לדלג לתוכן

גיבור ברית המועצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גיבור ברית המועצות
Герой Советского Союза
פרטים
מדינה ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
סוג עיטור צבאי ואזרחי
למען גבורה בשדה הקרב או בפעילות למען המולדת
נוסד 1934
בוטל/פורק 1991
הוחלף ב גיבור הפדרציה הרוסית
הענקות
הוענק לראשונה 1936
הוענק לאחרונה 1991
סה"כ הוענקו 12,583
הוענקו לאחר המוות 2,173
היררכיה
עיטור מקביל גיבור העמל הסוציאליסטי

גיבור ברית המועצותרוסית: Герой Советского Союза) הוא תואר כבוד שהיה העיטור הגבוה בברית המועצות. הוא הוענק לראשונה בשנת 1934 לטייסים שהשתתפו במבצע הצלה של האונייה צ'ליוסקין.

תחילה כלל התואר קבלת דיפלומה מהוועד הפועל המרכזי של ברית המועצות בלבד. הטייסים שקיבלו את ההענקה הראשונה קיבלו גם את עיטור לנין. ב-29 ביולי 1936 הוחלט שהענקת עיטור לנין בנוסף לדיפלומה תהיה נוהג קבוע. ב-1 באוגוסט 1939 הוחלט להעניק למקבלי התואר גם את מדליית "כוכב הזהב". באותו צו סוכם על אפשרות להענקת התואר מספר פעמים. למקבלי התואר בפעם השנייה הוחלט להציב פסל במקום לידתם. למקבלי תואר בפעם השלישית הוחלט על הקמת פסל ליד "ארמון הסובייטים" במוסקבה (ארמון זה לא הוקם מעולם ולכן הפסל הוקם בשטח הקרמלין).

המדליה הוענקה לחיילים ואזרחים כאחד והיא הייתה אות ההצטיינות הגבוה ביותר בברית המועצות. המקבילה האזרחית היא "גיבור העמל הסוציאליסטי". מקבל התואר "גיבור ברית המועצות" היה זכאי למדליית כוכב הזהב, תעודה מהפריסידיום של הסובייט העליון ועיטור לנין. הייתה אפשרות לקבל את המדליה יותר מפעם אחת. אם האדם היה זכאי לתואר בפעם השנייה, הוא לא היה מקבל שוב את עיטור לנין, אלא רק את המדליה.

תואר גיבור ברית המועצות הוענק 4 פעמים לשני אנשים: מנהיג ברית המועצות ברז'נייב והמצביא מרשל ז'וקוב.

3 פעמים הוענק התואר למרשל סמיון בודיוני ולשני טייסי חיל האוויר הסובייטי איוואן קוז'דוב ואלכסנדר פוקרישקין - אלופי ההפלות של הצבא האדום (ושל בעלות הברית בכלל) במהלך מלחמת העולם השנייה. קוז'דוב הפיל 62 מטוסים גרמניים ופוקרישקין - 59.

בנוסף לכך, ערים, מבצרים ומקומות דומים יכלו לקבל את התואר "גיבור" כמו למשל "מוסקבה, עיר גיבורה". בסך הכל היו 13 הענקות מסוג זה.

על הגבורה במהלך מלחמת החורף התואר הוענק ל-412 אנשים נוספים. בסך הכל, לקראת תחילת 1941 הוענק התואר ל-626 אנשים, מהם 3 נשים ו-5 אשר קיבלו את התואר פעמיים.

במהלך מלחמת העולם השנייה הוענקו 11,657 תארים (91.2%) מסך ההענקות. מסך ההענקות, 14 הוענקו לחיילי צבאות בנות ברית. בסך הכול 44 מקבלי התואר לא היו אזרחי ברית המועצות.

בשנת 1961, לאחר שרמון מרקדר השתחרר מ-20 שנות מעצר בכלא המקסיקני בעקבות רצח לאון טרוצקי, הוענק לו תואר גיבור ברית המועצות. החל משנות ה-70 החלה הענקת התואר למנהיגים פוליטיים וצבאיים של המדינה לכבוד יובל כמתנת יום הולדת מהמדינה.

מתוך 12,583 מקבלי המדליה 2,047 (לפי מקורות אחרים - 1,583) הם יהודים. לרובם הוענק העיטור על גבורתם במהלך מלחמת העולם השנייה, שישה מתוכם אף עלו לישראל.

לאחר התפרקות ברית המועצות, הוחלט על הענקת התואר גיבור רוסיה. ל-4,503 גיבורי ברית המועצות הוענק תואר גיבור רוסיה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גיבור ברית המועצות בוויקישיתוף