דייוויד וורן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דייוויד רולנד דה מיי וורן (David Ronald de Mey Warren;‏ 20 במרץ 1925 - 19 ביולי 2010) היה מדען אוסטרלי שהמציא את הקופסה השחורה המשמשת להקלטה ותיעוד בתא טייס ומסייעת בחקירת תאונות אוויריות.

וורן נולד באי סמוך לחופי הטריטוריה הצפונית של אוסטרליה. הוא למד בטסמניה ובסידני. בשנת 1935 נהרג אביו בתאונת מטוס במצר בס, שלא היה לה כל תיעוד או עדים. במהלך לימודיו פיתח וורן תחביב שהיה משותף לו ולאביו - יצירת מכשירי רדיו, שידור והקלטת קול.

בשנת 1953, כאשר עבד כחוקר במכון המדעי-טכנולוגי להגנה של אוניברסיטת מלבורן, חקר וורן תאונת מטוס דה הבילנד קומט והגיע לרעיון כי הקלטת השיחות בתוך תא הטייס יכולה לסייע לחוקר תאונות אוויריות. באותם ימים הוקלטו אמנם פרמטרי טיסה מתוך המכשירים, אך לא הוקלט מידע קולי וקשה היה להבין מתוך המידע מה אירע בעת תאונה. כמו כן ניתן היה להשתמש בקופסה רק באופן חד-פעמי, דבר שהגביל את השימוש בה והפך להיות יקר מדי בעידן בו התעופה האווירית המסחרית האזרחית החלה להפוך להמונית.

המצאתו של וורן הייתה פשוטה - הקלטה על גבי סרט מגנטי סטנדרטי שניתן לפיענוח והשמעה באמצעות ציוד רגיל ולשימוש חוזר. ההמצאה, שאיפשרה הקלטת מידע בכל טיסה סדירה, הוכיחה את עצמה ככלי עזר רב חשיבות לחוקרי תאונות אוויריות. בשנת 1958 הוזמן וורן לבריטניה לשם הצגה ושכלול המוצר, במהלך הטיסה ערך הדגמה של ההקלטה. לאחר תאונת מטוס אוסטרלי בשנת 1960 (Trans Australia Airlines Flight 538) קבעה ועדת חקירה שמומלץ מאד להתקין קופסה שחורה בכל הטיסות הסדירות ו"קופסאות שחורות" הותקנו במטוסיהן של חברות תעופה רבות באוסטרליה, בריטניה וארצות הברית. וורן פרסם את המצאתו באופן מפורט כתבי עת מדעיים וטכנולוגיים ואיפשר לחברות שונות לייצר קופסאות שחורות ללא תמורה או רישום פטנט, הוא לא יצר רווחים מהמצאתו.

במהלך יתרת חייו המקצועיים עסק וורן בכימיה, בחקר דלקים ובחינוך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]