לדלג לתוכן

גיבור העמל הסוציאליסטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גיבור העמל הסוציאליסטי
Герой Социалистического Труда
פרטים
מדינה ברית המועצותברית המועצות ברית המועצות
סוג עיטור אזרחי
למען הישג מיוחד לפיתוח המשק או תרבות שתרם למולדת
נוסד 1938
בוטל/פורק 1991
הוחלף ב גיבור העמל של הפדרציה הרוסית
הענקות
הוענק לראשונה 1939
הוענק לאחרונה 1991
סה"כ הוענקו 20,605
היררכיה
עיטור מקביל גיבור ברית המועצות

גיבור העמל הסוציאליסטירוסית: Герой Социалистического Труда) הוא תואר כבוד שהיה העיטור הגבוה בברית המועצות. הוא הוענק לראשונה בשנת 1939 ליוסיף סטלין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתאם לצו של הסובייט העליון מ-27 בדצמבר 1938 העיטור מוענק לאזרחים עבור הישג יוצא דופן בתחום התעשייה, חקלאות, תחבורה, מסחר ומדע, עבור תרומה מיוחדת למדינה הסובייטית ולאזרחים שפעלו למען קידום המשק, המדע והתרבות למען הגדלת עוצמת ברית המועצות. בהתאם לצו זה למקבל התואר היה מוענק עיטור לנין ודיפלומה. בהתאם לצו מ-22 במאי 1940 התווספה מדליית "הפטיש והמגל" שהיא הייתה דומה מאוד למדליית מקבלי תואר גיבור ברית המועצות. כמו כן סוכם על הצבת פסל למקבל התואר במידה וכבר יש לו תואר גיבור ברית המועצות.

ב-3 במרץ 1949 הותר להעניק את התואר בפעם השנייה אך ללא הענקת עיטור לנין נוסף. למקבלי התואר בפעם השנייה היה מוצב פסל במקום לידתו. בשנת 1973 הוחלט על ביטול הגבלה להענקת התואר בפעם הרביעית, אך מעשית לא היו הענקות מסוג זה. בהתאם לצו מ-22 באוגוסט 1988 הופסקו הענקות בפעם השנייה.

עד לשנת 1949 הענקות בוצעו לעובדי תעשיות ביטחוניות, מנהיגי המדינה או עבור הישג יוצא דופן בתעשייה במהלך מלחמת העולם השנייה. בשנת 1949 התואר הוענק לראשונה עבור הישגים בתחום החקלאות ובשנת 1964 התואר הוענק לאמן. בשנת 1949 התואר הוענק לתלמידי בית הספר עבור הישג מיוחד בעבודה חקלאית.

בסך הכול היו 20,605 הענקות, מהם 205 אנשים קיבלו את התואר פעמיים ו-16 אזרחים קיבלו את התואר שלוש פעמים. התואר הוענק ללברנטי בריה, אך נשלל ממנו לאחר הרשעתו.

להלן מקבלי התואר 3 פעמים:

לפי הדגם הסובייטי הונהג תואר זה גם במדינות אחרות שבהן הושכן משטר קומוניסטי:גבור העמל הסוציאליסטי של בולגריה, גבור העמל הסוציאליסטי של רומניה וכו'. בשנת 2013 הונהג ברוסיה גיבור העמל של רוסיה הדומה לדגם הסובייטי במאפייניו ועיצובו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]