גשר יבשתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גשר יבשתי הוא מונח ממדע הגאולוגיה, ומציין רצועת קרקע צרה בדרך-כלל המתנשאת על פני הים, ומהווה חיבור בין שתי יבשות או שטחים המרוחקים זה מזה. באמצעות חיבור שכזה עשויה להשתוות התפוצה הזואולוגית בין היבשות, בשל נדידת בעלי חיים מאחת לאחרת.

לגשר היבשתי, מטרות ושימושים רבים, כגון: העברת סחורות לצורך מסחר (קנייה ומכירה של מוצרים שונים), אלטרנטיבה לטיול יבשתי - חצייה של יבשות או שטחים באופן רגלי ועוד.

למדינות אשר יש להן גשר יבשתי, במיוחד עם חשיבות לגשר זה (רק מדינות מסוימות מחזיקות במעבר בין יבשות[1]), אזי מעמדם הגאופוליטי עולה בהשוואה למדינות בהן אין גשר יבשתי בשטחי מדינתם.

גשר שכזה עשוי להיווצר באחת מן הסיטואציות הבאות:

  • שחיקת קרקע כדור הארץ במקומות מסוימים עד ליצירת תצורת הגשר.
  • תנועה טקטונית המשאירה בין היבשות המתרחקות קו צר המהווה את הגשר.
  • ירידת גובה פני המים בסיטואציות מסוימות החושפות קטעי קרקע שהיו עד כה מכוסים במים.
תעלת פנמה נחשבת גשר יבשתי בין אמריקה הצפונית לדרומית

בעקבות גילוין במאה ה-19 של תפוצות מאובנים ובעלי חיים שונים השווים בין יבשות דומות לכאורה, התפתחה דעה על ידי החוקרים כי בעבר התקיימו במקומות האלו גשרים יבשתיים אשר השוו בין החיים על היבשות בעקבות נדידת בעלי החיים.

גשרים יבשתיים מפורסמים בהווה ובעבר הם:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גשר יבשתי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לדוגמה: אם ירדן רוצה להגיע יבשתית (ברגל) אל יבשת אפריקה, היא צריכה לעבור דרך שטחה של ישראל ומצרים כדי להגיע ליעדה - כך מדינות ישראל ומצרים מעצימות את כוחן הגאופוליטי שלהן בעקבות חשיבות שטחן כגשר יבשתי ומעבר בין יבשות רלוונטיות.
ערך זה הוא קצרמר בנושא גאולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.