גי דה דאמפייר, רוזן פלנדריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גי דה דאמפייר רוכב על סוס

גי דה דאמפיירצרפתית: Gui de Dampierre; בהולנדית: Gwijde van Dampierre; ‏1226 - 7 במרץ 1305) היה בנם של גיום השני דה דאמפייר ושל מרגריט השנייה, רוזנת פלנדריה.

אחרי שאחיו הבכור נהרג בטורניר אבירים (6 ביוני 1251) גי דה דאמפייר הפך לרוזן פלנדריה בשיתוף עם אמו, ב-1253 הוא ואמו לחמו במלחמות הירושה של רוזנות פלנדריה ושל רוזנות אנו נגד ז'אן הראשון, רוזן אינו, אך נחלו מפלה. גי דה דאמפייר שנלקח בשבי שוחרר ב-1256 אחרי שלואי התשיעי, מלך צרפת שילם בעבורו כופר נפש.

ב-1263 גי דה דאמפייר קנה את מרקיזות נאמור מבלדווין השני מקורטנה, אך הנרי החמישי מלוקסמבורג כבש את המרקיזות, וגי דה דאמפייר ניסה לכבוש אותה מידיו. לבסוף הושגה פשרה שלפיה גי דה דאמפייר נשא לאישה את בתו של הנרי מלוקסמבורג, שוויתר על שליטתו במרקיזות נאמור.

ב-1270 מרגריט השנייה, רוזנת פלנדריה החרימה את רכושם של הסוחרים האנגלים בפלנדריה - מה שגרם למתיחות עם אנגליה שסיפקה צמר לאנשי תעשיית הטקסטיל של פלנדריה. אחרי מותה ב-1279 רוזנות פלנדריה עברה לידי בנה גי דה דאמפייר.

ב-1288 אנשי תעשיית הטקסטיל הפלמים התלוננו על המיסים הגבוהים שהוטלו עליהם - מה שגרם לפיליפ הרביעי, מלך צרפת לחזק את אחיזתו בפלנדריה. ב-1294 גי דה דאמפייר השיא את בתו פיליפין לבנו של אדוארד הראשון, מלך אנגליה (מאוחר יותר אדוארד השני, מלך אנגליה) שהיה בן עשר שנים בלבד. בתגובה, פיליפ הרביעי, מלך צרפת הביא למעצרם של גי דה דאמפייר, של בתו פיליפין ושל שני בניו - מה שהביא לביטולם של נישואים אלה. (פיליפין נשארה בכלא בפריז עד מותה ב-1306).

ב-1296 פיליפ הרביעי הכריז על ערי תעשיית הטקסטיל של פלנדריה כבנות חסותו של הכתר הצרפתי. ב-1297 גי דה דאמפייר ניסה לפרוק מעליו את עולו של פיליפ הרביעי באמצעות ברית עם אדוארד הראשון, מלך אנגליה. בתגובה, פיליפ הרביעי הכריז על סיפוח ערי פלנדריה לצרפת. הצבא המלכותי הצרפתי בפיקודו של רובר השני, רוזן ארטואה הביס את הפלמים בקרב פורנה (20 באוגוסט 1297). ב-1298 אדוארד הראשון, מלך אנגליה חתם על הסכם שלום עם פיליפ הרביעי. ב-1299 הצבא המלכותי הצרפתי פלש לפלנדריה ובינואר 1300 גי דה דאמפייר ובניו נעצרו שוב.

אנשי הערים של פלנדריה, שמאסו בשלטון הדיכוי הצרפתי, הביסו את צבא האבירים של צרפת בקרב דורבנות הזהב (11 ביולי 1302), וגי דאמפייר שוחרר כדי להשתתף במשא ומתן בין הפלמים לבין הצרפתים. אך נתיניו הפלמים של גי דה דאמפייר סירבו להתפשר עם הצרפתים, וגי דה דאמפייר חזר לכלא הצרפתי. פיליפ הרביעי רצה לקחת נקם על תבוסת צבא אביריו בקרב דורבנות הזהב, שלאחריו הערים ליל, בתון ודואה נפלו בידי הפלמים. ב-29 ביולי 1304 הוא יצא עם צבאו מן העיר אראס אל העיר טורנה ומשם אל עבר ליל, שהיוותה את מטרתו העיקרית.

פיליפ דה תייט, בנו של גי דה דאמפייר, קיבץ צבא פלמי חזק כדי לעצור את פלישת הצרפתים. התפתח קרב מונס-אן-פוול (18 באוגוסט 1304) שבו כוח פלמי, שהורכב מאנשי העיר ברוז' החמיץ הזדמנות לפגוע במלך פיליפ הרביעי שהיה מוקף בחמישים אבירים בלבד. הוא הצליח להימלט בעזרת אחדים מאביריו שגוננו על נסיגתו ושילמו על כך בחייהם. לבסוף, צבא האבירים של צרפת הדף את הפלמים שמשו את שדה הקרב וחזרו לליל.

ב-23 ביוני 1305 נחתם הסכם אתיס-סור-אורז' שלפיו צרפת הכירה באוטונומיה של הפלמים תמורת תשלום פיצויים גבוהים לפיליפ הרביעי, ותמורת הערים בתון ודואה שמסרו לצרפת בנוסף על העיר ליל שנכנעה קודם לכן.

גי דה דאמפייר נשאר בשבי הצרפתי, בעיר קומפיין שמצפון לפריז, עד מותו ב-1305. בנו בכורו ירש את רוזנות פלנדריה בשם רובר השלישי, רוזן פלנדריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]