גנוגרם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גנוגרםאנגלית: Genogram; ידוע גם בשם דיאגרמת משפחה ובשם המחקר של מקגולדריק-גרסון) הוא תרשים ציורי המתאר את ההיררכיה וההיסטוריה הרפואית של משפחה מסוימת. התרשים מוצג כעץ משפחה ומאפשר חיזוי של תבניות ונטיות תורשתיות כמו גם תבניות התנהגות חוזרות בתא המשפחתי.

גנוגרמים פותחו והופצו לראשונה על ידי מוניקה מקגולדריק (Monica McGoldrick) ועל ידי רנדי גרסון (Randy Gerson) באמצעות ספרם שיצא לאור בשנת 1985: Genograms: Assessment and Intervention (ראו תמונת מהדורה שלישית של הספר משנת 2008).

לגנוגרמים שימושים רבים בתחומים מגוונים: רפואה, פסיכיאטריה, עבודה סוציאלית, גנטיקה, חינוך ועוד.

מתמחים בתרפיה אישית ומשפחתית משתמשים בגנוגרמים על מנת לתעד עבור המטופלים ולהסביר להם התנהגויות דינמיות במשפחתם.

סמלי הגנוגרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנוגרם בנוי מסימנים פשוטים המציינים את היחסים הבין משפחתיים. חלק מהגנוגרמים מציינים אנשים שגרים באותם המקומות על ידי הקפה של עיגול מסביב לבן המשפחה. ניתן להכין את הגנוגרמים באמצעות מעבדי התמלילים לסוגיהם או באמצעות תוכנה לציור תרשימים. ישנן תוכנות מחשב שמיועדות לייצור גנוגרמים.

סימני הגנוגרם המייצגים ייחוס משפחתי

מעל לסמלי הגנוגרם יצוין בדרך כלל תאריך הלידה של בן המשפחה (ותאריך של מוות במקרה של פטירה) ואת שמו מתחת לאותו הסמל. בתוך הסמל יירשם גילו של בן המשפחה ו/או מחלות גנטיות ו/או מקרי לידה כגון: הפלה טבעית או הפלה מלאכותית, עובר מת, תסמונת מוות בעריסה וכו'.

תוכן הגנוגרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנוגרם יכול להכיל מידע רב על יחסים בין משפחתיים. הגנוגרם לא מציג רק את שמות האנשים השייכים למשפחה אלא גם את היחסים ביניהם. לדוגמה הגנוגרם לא רק יציג לך שלדודך חיים ולאשתו שרה יש 3 ילדים אלא שבנם הבכור נשלח לפנימייה, שלילדם האמצעי יש בעיות אישיות עם אימו ושלילדם הצעיר יש סוכרת נעורים. דודך חיים הפילוסוף האלכוהוליסט סובל מדיכאון ואשתו שרה לא דיברה עם אחיה כבר כמה שנים ושהיא סבלה מסרטן השד ויש לה היסטוריה של עזיבת מקומות עבודה באופן תכוף.

יחסי משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מיתרונות הגנוגרם הוא היכולת להשתמש בצבעים שונים על מנת לתאר יחסים בין אישיים שונים כגון: יחסי משפחה, יחסים רגשיים בין בני המשפחה, יחסים חברתיים. ניתן לראות אם זוג מסוים במשפחה נשוי, גרוש, מאורס, ידוע בציבור וכו'.

יחסי משפחה כפי שניתן לייצגם בגנוגרם

יחסים רגשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנוגרמים יכולים גם להכיל יחסים רגשיים בין בני המשפחה כאשר הדבר מאפשר ניתוח מעמיק של הקשר הבין משפחתי בין הפרטים במשפחה.

תיאור היחסים הרגשיים במשפחה

יחסים חברתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד אחד מחלקי הגנוגרם הוא היחסים החברתיים בין בני המשפחה. הם מאפשרים לראות אנשים במשפחה אשר לא קשורים אחד לשני מבחינה תורשתית אבל יש להם יחסים חברתיים שונים כגון: שכנים, חברים לעבודה, יחסי עובד מעביד, יחסי מורה - תלמיד וכו'. יחסים חברתיים אלו יכולים להעיד על שייכות אדם לחברה מסוימת. שימוש בייצוג יחסים חברתיים בגנוגרמים מאפשר לאנשי עסקים ליצור תרשים גנוגרם עבור מיקום עובדים בחברה ויחסיהם.

גנוגרמים מוצגים בדרך כלל בצורת אילן יוחסין אבל יכולים לשמש גם מסגרות אחרות שיכולות לקבל מהגנוגרם תמונה כוללת על הפרטים במסגרת החברתית.

מטרת הגנוגרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנאלוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגנאלוגיה גנוגרמים משמשים על מנת לתעד את ההיסטוריה דרך החיים של בני המשפחה. גנוגרמים מאפשרים לגנאלוגים לתאר בצורה גרפית מורכבויות משפחתיות כגון נישואים, גירושים, אימוץ ילדים וכו'. על ידי נתונים אלו יכולים הגנאלוגים לנתח נתונים מעניינים בדבר היסטוריה משפחתית, תבניות של שמות בני המשפחה, יריבות בין בני משפחה ואפילו תהליכים מעניינים כמו הגירה וסיבותיה.

רפואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנוגרמים עוזרים לספק תרשים נוח ושימושי על מנת להעריך את הסכנות הבריאותיות של כל אחד מבני המשפחה, שכן יש אפשרות שירשו כל מיני מחלות תורשתיות. ידיעה אודות מחלות ומצבים רפואיים של בני המשפחה יכולים לאפשר לאדם להתעניין מראש בסכנות שעומדות בפניו ולקחת את הטיפול המתאים, האזהרות המתאימות לסכנות שייגרמו להתפתחות המחלה. גנוגרמים רפואיים יכולים לספק הערכה של מחלות תורשתיות ומחלות קלות שיכולות להתפתח במשפחה. בשביל להעריך מחלות תורשתיות ותבניות רפואיות במשפחה כדאי לציין דורות רבין אחורה, אמנם לפעמים בשביל להעריך סיכויי מחלה 4 דורות אחורה מספיק מידע נחוץ למדי.

סימני גנוגרם לייצוג הבחנות רפואיות אצל בני המשפחה

סוציולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוציולוגיה גנוגרמים משמשים סוציולוגים על מנת לאסוף מידע עקבי ואובייקטיבי על המשפחה של המטופלים שלהם. גנוגרמים אלו מאפשרים להם לראות את בצורה כוללת ורחבה את הבעיות האישיות של המטופל, בעיות הנישואים, יחסים תרבותיים ומוצא ובעיות חברתיות מוסוות שסוציולוגים יכולים לנתח ולדון עם המטופלים שלהם. גנוגרמים מתארים את היחסים הרגשיים בין בני המשפחה וכך מאפשרים לסוציולוגים לנתח קונפליקטים צפויים וקיימים בין בני המשפחה. מבחינה פסיכולוגית ניתוח של גנוגרמים משפחתיים יכול לתרום לזיהוי מקדים של בעיות ואזהרת המטופלים בהתאם.

עבודה סוציאלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבודה סוציאלית משתמשים בגנוגרמים על מנת להציג את הקשרים הרגשיים בין הפרטים במסגרת היוצרים יחידה משפחתית או חברתית. גנוגרם יעזור לעובדים הסוציאליים לבצע הערכה של רמת הלכידות במשפחה או הקבוצה ולהעריך את רמת העזרה הנחוצה. בנוסף גנוגרמים עוזרים לעובדים הסוציאליים למפות את המקומות בהם חברי הקבוצה/המשפחה נוהגים לשהות כגון: בתי ספר, בתי כנסת, מתנסים, עמותות, בתי אבות וכו'.

תרפיה משפחתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרפיה משפחתית גנוגרמים משתמשים בשביל לחקור ולעד תבניות של יחסים ברורים בין בני המשפחה ותכונות של הפרטים המכילים את אותה קבוצה, בשביל ללמוד מדוע תבניות אלו מתרחשות. גנוגרמים יעזרו לתרפיסטים לבצע הערה של אותן תבניות ואיזו התערבות דרושה על מנת לעזור לאותה משפחה להפחית אותם מצבים ותפקודים לקויים שהביאו אותם לתרפיה המשפחתית.

מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנוגרמים עוזרים לחוקרים להבין תהליכים של צמחים ובעלי חיים שמובילים לקיום של מוטציות שונות ולנתח תהליכים הקשורים להתחדשות והישרדות.

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנוגרמים יכולים לעזור למורים ותלמידים ללמידת מבנים פוליטיים, היסטוריה של פילוסופים, מוזיקאים, מדענים וכו', על ידי יצירת גנוגרמים בעצמם והבנת היחסים בין אותם אישים. גנוגרמים אלו מאפשרים לפקס את הלומדים בפרטים ספציפיים וגם לראות את התמונה הכוללת של היחסים בין האנשים בגנוגרם.

יצירת גנוגרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנוגרמים יכולים להיות שימושיים כמעט בכל מקצוע בו יש צורך בניתוח מבנים חברתיים. גנוגרמים יכולים לעזור בתיאור התמונה הכוללת בין היחסים של אותם אנשים המתוארים בתרשים וללמוד תבניות חוזרות של התנהגות ומחלות. ניתן ליצור גנוגרמים בקלות באמצעות מעבדי תמלילים או באמצעות תוכנות שמאפשרות ליצור תרשימים מורכבים ומרובי מידע. תוכנות מסחריות כגון Genopro, Genome Analytics ו- iGenogram בשביל iPad מאפשרות ליצור גנוגרמים בקלות.

תוכנת GenoPro משנת 2011 ליצירת גנוגרמים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גנוגרם בוויקישיתוף