דלדל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דלדל אצל מרבו אפריקני.
דלדל של איגואנה ירוקה.
תיש עם דלדל מתחת הזקן

דַלְדַל או דלדול עוראנגלית: wattle) הוא ספיח עור בשרני המצוי באזור הראש-צוואר במיני עופות רבים ובכמה מיני יונקים.

אנטומיה ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדלדל מכיל רקמת חיבור, תאי עצב, כלי דם, רקמת שריר וסחוס.

בעופות הדלדל נפוץ מאוד מתחת למקור אך עשוי להופיע גם מעל המקור וסביבו, על האוזניים, בסמוך לעיניים, ולהשתלשל לעיתים עד החזה. בעופות בעלי כרבולת, הדלדל עשוי להתמזג עם הכרבולת המצויה בקצה הראש, כך ששניהם נפגשים באזור המקור. אצל כמה עופות הדלדל מכוסה בנוצות בחלקו. דלדל בעל מאסה גדולה מכונה באנגלית בשם dewlap (קפל עור).

בין העופות ישנם מינים רבים בעלי דלדל בצורה, צבע ואורך משתנה. הידועים ביותר הם מיני התרנגולאים ובמיוחד תרנגול הודו ותרנגול הבית שבעלי איבר מדולדל ארוך יותר ממקורם הגולש עד לחזה. גם הקזוארים מגינאה החדשה בעלי איבר מרשים בצבעי אדום-כחול וצהוב וכמותם גם עופות כמו מרבו אפריקני ועגור כרבלתי. כמה ציפורי שיר בעלי נוצות מפוארות הם בעלי דלדל הנוטף ממקורם כמו הפעמונית, בני משפחת הדבלולניים ודבלולי עיניים, כמה עדניים, זרזיר מדובלל ועוד זרזיריים, כמה חופמיים, יקאנות. ישנם גם מספר זוחלים בעלי דלדל כמו האיגואנה או הכוחיים.

דלדל באזור הצוואר מצוי אף במיני יונקים מעטים, ואף בכמה זנים של חיות מבויתות כגון חזירים מגזע קוני-קוני ועזים.

תפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעופות רבים הדלדל הוא סמן מין משני - הוא תלוי זוויג, ובולט וגדול יותר בפרטים ממין זכר, וסירוס עשוי לעצור את התפתחותו.

בעופות הדלדל של הזכר משמש להרשמת הנקבות בעונת הרבייה - ככל שהדלדל צבעוני וגדול יותר כך הזכר אטרקטיבי יותר. דלדל גדול הוא אינדיקציה לבריאות, כוח ופוריות, שכן הוא מעיד על רמות טסטוסטרון גבוהות, תזונה טובה ויכולת שרידות גבוהה.

גם לדלדל בנקבות עשוי להיות תפקיד במשיכת הזכר, ואף אצלן הוא עשוי להיות אינדיקציה לבריאות ופוריות.