לדלג לתוכן

דגל האבוריג'ינים האוסטרלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל האבוריג'ינים האוסטרלי
סוג הדגל דגל אזרחי דגל אזרחי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 1971
קבלת מעמד רשמי 14 ביולי 1995
מוטיבים עיצוביים ביקולור שחור אדום עם עיגול צהוב במרכז
שם המעצב הארולד תומאס

דגל האבוריג'ינים האוסטרלי עוצב במקורו כדגל מחאה של תנועת זכויות האדמה של ילידי אוסטרליה ומאז הפך לסמלה של האומה האבוריג'ינית האוסטרלית. הדגל הוא שדה מחולק לשני פסים אופקיים שחור ואדום ועיגול צהוב במרכז אשר עוצב בשנת 1971 בידי האמן האבוריג'יני הארולד תומאס יליד לוריתג'ה במרכז אוסטרליה. ב-14 ביולי 1995 דגל האבוריג'ינים האוסטרלי יחד עם דגל תושבי האיים של מצר טורס הוכרזו רשמית כ"דגלי אוסטרליה" תחת סעיף 5 לחוק הדגלים 1953.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאורו של תומאס את הדגל:

רציתי לעשותו מטריד. בנסיבות רגילות היה לך הצבע הכהה בתחתית והצבע הבהיר מעל, וסידור זה יהיה מתאים לכל אחד אשר יתבונן בדגל. זה לא יטריד אותך. על מנת לטלטל את הצופה לשים זאת (הצבע הכהה) מעל הייתה מטרה כפולה, להטריד... הגורם האחר לכך שהנחתי אותו מעל הייתה שהאבוריג'ינים הלכו על פני האדמה. זוהי עובדה ברורה גם כן. וכך הסיבה לכך שהשחור למעלה היא שזה מטריד לצפייה, ובגלל לימודיי בבית הספר לאומנות לא לבצע דברים יותר מדי ברורים אלא מעט לטלטל וגם לומר כי האנשים הלכו על פני האדמה.

הארולד תומאס, 9 באפריל 1997[1]

תיאורים שונים ניתנו לצבעי הדגל ולמשמעויותיהם. דעה אחת אשר מבוטאת באתר הממשלתי היא כי "השחור הוא העם האבוריג'יני, האדום הוא לאדמה ולאוכרה והצהוב על מנת לסמל את השמש המחדשת המתמידה של החיים"[2] נטען גם כי השחור מייצג את שמי הלילה והאדום את דם האבוריג'ינים אשר נהרגו בקרבות ההתיישבות של האדם הלבן. תומאס בעצמו אמר כי האדום והצהוב היו צבעים ברורים לשימוש מאחר שאוכרה אדומה וצהובה היו צבעים אשר היו בשימוש בני עמו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל האבוריג'יני מונף בכיכר ויקטוריה, אדלייד (2008) בסמוך למקום הנפתו הראשוני

הדגל הונף לראשונה ביום האבוריג'ינים הלאומי בכיכר ויקטוריה באדלייד ב-12 ביולי 1971. כמו כן הוא הונף על אוהל השגרירות האבוריג'ינית בקנברה החל משנת 1972. בימיה הראשונים של השגרירות אשר נוסדה בפברואר אותה באותה השנה, הונפו גם עיצובים נוספים לדגל כולל עיצוב אדום-ירוק-שחור אשר עוצב על ידי אוהדים בסידני ועיצוב שחור-אדום אשר במרכזו חנית וארבעה חרמשים זהובים.

האצנית האוסטרלית קתי פרימן עוררה סערה כאשר במהלך משחקי חבר העמים הבריטי 1994 אשר התקיימו בוויקטוריה שבקנדה, הניפה את הדגל האבוריג'יני יחד גם הדגל הלאומי האוסטרלי בהקפת הניצחון שלה לאחר זכייתה בתחרות הריצה ל-200 מטרים (בדרך כלל הזוכים מניפים רק את הדגל הלאומי). למרות ביקורת נוקבת מצד מארגני התחרות ומצד מנהל הקבוצה ארתור טוסטל פרימן הניפה את שני הדגלים בשנית לאחר הזכייה בריצה ל-400 מטר.

דגלי האבוריג'ינים מונפים מול בניין הפרלמנט הישן באוהל השגרירות האבוריג'ינית בקנברה

ההחלטה להפוך את דגל האבוריג'ינים לדגל לאומי אוסטרלי (אשר התקבלה על ידי ראש הממשלה פול קיטינג) נתקלה בהתנגדות של האופוזיציה הליברלית של אותה תקופה, כדוגמת ג'ון הווארד אשר הצהיר כי כל ניסיון לתת לדגל מעמד רשמי תחת חוק הדגלים יראה בצדק על ידי חברי קהילה רבים כלא כצעד של הכרה אלא כמחווה מעוררת מחלוקת".[3] אולם כאשר האוורד נכנס לתפקיד ראש הממשלה ב-1996 הדגל נותר כדגל לאומי. ההחלטה ספגה גם ביקורת מצד יוצר הדגל תומאס אשר טען כי הדגל "אינו זקוק להכרה נוספת"[4]

בשנת 1997 פסק בית המשפט הפדרלי של אוסטרליה כי הארולד תומאס הוא בעל זכויות היוצרים על עיצובו של הדגל האבוריג'יני האוסטרלי ועל כן הדגל מוגן על פי חוק זכויות היוצרים האוסטרלי. הפסיקה הגיעה לאחר בקשתו של תומאס להכרה רשמית בבעלותו על הדגל לאחר הכרזת הפרלמנט על הדגל כדגל אוסטרליה בשנת 1995. על בקשתו ערערו שני אנשים, מר בראון ומר טננט. מאז העניק תומאס זכויות לשימוש ליצרן הדגלים קרול וריצמונדסון על מנת לייצר ולשווק את הדגל.

ועדת הייעוץ הילידית הלאומית תרמה להנפתו של דגל האבוריג'ינים על אצטדיון הומבוש במהלך אולימפיאדת סידני בשנת 2000. הדגל הונף גם על גשר נמל סידני במהלך צעדת הפיוס בשנת 2000 כמו גם באירועים נוספים אחרים.

בשנת השלושים לדגל אשר התקיימה בשנת 2001 אלפי אנשים השתתפו במצעד אשר במהלכו הדגל הועבר מבניין הפרלמנט של אוסטרליה הדרומית לכיכר ויקטוריה. דגל האבוריג'ינים מונף מאז תדיר מול בניין העירייה.

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל האבוריג'ינים מונף תדיר מעל בניינים אוסטרליים רבים לצד הדגל הלאומי, היכל הסחר הוויקטוריאני הוא דוגמה מובהקת לכך, כמו גם מועצות אוסטרליות רבות אשר מניפות את הדגל על בנייני הממשל שלהם (כשהראשונה הייתה מועצת העיר ניוקאסל בשנת 1977).

הדגל לעיתים מחליף את דגל הממלכה המאוחדת בקנטון הדגל הלאומי בעיצוב מתחרה לדגל לאומי חדש. דגלים כאלו במוצגים במדע הבדיוני כדגלי אוסטרליה העתידית, לדוגמה בסרט אופק האירועים הופע דגל זה על שרוולו של סאם נייל. אבוריג'ינים רבים כולל הארולד תומאס מתנגדים לעיצוב זה, תומאס עצמו אמר כי "הדגל שלנו אינו דבר משני, הוא עומד ברשות עצמו, לא כדי להיות משובץ בכל דבר אחר. יש לטפל בו כצורה זו."

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Australian Aboriginal and Torres Strait Islander Commission. 1992, 'Torres Strait gets a flag and a major land rights victory', ATSIC News, vol.2, no. 4, p.5.
  • Australian Flags 1995, Department of Administrative Services, Australian Government Publishing Service, Canberra.
  • Horton, D. (ed.) Encyclopaedia of Aboriginal Australia, Aboriginal Studies Press, Canberra, 1994.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מתוך תיק בית המשפט הפדרלי של אוסטרליה אשר קבע כי לתומאס זכויות היוצרים על הדגל הארולד ג'זף תומאס נגד דיווד ג'ורג' בראון וג'יימס מוריסון וואלי טננט (1997) 215 FCA (9באפריל 1997
  2. ^ מתוך האתר זהו כבוד!
  3. ^ מתוך דבריו של מנהיג האופוזיציה ג'ון האוורד, 4 ביולי 1995 מובא באתר דגלי העולם
  4. ^ Harold Thomas in Land Rights News, July 1995, p. 3, cited in Aboriginal Tent Embassy: Icon or Eyesore?