים זו היא השלישית של גודזילה. בניגוד להיסיי ושווה, שבהן יש עיקביות רציפה ואחידה ושכן כול סרט מתחיל בסוף של קודמו, כול סרט מילניום קיים ביקום משל עצמו ואינו קשור לאף סרט אחר פרט למקורי. שני סרטי הקיריו (הגרסה של מילניום למכה-גודזילה) גודזילה נגד מכה-גודזילה וגודזילה:טוקיו S.O.S הם יוצאי דופן מכיוון שהם שני סרטי מילניום היחידים שקיימים באותו יקום (טוקיו S.O.S הוא המשך ל נגד מכה-גודזילה). מעבר לכך, שני הסרטים האלה גם אושרו להיות עיקביים למספר סרטי טוהו קלאסיים כמו "מוטרה", "רודן" ומספר אחרים.

באופן טכני הסדרה הזו נחשבת לחלק מהייסי, מכיוון שהקיסר אקיהיטו עדיין בחיים, אבל מכייון שהייתה הפסקה רשמית בין שאר סרטי הייסי לסדרה זו, היא נחשבת כנפרדת ממנה.

גודזילה:המלחמות הסופיות הוא הסרט גודזילה האחרון שהופק בידי טוהו ומהווה חגיגת חמישים שנה לסדרה, שכן הסרט אסף כמות גדולה של מפלצות של שווהודחס אותן לסרט אחד.

לאחר סרט זה טוהו שמו את הסדרה בהפסקה של עשר שנים ונתנו לחברת "Legendary Pictures" את הזכויות לסדרה כי רצו לחדש את העניין בה.

רשימת סרטי מילניום:

גודזילה:2000 מילניום (1999)

גודזילה נגד מגאגוירוס (2000)

גודזילה, מוטרה וקינג גידורה: מפלצות ענקיות בהתקפה חזקה (2001)

גודזילה נגד מכה-גודזילה (2002)

גודזילה: טוקיו אס.או.אס (2003)

גודזילה: המלחמות הסופיות (2004)

סרטים אמריקאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודזילה (1998)

בשנת 1998, החברה האמריקאית TriStar Pictures הוציאה סרט בשם "GODZILLA" המהווה אתחול לסרט המקורי.

סרט זה קיבל ביקורות שליליות מאוד בטענה שהוא בעל עלילה חסרת טעם ויותר מדי מחקה את פארק היורה.

לכן, כדי למנוע בלבול, טוהו שינו את שמו של היצור שנטען להיות גודזילה בסרט ל"זילה" וכעת הוא נחשב דמות נפרדת. וכדי ללגלג עוד על האתחול, טוהו הוסיפו את זילה לסרט גודזילה: המלחמות הסופיות ואף התחולל קרב בינו לבין גודזילה שבו גודזילה מנצח לאחר 11 שניות.

גודזילה (2014)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2014, חברת Legendary Pictures הוציאה אתחול משלה לגודזילה, שבו גודזילה הוא זוחל פרהיסטורי עתיק יומין ששרד עשרות הכחדות ועידנים עד לימנו ותפקידו הוא ליישב את מאזן הטבע מהמוטו (יצורים דמוי חרק מתקופתו של גודזילה) שכן הוא טורף-האלפא.

אתחול זה, בניגוד לקודמו, זכה להכנסות מרהיבות ולביקורות חיוביות מאוד. ולפיכך החברה אישרה את צאתם של המשכים.

גודזילה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשך לסרט משנת 2014. לא ידוע רבות על העלילה אבל המפלצות רודן, מוטרה וקינג גידורה אושרו להופיע.עתיד לצאת ב2018.

אתחול יפני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הצלחתו של הסרט מ2014, טוהו אישרו על צאתו של אתחול חדש העתיד לצאת בשנת 2016.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גודזילה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 Ryfle, Steve, apan’s Favorite Mon-Star: The Unauthorized Biography of the Big G, Toronto: ECW Press, 1998
  2. ^ "Gojira Media". Godzila Gojimm. Toho Co., Ltd. Retrieved November 19, 2010.
  3. ^ Ed Godziszewski, Making of the Godzilla Suit!, ‏24/12/2010