קסיופאה (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קסיופאה
Cassiopeia

מפת קבוצת הכוכבים קסיופאה
סמליות אמה של אנדרומדה
עלייה ישרה 1 שעות
נטייה °‏60+
שטח נראה 598 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה־25
מספר כוכבים בבהירות נראית < 3 4
הכוכב הבהיר ביותר שדר (α בקסיופאה)
בהירות נראית הכוכב הבהיר 2.25
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו־°‏20-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש נובמבר

קסיופאה היא קבוצת כוכבים בולטת בשמי הצפון, שמייצגת לפי המיתולוגיה היוונית את קסיופאה, אמה הגאוותנית של אנדרומדה. זו אחת מ-48 מערכות הכוכבים שהוגדרו על ידי תלמי. לקבוצה צורה מאורכת של האות הלטינית W או M (תלוי בעונות השנה) המורכבת מ-5 כוכבים בולטים. צופה מישראל יראה את הקבוצה בשעות הערב המוקדמות בסתיו-חורף כאות M. הקבוצה היא קבוצה צפונית שמקיפה את כוכב הצפון פולאריס ולכן בישראל לעולם אינה שוקעת לגמרי, אולם זיהום אור מסוגל להסתירה בסתיו ובקיץ. שביל החלב חוצה את קסיופאה ולכן יש בה צבירי כוכבים רבים וערפיליות שניתנות לצפייה בטלסקופ.

בשל העובדה שקסיופאה סובבת סביב כוכב הצפון היא משמשת לעיתים קרובות כעזר לניווט לילי. למציאת כוכב הצפון נמתח בדמיוננו קו ישר בין שני הכוכבים הקיצוניים של קסיופאה (ε ו-β בקסיופאה). מצידה ה'רדוד' של קסיופאה (צד שמאל כשהיא נראית כ W, במפה כוכב ε בקסיופאה) נמתח קו נוסף היוצא בזווית של מעט יותר מ-90 מעלות לקו הקודם, כוכב הצפון ימצא על הקו האחרון ששורטט, במרחק של פעם וחצי המרחק שבין β ל-ε בקסיופאה, ובכיוון ה'פתוח' של קסיופאה (למעלה כשהיא W, למטה כשהיא M). ואם נמשיך למתוח את שני הקווים לכיוון מעלה מקסיופאה נתקל בגלקסיית אנדרומדה (בתה של קסיופאה במיתולוגיה היונית)

כוכבים חשובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בקסיופאה (שדר) הוא ענק כתום במרחק 230 שנות אור ועם בהירות נראית מדרגה 2.25.

β בקסיופאה (כף) הוא ענק לבן-צהבהב במרחק 47 שנות אור ועם בהירות המשתנה מעט בין דרגות 2.25 ו-2.29 במחזוריות של כשעתיים וחצי.

γ בקסיופאה הוא תת-ענק כחול לא יציב במרחק כ-600 שנות אור, הזורק החוצה מעטפות גז לוהט בזמנים לא קבועים. כתוצאה מכך בהירותו משתנה באופן לא צפוי בין דרגות 2.2 ו-3.4.

δ בקסיופאה (רוכבה) הוא כוכב כפול במרחק כ-100 שנות אור ועם בהירות מדרגה 2.7. כאשר אחד משני הכוכבים חולף על פני חברו חלה ירידה קלה בבהירות שכמעט לא ניתן להבחין בה.

ε בקסיופאה (סגין) הוא ענק כחול במרחק כ-440 שנות אור ועם בהירות נראית מדרגה 3.4.

גרמי שמיים מעניינים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה היוונית זוהתה הקבוצה עם קסיופאה - אשתו של קפאוס מלך אתיופיה ואימה של אנדרומדה היפהפייה. המיתולוגיה מספרת שזו התפארה שיופייה רב מיופיין של אלות הים, ולכן פוסידון הכה את אתיופיה בשיטפון ומפלצות ים אכזריות. לאחר שביקשה מחילה, הציע האורקל למלך להקריב קורבן את אנדרומדה, בתה החפה מפשע של קסיופאה. הקבוצה זוהתה גם עם דבורה הנביאה, עם בת שבע, אמו של שלמה, ועם מרים המגדלית[דרוש מקור: מי זיהה].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קסיופאה בוויקישיתוף


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]