דם, יזע ודמעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף דם, עמל, דמעות ויזע)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דם, יזע ודמעות (במקור האנגלי: Blood, Toil, Tears and Sweat: "דם, עמל, דמעות ויזע"; או בקצרה Blood, Sweat and Tears) הוא נאום שנשא וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה בזמן מלחמת העולם השנייה, בפני בית הנבחרים הבריטי של הפרלמנט הבריטי ב-13 במאי 1940, במהלך הימים האחרונים של הניצחון הגרמני על צרפת.

באותה העת היה נתון כמעט כל צפון מערב אירופה, הפונה לעבר האי הבריטי, בשליטה גרמנית, והמצב היה חמור.

צ'רצ'יל נשא מספר נאומים בפרלמנט הבריטי, שמטרתם להפיח תקווה ועוז בעם הבריטי. צ'רצ'יל רצה להדגיש שאין בכוונתו לדבר עם היטלר ואין בכוונתו להיכנע לו כפי שנכנע נוויל צ'מברליין, ראש הממשלה הקודם של בריטניה, שהיה ידוע במדיניותו הפייסנית.

צ'רצ'יל נודע בנאומיו הנלהבים, והצליח למשוך אחריו את העם הבריטי ולהפיח בו תקווה מול מדינות הציר (גרמניה, איטליה, יפן ועוזריהם). הוא נקט במדיניות עקבית של "לא מדברים עם אויבים".

חלקים מהנאום[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנו מצויים בשלב ראשוני של אחד מהקרבות הגדולים בהיסטוריה. אנו נתונים בפעולה בחזיתות רבות – בנורווגיה ובהולנד – ועלינו להתכונן לחזית בים התיכון. קרבות האוויר נמשכים, והרבה הכנות צריכות להיעשות כאן בבית.

הייתי אומר לכם כפי שאמרתי לאלה שהצטרפו לממשלה הזאת: לא אוכל להציע אלא דם, עמל, דמעות ויזע. ניצב בפנינו מבחן מהסוג הקשה ביותר. עומדים בפנינו חודשים רבים מאוד של מאבק ושל סבל.

אתם שואלים, מהי מטרתנו? אני יכול לענות במילה אחת: ניצחון. ניצחון בכל מחיר – ניצחון חרף כל האימה – ניצחון, לא משנה כמה ארוכה וקשה תהיה הדרך, שכן ללא ניצחון, אין הישרדות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]