גיבור תרבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גיבור תרבות הוא ייצוג תקשורתי של אדם מובחן שהגיע להישג אישי שיצר שינוי בתודעה. גיבורי תרבות הם אנשים אשר יצירתם, מחשבתם, מעשה ידם וכוחם עיצבו ומעצבים את הדרך שבה אנחנו צורכים, יוצרים וחיים תרבות. גיבורי התרבות העכשוויים הם מוצרים תקשורתיים לכל דבר ועניין ובכל תחום. הם תחליף פופוליסטי לאיקונות, מיתוסים, ואלים מודרניים. תרגום הערך מאנגלית גיבור תרבות הוא דמות היסטורית מיתולוגית המגלמת בדמותה את  השאיפה  או האידיאלים של החברה.

גיבור תרבות הוא אדם מפורסם, בעל אישיות מיתית, כובשת ומלהיבה, המצליח לפרוץ מתוך התחום הצר של עיסוקו, אמנותו או תפקידו, ותורם תרומה יוצאת דופן לתרבות הכללית. גיבור תרבות אמיתי הוא זה שאישיותו היא אלמותית, והיא ממשיכה להשפיע ולהלהיב גם לאחר מותו. גיבורי תרבות מתייחסים לתרבות הכלל עולמית, או לתרבות של עם מסוים, או לתת קבוצות בתוך עמים. בקבוצה אליה הוא שייך, מהווה גיבור התרבות מודל לחיקוי. בימינו לתקשורת תפקיד משמעותי בגיבוש דמותו של גיבור תרבות.

מאפיינים של גיבור תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבור תרבות הוא אדם שאישיותו יוצרת הזדהות והוא ניחן בכָּרִיזְמָה, הוא כוכב, הוא אליל. הוא נערץ, הוא מודל, השראה, חיקוי ורצון להדמות לו. הוא איש של ההמונים וההמונים מזדהים אתו.  מצד שני יש גיבורי תרבות שההכרות שלנו איתם היא לרוב  בזכות התגייסותם וגיוס מעמדם האקדמי, האינטלקטואלי, או החברתי  לטובת עניין מוסרי-ציבורי במטרה להשפיע  על דעת הקהל ועל הפוליטיקה של התרבות. גיבורי תרבות הם אייקונים בעלי שפה חזותית מהודקת חזותם הופכת לחזות הכל זמן, מקום שפה ודימוי תרבותי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.