דם, יזע ודמעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף דם, עמל, דמעות ויזע)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דם, יזע ודמעות (במקור האנגלי: Blood, Toil, Tears and Sweat: "דם, עמל, דמעות ויזע"; או בקצרה Blood, Sweat and Tears) הוא נאום שנשא וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה בזמן מלחמת העולם השנייה, בפני בית הנבחרים הבריטי של הפרלמנט הבריטי ב-13 במאי 1940, במהלך הימים הראשונים של הניצחון הגרמני על צרפת, ועל חיל המשלוח הבריטי.

באותה העת הגרמנים גרשו את בעלות הברית מנורווגיה והחלו בהתקפה, תוך תנופה אדירה, על הולנד, בלגיה, לוקסמבורג וצרפת. צ'רצ'יל נכנס לתפקידו ממש בעצם אותם ימים בהם החלה ההתקפה הגרמנית האמורה.

צ'רצ'יל נודע בנאומיו הנלהבים, אשר "דם, יזע ודמעות" היה הראשון שביניהם, והצליח למשוך אחריו את העם הבריטי ולהפיח בו תקווה מול מדינות הציר (גרמניה, איטליה, יפן ועוזריהם). הוא נקט במדיניות עקבית של "לא מדברים עם אויבים".

כמעט מאה שנה קודם לכן, ב-2 ביולי 1849, נשא ג'וזפה גריבלדי נאום לכוחותיו בטרם עלו על רומא, ובו מוטיבים דומים למדי, לפיהם הוא מציע להם אך רעב, צמא, צעדות מאומצות, קרבות ומוות. ייתכן שאלה עלו בזיכרונו של צ'רצ'יל, אם אמנם ידע עליהם, והוא השתמש בהם, במודע או שלא במודע.

הנאום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בליל שבת קיבלתי מידי הוד מעלתו את משימת הרכבתה של ממשלה חדשה. רצונם הברור של הפרלמנט והאומה היה כי ממשלה זאת תכונן על בסיס רחב ככל האפשר וכי תיכללנה בה כל המפלגות. עד כה השלמתי את חלקה החשוב ביותר של המשימה. קבינט המלחמה הורכב מחמישה חברים, ובהם גם נציגים של הלייבור, האופוזיציה והליברלים כדי לבטא את אחדות האומה. מן ההכרח היה לעשות את הדבר ביום אחד בלבד, בשל דחיפות האירועים וחומרתם. משרות מפתח אחרות אוישו אתמול. הערב אגיש רשימה נוספת למלך. אני מקווה להשלים את מינוי השרים העיקריים במהלך מחר. מינוים של שרים אחרים אורך לרוב פרק זמן ארוך יותר, אך אני סמוך ובטוח כי עד אשר יתכנס הפרלמנט שנית יושלם חלק זה של משימתי והממשלה תהיה שלמה מכל בחינה. מתוך אינטרס ציבורי הצעתי ליושב ראש הפרלמנט לזמן את הפרלמנט היום. בסוף פעולות היום יצא הבית לפגרה עד ליום ה-21 במאי, אלא אם כן יעלה צורך בפגישה מוקדמת יותר. הודעה על כך תימסר לחברי הפרלמנט בהזדמנות המוקדמת ביותר. כעת אני מזמין את הבית לאשר בהצבעתו את הצעדים שננקטו ולהכריז על אמונו בממשלה החדשה.

הרי ההחלטה: "בית הנבחרים מקדם בברכה את הקמתה של ממשלה המייצגת את ההחלטה הנחושה המאוחדת של האומה לנהל את המלחמה בגרמניה עד לניצחון בה." הרכבת ממשלה בסדר גודל ובמורכבות שכאלה היא משימה כבדה כשהיא לעצמה. יתר על כן, אנו נמצאים בשלב ההתחלה של אחד הקרבות הגדולים ביותר בהיסטוריה. אנו פועלים בנקודות רבות אחרות- בנורווגיה ובהולנד- ועלינו להיות מוכנים בים התיכון. הקרב האווירי נמשך, ויש לערוך הכנות רבות כאן, בבית. בשעת משבר זו חושבני כי ייסלח לי אם לא אשא דברים ארוכים לפני הבית היום, ואני מקווה כי חברי ועמיתי, או עמיתי לשעבר שהושפעו מהשינויים הפוליטיים, ימחלו על חוסר הרשמיות שהמציאות מחייבת.

אחזור לפני בית הנבחרים על מה שאמרתי לשרים שהצטרפו לממשלה, לא אוכל להציע דבר מלבד דם, עמל, דמעות ויזע. צפויה לנו תלאובה קשה שבקשות. לפנינו חודשים רבים, רבים ביותר, של מאבק וסבל. שואלים אתם, מה המדיניות שלנו? אני אומר כי המדיניות היא לקדש מלחמה באדמה, בים ובאוויר. לאסור מלחמה בכל כוחנו ובכל העוצמה שהעניק לנו אלוהים. לאסור מלחמה נגד רודנות מפלצתית שכמותה לא הייתה מעולם בהיסטוריה האפלה והאומללה של הפשע האנושי. זאת המדיניות שלנו.

שואלים אתם, מהי מטרתנו? אענה במילה אחת. המטרה היא ניצחון. ניצחון בכל מחיר; ניצחון למרות כל האימה; ניצחון, תהיה הדרך ארוכה וקשה ככל שתהיה, שכן בלא ניצחון אין לנו תקומה.

יש להכיר בדבר. אין תקומה לאימפריה הבריטית, אין תקומה לכל אשר ייצגה האימפריה הבריטית, אין תקומה לדחף, לייצר הדורות, המניע את המין האנושי הלוך והתקדם לעבר יעדו. נוטל אני עלי את המשימה בהתרוממות רוח ובתקווה. אני סמוך ובטוח כי הדעת לא תסבול כישלון מטרתנו בקרב אומות האדם. מרגיש אני כי עומדת לי הזכות בשעה הרת גורל זאת לתבוע את עזרת הכל ולומר, "עזרו עוז, קדימה נצעד בכוחנו המאוחד".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]