דילדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דילדו מסיליקון
סטראפ-און עם דילדו
איור של אישה שמשתמשת בדילדו
ג'יגסו דילדו

דילדואנגלית: Dildo) הוא סוג של אביזר מין הדומה לפין הגברי ומשמש בעת אוננות או יחסי מין.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה דילדו היא ככל הנראה שיבוש של המילה האיטלקית Diletto, שפירושה עונג.

יכול להיות שהמילה נגזרה מצמד המילים באנגלית "Dil Doul", שפירושו פין זקור. הצמד מופיע בשיר ישן ששמו: "The Maids Complaint for want of a Dil Doul" ("המשרתות מתלוננות כי הן רוצות פין זקור").

אוליסבוס הוא מונח עתיק לדילדו שמקורו ביוונית.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה מחלוקת לגבי ההגדרה המדויקת של הדילדו. מקובל לכנות בשם זה כל אביזר לא רוטט, הדומה לפין בצורתו ובגודלו. ניתן למצוא מקרים בהם משמש המונח גם כדי לתאר אביזרים לשימוש אנאלי, ואף אביזרים רוטטים (באמצעות מנוע חשמלי), אולם זהו שימוש חריג במונח.

צורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הדילדואים מעוצבים כפין אנושי, אבל קיימים גם כאלה המעוצבים בצורות אחרות. ביפן נפוצים דילדואים בצורת חיות או דמויות מסרטים מצוירים, כך שניתן למכור אותם כצעצועים רגילים ולהימנע מחוקים שונים.

חומרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדילדואים הראשונים היו עשויים מאבן, עץ, עור, שעווה או חרס. דילדואים העשויים מעור בעלי מילוי של כותנה נמצאים בשימוש עד היום, אולם החומר המקובל ביותר כיום הוא גומי סיליקוני. דילדואים מגומי שכללו קפיצי מתכת על מנת להקשיחם יוצרו בשנות הארבעים של המאה ה-20, אולם טכנולוגיה זו לקתה בבעיות, בעיקר בשל הפוטנציאל לפציעה במקרה שהחלק המתכתי חודר דרך הגומי.

קיימים גם דילדואים מפלדה המצופה בכרום, ויש להם ביקוש בעיקר בחוגי הסאדו-מזוכיזם.

מאז שנות התשעים של המאה העשרים, נפוץ השימוש בגומי סיליקוני. חומר זה קל לניקוי ונטול ריח, תכונות המהוות יתרון בייצור אביזרי מין. יתרונות נוספים של הסיליקון הם הולכה טובה של חום ורעידות, דבר שמהווה יתרון בשימוש משולב עם ויברטור.

לאחרונה יצאו לשוק דילדואים העשויים מפיירקס. על אף מחירם הגבוה, יש להם ביקוש הודות לעובדה שניתן לחמם אותם לטמפרטורת הגוף במים חמים, ולחטא אותם על ידי הרתחה.

חומר נוסף וחדש יחסית מכונה סייברסקין (CyberSkin). החומר אמור לחקות את המראה והמגע של עור אנושי. חסרונו של החומר בהיותו נקבובי, ולכן קשה לניקוי וחיטוי, עדין ובעל אורך חיים קצר יותר.

בעיות בריאותיות הנובעות ממרככי גומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צעצועי מין מ-PVC ומגומי דמוי ג'לי גורמים לעיתים לבעיות בריאות אם הם מכילים חומרים רעילים המשמשים לריכוך בתהליך ייצור הגומי. אלו מוספים להרבה מוצרי פלסטיק ואפשר למצוא אותם גם בתחום התכשיטנות, מכלי מזון וצעצועים אחרים העשויים מגומי רך. החומרים יכולים להיכנס לגוף דרך קרומים ריריים כמו הפה, הנרתיק או פי הטבעת, ועלולים לגרום לסרטן ופגמים טרום לידתיים. מוצרים העשויים מ-PVC או מג'לי לא יכולים לעבור תהליך של חיטוי.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים משתמשות בסטראפ-און, רתמה עליה מורכב דילדו, ציור מ-1906.

חדירה לנרתיק או לפי הטבעת היא השימוש המקובל. משתמשים בדילדואים גם לצרכים פטישיסטיים, וכמה זוגות משתמשים בהם בדרכים שונות, למשל העברת המכשיר על העור במהלך משחק מקדים. אם הדילדו בגודל מתאים, הם יכולים להשתמש בו כמחסום לפה או לחדירה אוראלית. קיימים דילדואים שעוצבו במיוחד כדי לגרות את נקודת הג'י הכוללים עיקול קל של הדילדו.

קיימים דילדואים דו צדדיים הנמצאים בשימוש בעיקר אצל לסביות.

בטיחות ובריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם דילדואים גדולים במיוחד שנועדו לגירוי מהתבוננות בלבד ואינם מיועדים לחדירה.

שימוש בדילדו על ידי יותר מאדם אחד יכול להעביר מחלות מין באותה צורה כמו מגע מיני רגיל. הדבר חשוב במיוחד לדילדואים העשויים מחומרים נקבוביים, כמו גומי (ג'לי). דילדואים העשויים מחומרים לא נקבוביים ניתנים לחיטוי על ידי הרתחה או שימוש בחומר חיטוי. דרך טובה למנוע העברה של מחלות היא שימוש בקונדום המולבש על הדילדו.

חומרי סיכה המבוססים על סיליקון נוטים לפרק דילדואים מסיליקון ולא מומלץ לשלבם. קונדומים משומנים משתמשים בדרך כלל בחומרי סיכה המבוססים על סיליקון, לכן נהוג להשתמש רק בקונדום ללא סיכה. ניתן להשתמש בחומרים על בסיס מים.

שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דילדו בעל בסיס רחב המיועד לשימוש אנאלי ואותו ניתן להשאיר למשך זמן מה נקרא "פקק אנאלי". דילדואים בעלי שני קצוות מיועדים לשמש לחדירה בו זמנית לשני בני הזוג. ישנם דילדואים הניתנים ללבישה בעזרת רתמה (סטראפ-און) כך שניתן לחדור באמצעותם לבן או בת הזוג. סוגים אחרים של דילדואים כוללים את אלה המעוצבים להתאים לפנים של השותף, דילדואים מתנפחים, ודילדואים שניתן להצמיד את בסיסם לרצפה באמצעות וואקום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]