דונג דבורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הסרת הציפות מתאי דבש חתומים
פסלים ונרות עשויים דונג דבורים

דונג דבורים (נקרא לעתים גם רק דונג), הוא חומר שהדבורים מפרישות מגופן לבניית הקן שלהן והוא מופק בכמות מסחרית כמוצר לוואי של תעשיית הדבש.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדבורים מייצרות את הדונג בבלוטות שבצד הבטני של בטנן. הדונג מופרש כקשקשים קטנים בצבע לבן. זה קורה כאשר יש תנאים לבניין חלות דבש – אספקת מזון והתחממות מזג האויר. מן הדונג הדבורים בונות את החלות שבקן. הן משתמשות בדונג גם כדי לאטום תאי חלה מלאים בדבש. בני אדם מפיקים את הדונג לשימושם בהתכת החלות. ההתכה נעשית בטמפרטורה שאינה גבוהה במיוחד, ראה תכונות הדונג, ושימושי הדונג להלן.

הרכב ותכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדונג הוא חומצות שומן ארוכות שרשרת, בעיקר חומצה קרוטית (cerotic acid) וחומצה פלמיטית (palmitic acid). צבעו לבן כשהוא מופרש מבטן הדבורה, אך מוכר בצבע צהוב בהיר עד צהוב-חום, חום, או אדמדם. הצבע מתקבל כתוצאה מתוספות שונות: אבקת פרחים ושאריות גלמי הדבורים הגדלים בתאי החלות. לדונג ריח אופייני. משקלו הסגולי של הדונג 0.960 עד 0.972. הוא חומר מוצק לא גבישי המתרכך עם עליית הטמפרטורה ונמס בטמפרטורה של 630-640 – טמפרטורה גבוהה מכל שעווה מינרלית. בטמפרטורה רגילה הדונג יציב מאד מבחינה כימית אך דליק ומתחיל לבעור בטמפרטורת הצתה של מעל 2000 . הוא אינו סופג מים ואינו נמס במים. מעט מאד ממיסים, למשל בנזן, ממיסים דונג. הדונג אינו רעיל ואם נבלע אינו נעכל ואינו מושפע כלל ממערכת העכול.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדונג הוא מוצר לואי של תעשיית הדבש. במכוורת המודרנית מתקבל דונג מציפות (שכבת הדונג החותמת את תאי הדבש) המוסרות בתהליך רדית הדבש; ודונג מחלות ישנות שהוצאו משימוש. דונג הציפות בהיר מאד ונקי משאריות שונות. דונג מחלות כהה יותר ככל שהחלה ישנה יותר וזאת עקב תכולת שאריות רבות. את הדונג ממיסים ויוצקים לגושים או עוגות. בתהליך זה נפרדת רוב שארית הדבש וחלק מהזיהומים המוצקים השוקעים לתחתית. בהמשך הדונג עובר תהליכי נקוי וחטוי, וגם הבהרת הצבע, לפי השימוש המיועד. דונג המיועד לשימוש בגידול דבורים יש לחטא בטמפרטורה של 1200 כדי להשמיד את הנבגים של גורמי מחלות דבורים; סינון פשוט מספיק ולעתים, אם הדונג כהה מאד, גם הבהרת הצבע באמצעים כימיים. לשימושים אחרים נדרש סינון בלחץ של המוצקים הזעירים וניקוי מחומרים זרים. לשימושים קוסמטיים ניתן ליצר דונג לבן לגמרי.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהדונג משמש ליצור שעוויות (לוח בסיס לחלות – ראה גידול דבורים).
כמויות גדולות של דונג נצרכות ליצור נרות. לדונג דבורים יתרון על שעוות מינרליות בטמפרטורת ההתכה הגבוהה שלו ובכך נמנע טיפטוף ונזילת השעווה שאינה בוערת. חלק גדול מתעשיית הנרות עבר לשעוות מינרליות שהן הרבה יותר זולות אך עדיין נצרכות כמויות גדולות לנרות דונג הנשרפים בכנסיות הקתוליות ובעקר בכנסייה המזרחית. נרות אפשר ליצר מדונג בכל רמת ניקיון, אך הזיהומים המוצקים עולים עם הדונג ומצטברים בפתילה וחוסמם את המשך מעבר הדונג. לכן, על מנת להשיג נר הבוער יפה, יש להשתמש בדונג נקי ככל האפשר מזיהומים.
דונג ברמת ניקיון גבוהה המתאים לדרישות תקנים לשימוש רפואי משמש בתעשיית הקוסמטיקה ליצור קרמים וסוגים מסוימים של שפתונים וגם ליצור משחות רפואיות.
כמויות קטנות יותר משמשות בתעשיית המזון לציפוי מוצרים כיון שהוא יוצר שכבה אטומה ומבודדת ואינו מורגש כאשר נבלע עם המזון. בעבר היו שימושים רבים יותר לצפוי הגנה מפני לחות, לבידוד ולמשחות הברקה. כיום ברוב השימושים האלה נעשה שימוש במוצרים סינתטיים או ממקור מינרלי, שהם זולים יותר.

הדונג בתנ"ך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדונג נזכר בתנ"ך ארבע פעמים כדוגמה לחומר רך ונמס בקלות. " כְּהִמֵּס דּוֹנַג מִפְּנֵי אֵשׁ." ( תהילים סח, ג). בתלמוד הדונג נקרא שעווה: "שעוה פסולתא דדובשא " (מסכת שבת דף כ עמוד ב).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]