BDSM

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סאדו-מזוכיזם)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איור של הלקאה בשוט, מתוך הרומן האירוטי האנגלי "פאני היל", משנת 1748.

BDSM (נהוג לתעתק לעברית כבי-די-אס-אם או בדס"מ) הם ראשי תיבות באנגלית של קשירה (Bondage), משמעת (Discipline) וסאדו-מזוכיזם. המונח מתאר מגוון פרקטיקות ארוטיות ומיניות, משחקי תפקידים או סגנון חיים הכוללים, כמרכיב מרכזי, הפקת הנאה מהפעלת כוח, מכאב ושליטה ומכניעות וויתור על שליטה. ל-BDSM צורות ביטוי רבות, המשקפות את טעמם והעדפותיהם של הנוטלים חלק בו.

המאפיין המרכזי של כל פעילות BDSM הוא אימוץ של תפקידים שונים ומשלימים בפעילות, כשבדרך כלל לאחד או יותר מהמשתתפים מוענקת סמכות כשולט/ת, ואילו האחר או האחרים מאמצים את תפקיד הנשלט/ת (או העבד/שפחה). פעילות BDSM לעולם אינה התעללות, שכן קבלת התפקידים על ידי כל אחד מהצדדים נעשית תמיד במודע, מרצון ומבחירה חופשית, כאשר לכל אחד מהמשתתפים שמורה תמיד היכולת להפסיק את הפעילות.

כסצנה תרבותית מודרנית, הרי שבמובן מסוים סצנת ה-BDSM היא חלק מתרבות הדארק.

פירוש ראשי התיבות ומרכיבי ה-BDSM[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולר הוא מאפיין מובהק של בדס"מ

זהו מושג-על המאגד תחתיו מספר תתי-מושגים:

 • Bondage - B - כבילה
 • Discipline - D - משמעת
 • Domination & Submission - D&S - שליטה וכניעה
 • Sadism & Masochism - S&M - סאדיזם ומאזוכיזם

על מנת שמערכת יחסים כלשהי תיחשב למערכת יחסים מסוג זה היא חייבת לכלול בראש ובראשונה העברה מודעת של שליטה מצד אחד לידי הצד השני, אך אינה חייבת לכלול את כל המאפיינים המשניים של הפעילות הזאת.

המשתתפים בפעילויות ה-BDSM מגיעים מכל המגדרים והנטיות המיניות. כתוצאה מכך, קבוצות BDSM היו בחזית הניסיונות ליצור קרקע משותפת בין הטרוסקסואלים, ואנשים מקהילת הלהט"ב. אנשי ה-S/M נמצאים בכל מקום. קיימים ארגונים לאומיים ומקומיים עצמאיים התומכים באלה החיים את סגנון החיים של ה-BDSM.

שליטה וכללי בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפעילות BDSM ישנה הסכמה הדדית על מהות מערכת היחסים, מה יכלל בה ומהו הסיכון אותו מוכנים הצדדים לקחת בזמן משחק BDSM - המכונה סֶשֵן. בתוך כך נכללים גם כללי בטיחות כדי להבטיח את הסכמת הצד ה"נשלט" למעשים שנעשים גם בהיותו בתפקיד פסיבי או דמוי קורבן בעת הסשן.

השותפים מגדירים ביניהם את אופי מערכת היחסים ואת פרק הזמן שבו מועברת השליטה לשולט. השליטה יכולה להיות מועברת לצורך הסשן ומוחזרת לנשלט בסיום המשחק, או שהנשלט יכול להעביר את המרות על חייו מעבר לסשן ולמעשה היא יכולה לכלול את כל סדר יומו. מערכת יחסים כזו נקראת 24/7, כלומר 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

על מנת להימנע ממעשים לא אהובים על אחד הצדדים או פוגעניים, מגדירים השותפים למערכת היחסים גבולות מראש. בנוסף לגבולות נקבעת מילת ביטחון המשמשת את השותפים לקיום תקשורת ברורה מחוץ להקשר ה-BDSM, לצורך עצירת הסשן. מילת הביטחון היא מילה שהשותפים לא משתמשים בה במהלך רגיל של סשן וכך הם יכולים להשתמש במילים המבטאות התנגדות (כמו "לא" ו-"די") מבלי לחשוש לעצירת הפעילות ועדיין לבקש עצירה מיידית של הסשן במקרה הצורך ובצורה ברורה וחד-משמעית.

בעת שימוש במחסום פה מחליפה את מילת הביטחון תנועה מוסכמת (למשל רקיעה ברגל על הרצפה).

החלפת תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-BDSM יכול לכלול החלפת תפקידים, כלומר בחלק מהסשן אחד הצדדים שולט ואילו בחלק השני, יתהפכו היוצרות והנשלט הופך לשולט. אדם שמחליף את זהותו ה-BDSMית נקרא סוויץ' (מלשון Switch - החלפה) או מתחלף. ההחלפה לא חייבת להיעשות באותו סשן וייתכן שבסשן מסוים אדם יהיה נשלט ואילו בסשן אחר שולט. ייתכן גם מצב שבו האדם ממלא את תפקיד השולט בסשן עם שותף אחד ואילו עם שותף אחר את תפקיד הנשלט.

דוגמאות נוספות לפעילויות BDSM[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוט פטיש במהלך סשן בדס"מ.
גבר כפות באזיקים
 • פֶטִיש (fetish) - חפץ או פעולה שגורמת לגירוי מיני עילאי. מעבר למסירת המרות, הפטיש יכלול לרוב פעולה או חפץ שקשורים לסשן. כך למשל ליקוק נעליים הוא פטיש נפוץ אצל הנשלטים. הפטיש יהיה בדרך משאת נפשו של בעליו ומיצויו יביא לידי מיצוי הסשן בעיניו. ברוב הפאטישים מעורב סוג ייחודי ומעניין של טעם, או של ריח או של מרקם. זה מה שנקרא "סטיות של תחושה". כך שפריטים שיש להם ריח או מגע מיוחד, סביר הרבה יותר שיהפכו לפטישים. פטיש לכפות רגליים הוא הפטיש הנפוץ ביותר מבין כל סוגי הפטיש.[1][2] אדם עם פטיש לכפות רגליים מגיע לעוררות מינית בהחדרה אקטיבית או פסיבית של אובייקט כף הרגל לחלק בלתי נפרד מיחסי המין שלו. נכון להיום אין ממצאים אמפיריים שמסבירים את מקור הפטישיזם ובכללו גם את פטיש הרגליים. ברוב המקרים פטיש מסוג זה אינו מסוכן ואינו הופך מסוכן כל עוד הוא לא פוגע באף אחד בסביבת הפטישיסט.
 • מדיקל - שימוש באביזרים רפואיים כגון מחטים ומזרקים.
 • שכר ועונש - על ביצוע מעשה כלשהו שחורג מההתנהגות הראויה, הנשלט יכול לקבל עונש. העונש יכול לכלול מניעת חופש מסוים (כגון איסור צפייה בטלוויזיה או עונש גופני כמו הצלפה); על ביצוע נאות של המשימה, הנשלט יכול לקבל שכר, לדוגמה, מילוי הפטיש שלו.
 • משחקי קור וחום - שימוש בקרח וקרבת אש גלויה לגופו של הנשלט.לעיתים יכול להגיע עד לכדי צריבה בגופו בעזרת חפץ בוער - לדוגמה סיגריה או שעווה נוזלית.
 • CBT - Cock and Ball Torture - עינויים הסובבים סביב איברי המין הזכריים. יכולים לבוא לידי ביטוי בהצלפה או בעזרת אביזרים מסוימים.
 • טרמפלינג – דריכה או מעיכה של אברי המין וגוף הכנוע על ידי כפות הרגלים.
 • מקלחות זהב - הכינוי הנפוץ לאורופיליה - השתנה על גופו או בגדיו של הנשלט.
 • השפלה - אנשים רואים במערכת יחסים מסוג BDSM השפלה מסוימת, העבד\שפחה מושפל על ידי האדון\האדונית, עם השנים התגלה כי גם השפלות פומביות מדליקות עבדים שונים, ותחושת ההשפלה היא חלק ממערכת ה-BDSM. כאשר מדובר בהשפלה מינית ת/ידרש הכנוע/ה לענג את השולט/ת בפיו. למשל, ביצוע רימינג Rimming – ליקוק פי הטבעת. או לחלופין השולט/ת ת/ישב על פני הנשלט/ת וזה/ו ת/יבצע מין אוראלי. פעולה זו נקראת פייס סיטינג ישיבה על הפנים. בשונה מפיסטינג FISTING – החדרת אצבעות עד כף יד שלמה ואגרוף (fist) לתוך פי הטבעת או הווגינה.
 • CFNM - ראשי תיבות באנגלית של clothed females naked/nude males, נשים לבושות גברים עירומים, סוגה של פעילות בה הגברים הם עירומים בנוכחות נשים בלבוש מלא או חלקי. בפעילות זאת, קיים היפוך תפקידים, באופן שהגברים הופכים לאובייקטים מיניים של הנשים. בניגוד למצב המקובל יותר של גברים לבושים, נשים עירומות (CMNF) .
 • חניקה ארוטית-פרקטיקה מינית של יחסי מין ואוננות שבה אדם חונק את בת/בן זוגו, או את עצמו.

מילון מושגים ואביזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • SSC - בטוח, שפוי ובהסכמה הדדית (Safe, Sane and Consensual). שלושה עקרונות יסוד הנדרשים בכל פעילות BDSM ומכל השותפים לה.
 • RACK - מודעות לסיכונים בסקס קינקי בהסכמה (Risk-aware consensual kink). עקרון יסוד נוסף בפעילות BDSM.
 • ה-BDSM יכול לכלול ויכול לא לכלול משחק מקדים וקיום יחסי מין
 • כינויים לנשלטים - סאב (או סאבית) מלשון Submissive. הסאב יכול להיקרא גם נשלט, עבד, שפחה.
 • כינויים לשולטים - דום (או דומית), מאסטר, אדון, גבירה, מלכה וכיוצא באלה.
 • Maledom הוא צמצום של המילים Male Dominance ופירושו שליטה גברית.
 • Femdom הוא צמצום של המילים Female Dominance ופירושו שליטה נשית.
 • ניוש FEMINIZATION. תהליך שהשולטת מעבירה את הנשלט תוך הענקת תכונות נשיות לגבר כולל הלבשתו בגדי נשים, איפורו ודרישה להתנהגות נשית ממנו.
 • חינוך אנגלי קרוי על שם הדרך בה נהגו לחנך באנגליה את הילדים, באמצעות הכאה על הישבן. לרוב הכנוע ישכב על ברכי השולט/ת, ישבנו חשוף למכות כף ידו/ה. בחינוך האנגלי נעשה שימוש רב בספנקינג – מכה באמצעות כף יד חשופה על הישבן.
 • קולר - לקולר מקום מיוחד ב-BDSM. הקולר מסמן למעשה את "שייכותו" של הנשלט לשולט והענקתו היא טקס רב משמעות. הכנסת הנשלט תחת מרותו של השולט יקרא "קילור". הקילור יבוא בדרך כלל בהמשך מערכת היחסים, כסימן מוחשי לעומק המחויבות בין השותפים לה. אם כי בתקופות האחרונות ישנו זילות של המושג והיום הוא משמש מעין לוח מודעות לעובדה שהמקולר נמצא במערכת יחסים ולאו דווקא מערכת יחסים עמוקה.
 • שוט - קיימים סוגי שוטים שונים שנבדלים בצורתם ובתחושה לה הם גורמים. המשותף לכולם הוא היותם מורכבים מחומר גמיש המחובר לידית קשיחה. כאשר מניעים אותם במהירות, הזנבות הגמישים עוברים את מחסום הקול (בהצלפה) ומשמיעים שריקה אופיינית ומרתיעה. השוט משמש להענשה או עינוי בסשן BDSM.
בולוויפ bullwhip שוט רגיל בעל זנב אחד, לרוב עשוי עור.
פלוגר (FLOGGER)/שוט זנבות/חתול בעל 9 זנבות/מרטינֶה (martinet)/סקורג' scourge - הוא אמצעי הצלפה המורכב מידית אליה מחוברות מספר רצועות רכות, מעור למשל, ושימש במקור את חיל הים הבריטי להענשה קיצונית (נקרא שם "הבת של רב החובל").
קרופ CROP הוא שוט קצר העשוי מקל גמיש עטוף בד או עור ובקצהו ריבוע עור.
דרסג' (dressage) ארוך מהקרופ ומשמש לאילוף.
קיין CANE מקל גמיש עשוי לרוב מנצרים.
פאדל PADDLE הוא פיסת עץ רחבה דמוית קצה משוט, המשמשת לספנקינג.
רישעון/תותחת רצועת עור צרה או רחבה המחוברת לידית להצלפה על הישבן.
פאלאקה FALAKA או באסטינדו BASTINADO הוא מכשיר לקשירת רגליים לשם הצלפה בכפותיהם.
Wrapping עטיפה – כאשר קצות הזנב/ות של השוט עוטפים את גוף/איבר הכנוע. עטיפה מעניקה כאב לא נעים/מגרה ומשאירה סימנים.
הסד הוא אחד מאביזרי הקשירה הפופולרים במשחקי BDSM
 • קשירה - קיימים אביזרים שונים לקשירה: אזיקים, חבלים, סד קשירה בצורות שונות. לעיתים משתמשים בשיבארי (Shibari), היא אמנות הקשירה היפנית.
 • פקק אנאלי (Anal Plug) - מעין דילדו המיועד להחדרה אנאלית.
 • מחטים (Needle play) - סשן שכולל דקירות או פירסינג עם מחטים רפואיים.
 • מומיפיקציה Mummification – חניטה, או הפיכה למומיה. עיטוף הגוף מכף רגל ועד ראש (לרוב בנילון נמתח) באופן מלא, המונע תנועה ונשימה.
 • ברנדינג BRANDING – סימון הכנוע על ידי השולט באמצעות קעקוע או מוט מלובן, סימון שאינו ניתן להסרה ומסמן שייכות. בדומה לסימון התנכי של "עבד נרצע" או סימון בהמות.
 • ונילה או ונילי - אדם שלא עוסק ב-BDSM.
 • סאב ספייס - מצב נפשי אליו נכנס הנשלט במהלך סשן. מצב זה מזכיר ריחוף, אשר לעיתים מלווה בסוג מסוים של אפאתיות ונחשב על ידי רבים כתחושה הנעימה ביותר.

הפיזיולוגיה של ה-BDSM[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה גופנית חלק מהפעילויות ב-BDSM כוללות יצירת כאב, מבלי לגרום לפגיעה גופנית חמורה. עיסוק זה משחרר אנדורפינים. תחושה זו מיוחסת למה שמתואר על ידי העוסקים ב-BDSM סאב ספייס/דום ספייס (או באדי סטרס), ויש המוצאים כי היא מענגת. הניסיון להגיע לתחושה זו היא, עבור רבים, התמריץ העיקרי לעסוק בפעילות זו, אך לא התמריץ היחיד. יש העוסקים בפעילות כהגשמה של צורך פסיכולוגי, ללא כל מרכיב של עונג גופני ויש מי שמדווחים על תחושות של "סאב ספייס/דום ספייס" גם ללא פעילויות שכוללות כאב, אלא מתוך שחרור מוחלט.

BDSM ונורמות חברתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"כל אותה שעה שהיה מדבר אחז בידו חפץ, לא ציגרה, שהרי ציגרה אפילו עבה הרבה אותו חפץ עבה ממנה. כל אותה שעה היה אותו החפץ מתנענע. לא מאליו אלא זה שאוחז בחפץ נענעו. אמרתי לעצמי אביט ואראה מה זה בידו. הגבהתי עיני וראיתי שהוא שוט, שוט קטן, אבל אף שוט קטן שוט הוא. התחלתי מתייראה שמא יכה אותי בשוט [...] ואותו האדון, פניו משתנות והולכות ומבטי עיניו לא טובים, מביט בי בעיניים לא טובות ורואה אני שהוא קורא את מחשבותי. יושבת אני לי ואיני זזה וכל איבר שבי מתכווץ..."

"...אחר כך זרק את השוט והביט בי בעיניים שנסתלקה רעתן מהן. שאלתי אותו, למה עשית בי כך? הביט בי בתמיהה כאילו כפויית טובה אני. שיניתי את קולי וצעקתי, מי נתן לך רשות לעשות כן? השיב לי בלחישה, גברתי כלום דבר שלא בטובתך עשיתי? [...] דבר זה גברתי טוב הוא, ובוודאי הכירה הגברת מעצמה שהוא טוב ואינו צריך להסברות יתירות".

ש"י עגנון, מתוך "שירה", 1971

הקשרים תרבותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לפעילויות מיניות אחרות, גם ה-BDSM זכתה להתייחסות מסויגת מצד החברה השמרנית, ונחשבה כסטייה מינית. עם התקדמותם של החופש והמתירנות המינית בחברה המערבית, גם פעילות זו הפכה מקובלת ומוכרת יותר כנורמטיבית. אזכורים של התופעה בהקשרים תרבותיים שונים חושפים קשת של התייחסויות, מזלזול ועד תפישתה כשובבית ופיקנטית. בין האזכורים נמנים להיטה של להקת דפש מוד משנת 1984 - "Master and servant" (אדון ומשרת) העוסק במערכת יחסים של שולט ונשלט, להיטה של מדונה משנת 1991 (מפסקול הסרט דיק טרייסי), "Hanky Panky", בו נאמר בין השאר "Tie my hands behind my back and, ooo, I'm in ecstasy", הסרט "ספרות זולה" משנת 1994 והספר ״50 גוונים של אפור״ (וכן הסרט המבוסס עליו). אזכור בתרבות הישראלית ל-BDSM ניתן למצוא, בין היתר, בשירה השנוי במחלוקת של יונה וולך "תפילין", שפורסם בשנת 1982 ובו משתמשת המשוררת בתפילין, תשמיש קדושה יהודי, כאובייקט מיני למשחק BDSM.

כיום קיימים מועדונים לשוחרי הז'אנר, הפועלים באופן גלוי. בישראל קיים מועדון הדאנג'ן. הלגיטימציה שמקבלת התופעה מגיעה עד כדי תפיסתה כ"אופנתית" ומסקרנת, ויש המתנסים בפעילות זו לשם ה"חוויה" והייחוד שבעניין. עם זאת, בשנת 2013 פוטרה מורה בבית ספר תיכון, לאחר שהוצגה בטלוויזיה כמארחת במועדון הדאנג'ן כשהיא לבושה בבגדי עור צמודים ומבצעת מעשים בעלי אופי מיני.[3]

BDSM בראי הפסיכולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר נחשבו פעילויות ופנטזיות סאדו-מזוכיסטיות על ידי רוב הפסיכיאטרים כתופעות פתולוגיות, אך מאז שנות ה-90 חל שינוי ביחס זה. המהדורה המעודכנת של המדריך הדיאגנוסטי-סטטיסטי של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית, ה-DSM-IV-TR, אשר יצאה לאור לראשונה בשנת 2000, קובעת כי "הפנטזיות, הדחפים המיניים וההתנהגויות" חייבים "לגרום למצוקה או מוגבלות קלינית ניכרת בשטח החברתי, התעסוקתי או שטחי תפקוד חשובים אחרים" על מנת שסאדיזם או מאזוכיזם בעלי אופי מיני ייחשבו כהפרעת אישיות. הפסיכיאטרים כיום אינם מתייחסים לתופעות אלו כהפרעה, אלא אם כן תופעות של סאדיזם או מאזוכיזם מיני מצטרפות להפרעות אישיות קיימות אחרות. אנשים העוסקים ב-BDSM אינם רואים בעיסוקם משום הפרעה נפשית.

ישנו ויכוח לגבי הצידוק לקיומן של נטיות BDSMיות במדריך ה-DSM וקיומו של פרק במדריך המוקדש לתופעות והעדפות מיניות בשל מקובלותן החברתית. גלוריה בריים (Gloria G. Brame) טוענת בספרה Different Loving שמוצאה של ההתייחסות החברתית ל-BDSM במוסריות הוויקטוריאנית, שבה קיום יחסי מין שלא למטרות רבייה היה "בלתי תרבותי". מוסר וקליינפלאץ קיימו סמינר ב-2003 שמטרתו הוצאת הפרק המוקדש לפאראפיליות מה-DSM, בטיעון שהוא פרק שיפוטי וכי האבחנות שבו תלויות בהקשרים חברתיים וחוקיים בחברת היחוס שבה פועלים המטפל הנפשי והמטופל. בנוסף, לטענת המתנגדים להכללת ה-BDSM במדריך ה-DSM, המדריך מתייחס בצורה לא עקבית לפעילויות BDSMיות - לחלק מהנטיות אין כלל התייחסות מצד הקהילה הפסיכיאטרית ולחלקן, כמו סאדיזם ומאזוכיזם, ישנה התייחסות הדומה לזו המאפיינת פעילויות שאינן בהסכמה הדדית (כמו פדופיליה). ליחס דומה זכו בעבר פעילויות מיניות כגון אוננות, מין אוראלי, מין אנאלי והומוסקסואליות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Gloria G. Brame, William D. Brame, and Jon Jacobs. Different Loving: An Exploration of the World of Sexual Dominance and Submission Villard Books, New York, 1993.
 • Katharine Gates. Deviant Desires: Incredibly Strange Sex Juno Books, United States, 2000.
 • Charles Moser, Peggy J. Kleinplatz. DSM-IV-TR and the Paraphilias: An Argument for Removal.Unites States, 2003. http://www.ipce.info/library_3/files/moser_kleinpl.htm
 • Green, R., Is pedophilia a mental disorder, Archives of Sexual Behavior, vol. 31, no. 6, 2002, pp. 467-471.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Scorolli, C.; Ghirlanda, S.; Enquist, M.; Zattoni, S. & Jannini, E. A. (2007). "Relative prevalence of different fetishes". International Journal of Impotence Research. 19 (4): 432–437.
 2. ^ Delvin, David (23 March 2015). "Foot fetishism". Retrieved 8 July 2016.
 3. ^ לילך דניאל, ביה"ד: פיטורי מורה שגילמה מלכת סאדו בתוכנית טלוויזיה למבוגרים בלבד – כדין, באתר "תקדין", 30 באוגוסט 2015